Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl
Chińskie platformy sprzedażowe na celowniku resortu finansów
Chińskie platformy sprzedażowe na celowniku resortu finansówTVN24
wideo 2/3
Chińskie platformy sprzedażowe na celowniku resortu finansówTVN24

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Żywe kolory, wesoła muzyka, uśmiechnięci modele. Do tego energiczny głos lektorki, która ogłasza: "Xemu! Szybka moda z Chin. Wystylizuj się za mniejsze pieniądze!".

"Dużo mniejsze" - potwierdza hollywoodzki gwiazdor Jake Gyllenhaal. Ale zaraz, jakim cudem jest tak tanio? "Nie interesuj się tym" - odpowiada lektorka. Po czym słodkim głosem zapewnia, że Xemu nie korzysta z pracy przymusowej, płaci pracownikom ("nawet wyznawcom nieprawidłowej religii"), a rzeczy są świetnej jakości. Nie potwierdzają tego modele i modelki: gdy jedna z osób zdejmuje naszyjnik, na jej dekolcie zostaje liszaj. Inna podczas chodzenia gubi podeszwę buta.

Ale to jeszcze nie wszystko. Gdy lektorka stwierdza, że ubrania na pewno nie zawierają ołowiu (a co najwyżej minimalną ilość) jeden z modeli pyta niepewnym głosem: "Czy naprawdę [ta firma] jest tak podejrzana?". Lektorka odpowiada pytaniem na pytanie: "A jeśli tak, to przestaniesz kupować?".

Chłopak zastanawia się przez sekundę i odpowiada: "Nie". Wtórują mu inni.

Kryzys wizerunkowy? Niekoniecznie

Oczywiście nie jest to prawdziwa reklama, a skecz, nakręcony na potrzeby amerykańskiego programu "Saturday Night Live" w telewizji NBC. Komicy biorąc na celownik fikcyjną chińską platformę zakupową Xemu chcieli zwrócić uwagę na prawdziwe problemy dotyczące rzeczywiście istniejących platform: Temu, Shein czy AliExpress.

Chińskie platformy mają za sobą trudny PR-owo rok. Sporo mówiło się o niskiej jakości sprzedawanych tam produktów, o etycznym wymiarze tanich zakupów i o tym, jaki jest ich rzeczywisty koszt: dla planety czy dla osób zatrudnionych przy produkcji. Prześmiewczy klip w popularnym, emitowanym w czasie dużej oglądalności programie na pewno nie dodał mierzącym się z kryzysem wizerunkowym firmom popularności. Tylko na YouTubie skecz wyświetlono 2,5 mln razy.

I co? I nic. - Pośmialiśmy się, pokiwaliśmy głową, że mają rację, ale nic z tego nie wyszło - stwierdza Sylwia Czubkowska, dziennikarka, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę". - Czy zasięgi tych platform przez to spadły? Czy jest mniej zakupów? Nie wydaje mi się - mówi.

Sprawdzamy komentarze pod skeczem. Jeden z nich informuje, że w przerwach klipu wyświetlały mu się reklamy Temu.

Toksyczne substancje

W tym roku chińskim platformom zaczęły przyglądać się kolejne europejskie kraje. W marcu Niemcy zapowiedziały walkę z "agresywnymi technikami sprzedaży" obecnych na Shein, Temu czy AliExpress. Z kolei przepisy, które mają zostać uchwalone we Francji zakładają m.in. karne dopłaty do przesyłek i wysokie grzywny za reklamowanie tzw. fast fashion. Ta "szybka moda" wytwarza tanie, niskiej jakości produkty, które w nadarzają za trendami kreowanymi w mediach społecznościowych.

We wrześniu sześć krajów unijnych, w tym Polska, wystąpiło do Komisji Europejskiej z prośbą o podjęcie działań w sprawie Shein i Temu. Argumentowano, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Także w USA sytuacja nie układała się pomyślnie dla chińskich platform. Administracja prezydenta Bidena zapowiadała dokładniejsze kontrole paczek i ukrócenie procederu unikania płacenia ceł poprzez rozbijanie dużych transportów na mniejsze paczki. Z kolei prezydent Trump przedstawił pomysł wprowadzenia nawet 60-procentowego cła na produkty importowane z Chin. Chodzi tu z jednej strony o ochronę własnego rynku, ale nie tylko.

- Problemów z tymi platformami jest wiele - zwraca uwagę Sylwia Czubkowska. - Po pierwsze kwestie składów, certyfikatów, rzetelnej informacji o tym, co tak naprawdę kupujemy. Te produkty mogą być po prostu niebezpieczne.

Czytaj także: Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich >>>>

Potwierdzają to m.in. badania Greenpeace, ale też te przeprowadzone przez rząd Korei Południowej. W sierpniu w Seulu skontrolowano 144 produkty z Shein, AliExpress i Temu, w tym ubranka dla dzieci. Władze ogłosiły, że wiele z nich nie spełniało norm, a zawartość toksycznych substancji przekroczyła bezpieczne limity kilkaset razy.

W połowie maja szwajcarska organizacja non-profit Public Eye opublikowała efekty śledztwa: według zebranych danych, pracownicy Shein pracują ponad 70 godzin tygodniowo. - Pracuję codziennie od 8 rano do 22.30. W miesiącu mam jeden dzień wolnego. Nie mogę sobie pozwolić na więcej dni wolnych - mówił w rozmowie z Public Eye pracownik szwalni w południowych Chinach z 20-letnim stażem.

