Potężna różnica w emeryturach. Poszły pierwsze wypłaty z ZUS za krótszą pracę

Z kraju

Nowy wiek emerytalny od październikadb | TVN24 BiS
wideo 2/5

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego – do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – powiedziała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn – 2800 zł.

W piątek 6 października ZUS wysłał pieniądze do pierwszych blisko 4,6 tys. osób, które złożyły wnioski o emeryturę we wrześniu – powiedziała w wywiadzie dla PAP prezes Zakładu. Od 1 września, gdy pierwsi zainteresowani zaczęli składać wnioski, wszyscy pracownicy ZUS obsłużyli już 1,1 mln osób i przyjęli 340 tys. wniosków, w tym 224 tys. z tytułu obniżenia wieku – podała.

Wypłata emerytur

ZUS wydał do tej pory 48,5 tys. decyzji emerytalnych. 6,6 tys. z nich dotyczy wypłat zaliczkowych dla osób, które muszą jeszcze uzupełnić wymagane dokumenty, m.in. niezbędne do ustalenia kapitału początkowego. Spośród wszystkich decyzji 42,4 tys. zostało skierowanych do wypłaty. Wśród osób, które w najbliższym czasie dostaną pierwsze wypłaty emerytury, kobiety stanowiły 55 proc., a mężczyźni – 45 proc. Z kolei 30 tys. osób w swoich wnioskach podało numer konta, pozostałym 18 tys. pieniądze przyniesie listonosz. 614 osobom świadczenia przyznano, ale od razu zawieszono z uwagi na to, że nie rozwiązali stosunku pracy, czyli kontynuują zatrudnienie.

Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn – 2800 zł. Różnica między nowym świadczeniem kobiet i mężczyzn wynosi więc aż 1260 zł.

Jak było wcześniej?

W grudniu 2015 r. przeciętna wypłata emerytury z ZUS wynosiła 2116,45 złotych. Emerytura kobiet wynosiła 1784,07zł i stanowiła 69 proc. emerytury mężczyzn, którzy dostawali przeciętnie 2601,04 zł. Różnica między świadczeniem kobiet i mężczyzn wynosiła ponad 817 zł.

Z kolei poinformował tvn24bis.pl rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz, przeciętna wysokość nowo przyznanych emerytur w pierwszym połowie 2017 roku (z momentu przyznania) wynosiła 2232,96 zł. Najbliższe dane o podziale wysokości średnich świadczeń na kobiety i mężczyzn będą publikowane pod koniec roku.

Wydane decyzje

Jak wynika z analizy 48,5 tys. wydanych decyzji, świadczenia już po obniżeniu wieku emerytalnego są nie tylko niższe, ale duże są również różnice między kwotami wypłacanymi kobietom i mężczyznom. W skrajnych przypadkach zdarza się, np. w Rybniku, że mężczyźni otrzymują o ponad 100 proc. więcej niż kobiety. To oczywiście efekt lokalnej specyfiki czyli wysokich emerytur górniczych, jednak także w innych regionach ta różnica jest pokaźna i często sięga kilkudziesięciu procent.

Szczegóły w tabeli poniżej:

Wysokość średnich emerytur kobiet i mężczyzn po obniżeniu wieku emerytalnego ZUS/TVN24bis

Kolejne transze przelewów z ZUS dla nowych świadczeniobiorców przewidziano 9, 11 i 13 października.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock