Tysiąc złotych na dziecko co miesiąc przez rok. Także dla studiujących i na umowach śmieciowych

Z kraju

tvn24Kopacz: projekty ustaw o świadczeniach rodzinnych w konsultacjach

Do konsultacji trafiły już projekty dwóch ustaw: dotyczącej zasady "złotówka za złotówkę" oraz dotyczącej świadczeń dla wszystkich rodziców - także studentów, czy pracujących na umowach o dzieło - poinformowała w środę premier Ewa Kopacz.

Na konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu 100 dni, które minęły od wygłoszenia expose oraz zapowiedziom na przyszłość, szefowa rządu zaznaczyła, że konsultacje dotyczące projektów mają potrwać 30 dni i na początku lutego projekty trafić mają do Sejmu.

Przekroczą próg

Zasada "złotówka za złotówkę" dotyczyć będzie rodziców pobierających zasiłki i przekraczających próg dochodowy. Jak mówiła szefowa rządu, dzięki tej zasadzie rodziny, które przekraczają próg dochodowy a korzystają z pomocy społecznej, nie stracą całości zasiłku, a zostanie im odliczana od niego kwota, o którą próg zostanie przekroczony. - I jeśli o złotówkę, dwie, o dziesięć czy 20 złotych przekroczysz próg podatkowy, to nie stracisz swojej pomocy z opieki społecznej w całości, tylko o tę kwotę, którą przekroczyłeś próg - powiedziała Kopacz.

Tysiąc miesięcznie

W ramach polityki prorodzinnej rządu - zapowiedziała premier - do konsultacji społecznych skierowano też projekt ustawy o świadczeniach rodzicielskich dla wszystkich rodziców - także dla "studentek, rolniczek i dla osób pracujących na umowach o dzieło". Szefowa rządu mówiła, że osoby, które obejmie działanie tej ustawy, otrzymają po 1 tys. zł miesięcznie na dziecko przez rok. Przy większej liczbie dzieci kwota ta ma zostać stosownie zwiększona. Podsumowując dotychczasowy okres działania jej rządu premier oceniła, że sukcesem jest m.in. wprowadzenie Karty Dużej Rodziny i program "Maluch na uczelni", który ułatwia godzenie roli matki i naukę.

Autor: mn / Źródło: PAP