Autorzy raportu alarmują także, że produkty sprzedawane przez Shein mogły zostać wykonane przy użyciu pracy przymusowej Ujgurów, mniejszości muzułmańskiej zamieszkującej prowincję Sinciang w Chinach. - Czasem jestem pytana: "Czy mogę z dzieckiem rozmawiać na ten temat, przecież nie będę mu opowiadać o niewolniczej pracy?". Odpowiadam, że trzeba o tym rozmawiać, bo dzieci nie żyją w bańce. Powinny mieć świadomość tego, co się dzieje - uważa Czubkowska. - Szczególnie, że marketing tych firm często jest kierowany do młodych osób.

Temu w Polsce na drugim miejscu

Jak wygląda pozycja chińskich firm w Polsce? Według danych Mediapanelu za październik w kategorii zakupy online Temu jest już na drugim miejscu (16,4 mln użytkowników) i goni Allegro (18,2 mln). Warto dodać, że Temu działa na polskim rynku nieco ponad rok - platforma zaczęła działalność nad Wisłą w czerwcu 2023 r. Nieźle radzą sobie także pozostałe firmy: AliExpress znajduje się na miejscu czwartym (9,3 mln użytkowników), a Shein - na dziewiątym (6,7 mln).

Zrobiło się o nich głośno pod koniec kwietnia, gdy podczas konferencji prasowej nawiązał do nich Andrzej Domański. Minister finansów powiedział wtedy: - Rząd walczy z nieuczciwą konkurencją. Między innymi w tym celu przyjęliśmy rozwiązania dotyczące raportowania (transakcji) przez platformy handlowe w internecie. Ministerstwo Finansów przygotuje plan działania dotyczący ograniczenia potencjalnej nieuczciwej konkurencji ze strony zagranicznych platform – stwierdził Domański, pytany między innymi o Temu. Zapewnił, że sprawę skonsultował z premierem. Ministerstwo nie chciało jednak odnieść się do sprawy bardziej szczegółowo - w odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy wiadomość, że "trwają prace związane z poniższym tematem". Jakie dokładnie przepisy są rozważane? Tego się nie dowiedzieliśmy.

Czytaj także: Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia >>>>>

W październiku mobilne sklepy Shein miały stanąć na kampusach UAM i UJ. Zaprotestowali studenci. - Zdecydowanie sprzeciwiamy się działalności firm, których reputacja i postępowanie są niezgodne ze standardami etycznymi – ogłosił Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W rezultacie władze uczelni wycofały zgodę na to, by punkt mobilny marki pojawił się na kampusie. Podobnie stało się na UAM. Ale już tymczasowy sklep otwarty w maju w Galerii Młociny w Warszawie okazał się wielkim sukcesem. Media pisały o tłumach szturmujących wejście.

- Platformy wygrywają, a my, jako społeczeństwo i państwo przegrywamy - uważa Sylwia Czubkowska. - To jest sprawa bardzo ważna dla części konsumentów, a dla polityków niespecjalnie. Są osoby, które nigdy nie kupią niczego z Shein czy Temu, bo zależy im na jakości, bo nie chcą wspierać biznesów prawdopodobnie korzystających z niewolniczej pracy. Ale to bardzo niewielki odsetek społeczeństwa. Całej reszcie zależy przede wszystkim na cenie.

Co dalej z platformami? Jednym z celów ma być wejście na giełdę. W czerwcu przeciwko debiutowi Shein na giełdzie w Londynie protestowała m.in. branżowa organizacja British Fashion Council. Zdaniem Czubkowskiej ostatecznie nie da się tego powstrzymać. - Jestem przekonana, że niedługo te firmy wejdą na giełdę: jak nie w Londynie to w Nowym Jorku. A wtedy będą miały dostęp do jeszcze większego finansowania - stwierdza.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały część lotów do i z Tel Awiwu w Izraelu - poinformował Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy spółki. Wskazał, że chodzi o loty w dniach 6-7 maja.

Polski przewoźnik odwołuje loty do Tel Awiwu

Polski przewoźnik odwołuje loty do Tel Awiwu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Unia Europejska chce przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy z całego świata, w tym z USA - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym wsparcie dla nauki w wysokości 500 milionów euro. Skrytykowała też działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Źródło:
PAP, Politico

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski ocenił w poniedziałek w mediach społecznościowych, że pojawienie się nowych inwestorów na rynku bankowym może zwiększyć konkurencyjność tego sektora. Jastrzębski zamieścił swój wpis w poniedziałek na platformie X po informacji o tym, że Erste Group kupi 49 procent udziałów Santander Bank Polska.

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Źródło:
PAP

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - podkreślili związkowcy podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z Andrzejem Dudą. Prezydent wyjaśnił, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy.

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Źródło:
PAP

Linie Finnair odwołały w poniedziałek około 100 lotów, czyli blisko jedną trzecią. Pracownicy fińskiego przewoźnika kontynuują strajk rozpoczęty pod koniec ubiegłego tygodnia, a domagają się podwyżki płac.

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP