Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl
Chińskie platformy sprzedażowe na celowniku resortu finansów
Chińskie platformy sprzedażowe na celowniku resortu finansówTVN24
wideo 2/3
Chińskie platformy sprzedażowe na celowniku resortu finansówTVN24

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Żywe kolory, wesoła muzyka, uśmiechnięci modele. Do tego energiczny głos lektorki, która ogłasza: "Xemu! Szybka moda z Chin. Wystylizuj się za mniejsze pieniądze!".

"Dużo mniejsze" - potwierdza hollywoodzki gwiazdor Jake Gyllenhaal. Ale zaraz, jakim cudem jest tak tanio? "Nie interesuj się tym" - odpowiada lektorka. Po czym słodkim głosem zapewnia, że Xemu nie korzysta z pracy przymusowej, płaci pracownikom ("nawet wyznawcom nieprawidłowej religii"), a rzeczy są świetnej jakości. Nie potwierdzają tego modele i modelki: gdy jedna z osób zdejmuje naszyjnik, na jej dekolcie zostaje liszaj. Inna podczas chodzenia gubi podeszwę buta.

Ale to jeszcze nie wszystko. Gdy lektorka stwierdza, że ubrania na pewno nie zawierają ołowiu (a co najwyżej minimalną ilość) jeden z modeli pyta niepewnym głosem: "Czy naprawdę [ta firma] jest tak podejrzana?". Lektorka odpowiada pytaniem na pytanie: "A jeśli tak, to przestaniesz kupować?".

Chłopak zastanawia się przez sekundę i odpowiada: "Nie". Wtórują mu inni.

Kryzys wizerunkowy? Niekoniecznie

Oczywiście nie jest to prawdziwa reklama, a skecz, nakręcony na potrzeby amerykańskiego programu "Saturday Night Live" w telewizji NBC. Komicy biorąc na celownik fikcyjną chińską platformę zakupową Xemu chcieli zwrócić uwagę na prawdziwe problemy dotyczące rzeczywiście istniejących platform: Temu, Shein czy AliExpress.

Chińskie platformy mają za sobą trudny PR-owo rok. Sporo mówiło się o niskiej jakości sprzedawanych tam produktów, o etycznym wymiarze tanich zakupów i o tym, jaki jest ich rzeczywisty koszt: dla planety czy dla osób zatrudnionych przy produkcji. Prześmiewczy klip w popularnym, emitowanym w czasie dużej oglądalności programie na pewno nie dodał mierzącym się z kryzysem wizerunkowym firmom popularności. Tylko na YouTubie skecz wyświetlono 2,5 mln razy.

I co? I nic. - Pośmialiśmy się, pokiwaliśmy głową, że mają rację, ale nic z tego nie wyszło - stwierdza Sylwia Czubkowska, dziennikarka, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę". - Czy zasięgi tych platform przez to spadły? Czy jest mniej zakupów? Nie wydaje mi się - mówi.

Sprawdzamy komentarze pod skeczem. Jeden z nich informuje, że w przerwach klipu wyświetlały mu się reklamy Temu.

Toksyczne substancje

W tym roku chińskim platformom zaczęły przyglądać się kolejne europejskie kraje. W marcu Niemcy zapowiedziały walkę z "agresywnymi technikami sprzedaży" obecnych na Shein, Temu czy AliExpress. Z kolei przepisy, które mają zostać uchwalone we Francji zakładają m.in. karne dopłaty do przesyłek i wysokie grzywny za reklamowanie tzw. fast fashion. Ta "szybka moda" wytwarza tanie, niskiej jakości produkty, które w nadarzają za trendami kreowanymi w mediach społecznościowych.

We wrześniu sześć krajów unijnych, w tym Polska, wystąpiło do Komisji Europejskiej z prośbą o podjęcie działań w sprawie Shein i Temu. Argumentowano, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Także w USA sytuacja nie układała się pomyślnie dla chińskich platform. Administracja prezydenta Bidena zapowiadała dokładniejsze kontrole paczek i ukrócenie procederu unikania płacenia ceł poprzez rozbijanie dużych transportów na mniejsze paczki. Z kolei prezydent Trump przedstawił pomysł wprowadzenia nawet 60-procentowego cła na produkty importowane z Chin. Chodzi tu z jednej strony o ochronę własnego rynku, ale nie tylko.

- Problemów z tymi platformami jest wiele - zwraca uwagę Sylwia Czubkowska. - Po pierwsze kwestie składów, certyfikatów, rzetelnej informacji o tym, co tak naprawdę kupujemy. Te produkty mogą być po prostu niebezpieczne.

Czytaj także: Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich >>>>

Potwierdzają to m.in. badania Greenpeace, ale też te przeprowadzone przez rząd Korei Południowej. W sierpniu w Seulu skontrolowano 144 produkty z Shein, AliExpress i Temu, w tym ubranka dla dzieci. Władze ogłosiły, że wiele z nich nie spełniało norm, a zawartość toksycznych substancji przekroczyła bezpieczne limity kilkaset razy.

W połowie maja szwajcarska organizacja non-profit Public Eye opublikowała efekty śledztwa: według zebranych danych, pracownicy Shein pracują ponad 70 godzin tygodniowo. - Pracuję codziennie od 8 rano do 22.30. W miesiącu mam jeden dzień wolnego. Nie mogę sobie pozwolić na więcej dni wolnych - mówił w rozmowie z Public Eye pracownik szwalni w południowych Chinach z 20-letnim stażem.

Autorzy raportu alarmują także, że produkty sprzedawane przez Shein mogły zostać wykonane przy użyciu pracy przymusowej Ujgurów, mniejszości muzułmańskiej zamieszkującej prowincję Sinciang w Chinach. - Czasem jestem pytana: "Czy mogę z dzieckiem rozmawiać na ten temat, przecież nie będę mu opowiadać o niewolniczej pracy?". Odpowiadam, że trzeba o tym rozmawiać, bo dzieci nie żyją w bańce. Powinny mieć świadomość tego, co się dzieje - uważa Czubkowska. - Szczególnie, że marketing tych firm często jest kierowany do młodych osób.

Temu w Polsce na drugim miejscu

Jak wygląda pozycja chińskich firm w Polsce? Według danych Mediapanelu za październik w kategorii zakupy online Temu jest już na drugim miejscu (16,4 mln użytkowników) i goni Allegro (18,2 mln). Warto dodać, że Temu działa na polskim rynku nieco ponad rok - platforma zaczęła działalność nad Wisłą w czerwcu 2023 r. Nieźle radzą sobie także pozostałe firmy: AliExpress znajduje się na miejscu czwartym (9,3 mln użytkowników), a Shein - na dziewiątym (6,7 mln).

Zrobiło się o nich głośno pod koniec kwietnia, gdy podczas konferencji prasowej nawiązał do nich Andrzej Domański. Minister finansów powiedział wtedy: - Rząd walczy z nieuczciwą konkurencją. Między innymi w tym celu przyjęliśmy rozwiązania dotyczące raportowania (transakcji) przez platformy handlowe w internecie. Ministerstwo Finansów przygotuje plan działania dotyczący ograniczenia potencjalnej nieuczciwej konkurencji ze strony zagranicznych platform – stwierdził Domański, pytany między innymi o Temu. Zapewnił, że sprawę skonsultował z premierem. Ministerstwo nie chciało jednak odnieść się do sprawy bardziej szczegółowo - w odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy wiadomość, że "trwają prace związane z poniższym tematem". Jakie dokładnie przepisy są rozważane? Tego się nie dowiedzieliśmy.

Czytaj także: Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia >>>>>

W październiku mobilne sklepy Shein miały stanąć na kampusach UAM i UJ. Zaprotestowali studenci. - Zdecydowanie sprzeciwiamy się działalności firm, których reputacja i postępowanie są niezgodne ze standardami etycznymi – ogłosił Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W rezultacie władze uczelni wycofały zgodę na to, by punkt mobilny marki pojawił się na kampusie. Podobnie stało się na UAM. Ale już tymczasowy sklep otwarty w maju w Galerii Młociny w Warszawie okazał się wielkim sukcesem. Media pisały o tłumach szturmujących wejście.

- Platformy wygrywają, a my, jako społeczeństwo i państwo przegrywamy - uważa Sylwia Czubkowska. - To jest sprawa bardzo ważna dla części konsumentów, a dla polityków niespecjalnie. Są osoby, które nigdy nie kupią niczego z Shein czy Temu, bo zależy im na jakości, bo nie chcą wspierać biznesów prawdopodobnie korzystających z niewolniczej pracy. Ale to bardzo niewielki odsetek społeczeństwa. Całej reszcie zależy przede wszystkim na cenie.

Co dalej z platformami? Jednym z celów ma być wejście na giełdę. W czerwcu przeciwko debiutowi Shein na giełdzie w Londynie protestowała m.in. branżowa organizacja British Fashion Council. Zdaniem Czubkowskiej ostatecznie nie da się tego powstrzymać. - Jestem przekonana, że niedługo te firmy wejdą na giełdę: jak nie w Londynie to w Nowym Jorku. A wtedy będą miały dostęp do jeszcze większego finansowania - stwierdza.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Spółka Orlen opublikowała swoją nową strategię. Wśród głównych punktów są zmiany w polityce dywidendowej, założenia finansowe i planowana produkcja. Kurs Orlenu idzie w dół o ok. 1 proc., podczas gdy WIG20 niemal nie zmienia się. Spółka swoje plany i cele będzie realizowała do 2035 r.

Orlen publikuje nową strategię. Zastąpi tę przygotowaną przez Obajtka

Orlen publikuje nową strategię. Zastąpi tę przygotowaną przez Obajtka

Źródło:
PAP

W czwartek rano złoty kontynuuje osłabienie względem głównych walut. Drożeją euro i dolar. Analitycy widzą potencjał do dalszego wzrostu na parze EUR/PLN.

Złoty wciąż traci

Złoty wciąż traci

Źródło:
PAP

Katalonia, Walencja, Costa Blanca oraz Andaluzja - to tam najczęściej Polacy kupują swoje nieruchomości. Statystyki za trzeci kwartał 2024 r. pokazują, że nasi rodacy znajdują się w czołówce nabywców, wyprzedzają ich jedynie Brytyjczycy, Niemcy i Marokańczycy. Tymczasem w kraju brakuje mieszkań, jak wyliczają organizacje branżowe, nawet 3,5 miliona.

Co piąta sprzedawana nieruchomość trafia do obcokrajowców. Polacy kupują na potęgę

Co piąta sprzedawana nieruchomość trafia do obcokrajowców. Polacy kupują na potęgę

Źródło:
PAP

W minionym roku najwięcej użytkowników stracił Orange Polska, a najwięcej zyskał P4, czyli operator sieci Play - wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Przeniesiono ponad 1,5 miliona numerów, o niemal 48 tysięcy więcej niż w 2023 roku.

Zmiany na rynku telekomów. Te sieci straciły najwięcej klientów

Zmiany na rynku telekomów. Te sieci straciły najwięcej klientów

Źródło:
PAP

W grudniu najbardziej podrażała chemia gospodarcza, a najmniej karma dla zwierząt - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Artykuły codziennego użytku w sklepach zdrożały w minionym miesiącu o 5,6 procent rok do roku, a dynamika wzrostu utrzymuje się na poziomie zbliżonym do tego w poprzednich miesiącach.

Te produkty podrożały najbardziej. "Handlowcy wykorzystują sytuację"

Te produkty podrożały najbardziej. "Handlowcy wykorzystują sytuację"

Źródło:
PAP

Kwota wolna od zajęcia przez komornika wzrasta od 1 stycznia wraz ze wzrostem płacy minimalnej - zwraca uwagę w czwartkowym artykule "Rzeczpospolita". Powoduje to coraz większe trudności z odzyskiwaniem długów przez banki, firmy pożyczkowe, samorządy czy Skarb Państwa. Obecnie już 3,5 miliona, czyli 20 procent wszystkich pracujących, zarabia płacę minimalną.

Miliony nie muszą bać się już komornika. "Problem narasta"

Miliony nie muszą bać się już komornika. "Problem narasta"

Źródło:
PAP

Ann Altman, siostra współzałożyciela i dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana, oskarżyła swojego brata o wykorzystywanie seksualnie i złożyła przeciwko niemu pozew, w ramach którego domaga się odszkodowania. Kobieta utrzymuje, że biznesmen miał krzywdzić ją przez niemal dekadę. Altman stanowczo dementuje te zarzuty.

Twórca ChatGPT zaprzecza oskarżeniom siostry o molestowanie

Twórca ChatGPT zaprzecza oskarżeniom siostry o molestowanie

Źródło:
CNN, BBC

Jeśli wejdzie w życie nowela rozporządzenia w sprawie temperatur w miejscu pracy, firmy oponiarskie będą musiały zamknąć fabryki - podał Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Przedstawiciele branży przewidują, że Polska stanie się krajem, w którym niektóre procesy technologiczne nie będą mogły się odbywać.

Branża podnosi alarm. Ryzyko "zamknięcia fabryk"

Branża podnosi alarm. Ryzyko "zamknięcia fabryk"

Źródło:
PAP

Od stycznia można składać wnioski o rentę wdowią. I od początku świadczenie cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów. W urzędach są kolejki, a w obiegu informacja, że wniosek warto złożyć jak najszybciej. - Czy złożymy ten wniosek w styczniu, lutym, czy w maju, i tak i tak będziemy mieli przyznane prawo do renty wdowiej dopiero od lipca - przypomniała na antenie TVN24 Monika Kiełczyńska, rzeczniczka regionalna ZUS.

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Kolejki w ZUS po nowe świadczenie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

41 procent pracodawców zamierza zmniejszyć zatrudnienie, ponieważ sztuczna inteligencja automatyzuje niektóre zadania. Tak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego, o którym pisze portal stacji CNN.

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Sztuczna inteligencja idzie po twoją pracę. Niepokojący raport

Źródło:
CNN

Większościowy udziałowiec grupy Jeronimo Martins, operatora sieci Biedronka, czyli rodzina Soares dos Santos, straciła w 2024 r. na giełdzie w Lizbonie prawie 1,6 miliarda euro. Wciąż jednak pozostaje najbogatszą rodziną w Portugalii.

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Źródło:
PAP

Ryanair złożył pozew przeciwko pasażerowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto - przekazała w środę linia lotnicza. Opóźniło to podróż o całą noc. Linia domaga się od niego 15 tysięcy euro odszkodowania. Ponadto przekazała też, że planuje podobne pozwy również w innych krajach.

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Przez jego zachowanie samolot musiał lądować. Teraz linia lotnicza wystawiła rachunek

Źródło:
PAP

Rolls-Royce, brytyjski producent luksusowych samochodów, planuje zainwestować 300 milionów funtów (376 milionów dolarów) w rozbudowę swojej fabryki w Goodwood - donosi w środę Reuters. Chce rozwinąć w niej produkcję samochodów na zamówienie. W ofercie od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej.

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Od złotych rzeźb po dzieła sztuki z masy perłowej. Legenda stawia na auta szyte na miarę

Źródło:
Reuters

Polska znalazła się na piątym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najem krótkoterminowy za pośrednictwem platform online typu Airbnb czy Booking - wynika z danych opublikowanych w środę przez Eurostat. Kraków był najchętniej odwiedzanym polskim miastem w 2023 roku.

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Polska wśród europejskich hitów wakacyjnych

Źródło:
PAP

"Szacowana kwota zablokowanych środków nie pokrywa całości zgłoszonych dotychczas przez pokrzywdzonych roszczeń" - poinformowała w środę prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl. Nie podała jednak kwot. Ponadto, jak podaje prokuratura, na obecnym etapie "nie ma podstaw prawnych do pozytywnego rozstrzygania wniosków poszkodowanych o wypłatę pieniędzy".

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Prokuratura w sprawie kantoru Cinkciarz.pl: środki nie pokrywają roszczeń

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioskodawcom przyznano dotychczas 1,4 miliona ulg w ramach wakacji składkowych. Łącznie ponad 1,6 miliona przedsiębiorców złożyło wnioski w tej sprawie. Łączna kwota podlegająca zwolnieniu przekroczyła już 1,8 miliarda złotych - poinformował w środę ZUS.

"Ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę"

"Ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę"

Źródło:
PAP

Blisko 40 tysięcy 18-letnich Europejczyków otrzyma bezpłatne bilety na podróżne po Starym Kontynencie - przekazała w środę Komisja Europejska. Do tej pory z darmowych wyjazdów skorzystało jak prawie 3 tysiące młodych Polaków.

Bruksela rozda blisko 40 tysięcy darmowych biletów na podróże

Bruksela rozda blisko 40 tysięcy darmowych biletów na podróże

Źródło:
PAP

Obecnie planowane jest oddanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) do eksploatacji na koniec 2032 r. - poinformował w trakcie obrad sejmowej komisji członek zarządu CPK Dariusz Kuś.

Najnowszy termin startu CPK

Najnowszy termin startu CPK

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Komisja Europejska ma zapłacić 400 euro odszkodowania obywatelowi Niemiec za to, że w 2022 roku na swojej stronie udostępniła opcję "Zaloguj się przez Facebook" - orzekł w środę Sąd Unii Europejskiej. W ten sposób dane osobowe trafiły do przedsiębiorstwa z USA, które nie gwarantowały wtedy ich należytej ochrony.

Komisja Europejska ma zapłacić odszkodowanie. Za "Zaloguj się przez Facebook"

Komisja Europejska ma zapłacić odszkodowanie. Za "Zaloguj się przez Facebook"

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 2024 roku w Polsce 3,0 procent wobec 3,1 procent w październiku - poinformował Eurostat. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej (UE).

Polska w europejskiej czołówce. Pod tym względem tylko jeden kraj jest lepszy

Polska w europejskiej czołówce. Pod tym względem tylko jeden kraj jest lepszy

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w lipcu 2024 roku wyniosła 6641 złotych i była niższa o 19 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

W 2025 roku to Singapur jest liderem w rankingu najsilniejszych paszportów świata. Posiadacze singapurskiego dokumentu mogą wjeżdżać bez wizy do aż 195 państw świata. Paszport polski spadł o jedno miejsce w zestawieniu, ale nadal jest w czołówce.

Oto najsilniejsze paszporty 2025 roku. Polska z niewielkim spadkiem w rankingu

Oto najsilniejsze paszporty 2025 roku. Polska z niewielkim spadkiem w rankingu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Polska waluta lekko osłabła w środę rano względem euro oraz dolara. Niektórzy analitycy widzą ryzyko dalszej przeceny po inauguracji Donalda Trumpa. 

Złoty złapał zadyszkę. "Widzimy spore ryzyko"

Złoty złapał zadyszkę. "Widzimy spore ryzyko"

Źródło:
PAP

Rząd Litwy zdecydował się na wzmocnienie ochrony obiektów polsko-litewskiego mostu energetycznego LitPol Link w Olicie. Premier Gintautas Paluckas oświadczył, że są próby zakłócania procesu odłączania się od rosyjskiej sieci energetycznej i połączenia z kontynentalną siecią europejską.

Litwa: wzmacniamy ochronę mostu energetycznego z Polską

Litwa: wzmacniamy ochronę mostu energetycznego z Polską

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię produktu leczniczego o nazwie Liść senesu. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej. W badanej próbce tych ziół do zaparzania znaleziono fragmenty tworzyw sztucznych.

Zioła wycofane z obrotu. "Obecność fragmentów tworzyw sztucznych"

Zioła wycofane z obrotu. "Obecność fragmentów tworzyw sztucznych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć sklepów Auchan poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży ananasa kandyzowanego oraz miodu lipowego. Obydwa produkty nie spełniają norm, chociaż z zupełnie innych powodów.

Znana sieć wycofuje dwa produkty spożywcze

Znana sieć wycofuje dwa produkty spożywcze

Źródło:
tvn24.pl

Wrocław, Poznań, Łódź - to najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Z raportu firmy TomTom wynika, że przejechanie 10 kilometrów w godzinach szczytu w stolicy Dolnego Śląska trwa prawie pół godziny, a mieszkańcy tracą stojąc w korkach 107 godzin rocznie.

Gdzie są największe korki? Ranking polskich miast

Gdzie są największe korki? Ranking polskich miast

Źródło:
tvn24.pl

Liczba dostępnych nowych mieszkań znacznie się zwiększyła w 2024 roku - podał Otodom. W raporcie wskazano także, że na koniec ubiegłego roku w największych miastach sprzedaż zmniejszyła się o 26 procent rok do roku.

Wzrost nawet o 100 procent. Dynamiczne zmiany w największych miastach

Wzrost nawet o 100 procent. Dynamiczne zmiany w największych miastach

Źródło:
PAP

Orlen obierze nowy kurs: racjonalnej transformacji i przyspieszenia biznesowego - zapowiedział na łamach "Rzeczpospolitej" prezes koncernu Ireneusz Fąfara. Dodał, że 2025 rok firma rozpoczyna wypływając na ocean nowych wyzwań.

Nowy kurs Orlenu. Zapowiedzi prezesa

Nowy kurs Orlenu. Zapowiedzi prezesa

Źródło:
PAP

- Osoby łamiące sądowy zakaz (jazdy - red.) będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Podkreślił, że tragiczny wypadek sprzed kilku dni, spowodowany przez kierowcę mającego zakaz prowadzenia pojazdów, to kolejny dowód, że zmiany przepisów o ruchu drogowym są niezbędne.

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

"Stop bandytom drogowym". Projekt gotowy, mają być wyższe kary dla kierowców

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku zwiększa się liczba usług dentystycznych dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Chodzi między innymi o pantomogram dla pacjentów leczonych endodontycznie i protetycznie czy też procedury w przypadku zwichniętych zębów.

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Zmiany w usługach dentystycznych w ramach NFZ w 2025 roku

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"