"Prawo decydowania o sobie i o swoim życiu". Konsekwencje wprowadzenia nowego świadczenia

Źródło:
tvn24.pl
Katarzyna Heba, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller o świadczeniu wspierającym
Katarzyna Heba, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller o świadczeniu wspierającymTVN24
wideo 2/4
Katarzyna Heba, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller o świadczeniu wspierającymTVN24

Osoby z niepełnosprawnościami od nowego roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, o wydatkowaniu którego mogą same decydować. To w konsekwencji prowadzi do zbiegu świadczeń i konieczności zwrotu. - Powinniśmy iść w taką stronę, która pozwoli w końcu, aby Polska uchwaliła ustawę o asystencji osób z niepełnosprawnościami, na co czekamy od wielu lat - powiedziała na antenie TVN24 Katarzyna Heba, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller. Uważa także, że recenzja posłanki Iwona Hartwich jakoby polepszenie sytuacji osób z niepełnosprawnościami nastąpiło kosztem opiekunów "jest po prostu nieuczciwa i niesprawiedliwa".

- Polska ratyfikowała konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w 2012 roku i jest zobowiązana do jej przestrzegania. Dotyczy ona osób z niepełnosprawnościami, a nie ich opiekunów - powiedziała na antenie TVN24 Katarzyna Heba, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller, członkini Komisji równego traktowania przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w odpowiedzi na pytanie o recenzję ze strony posłanki Iwony Hartwich nowych przepisów jakoby polepszenie sytuacji osób z niepełnosprawnościami nastąpiło kosztem opiekunów.

Chodzi o świadczenie wspierające, które jest nowym rodzajem pomocy finansowej dla osób z niepełnosprawnościami, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Ubiegać się o nie mogą osoby, które ukończyły osiemnaście lat. Po jego przyznaniu to sama osoba z niepełnosprawnością ma prawo decydować, jak wykorzysta otrzymane pieniądze. Jednak przyznanie świadczenia wspierającego wyklucza jednocześnie pobieranie dotąd należnej pomocy, tj. świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna, które pobierali opiekunowie.

- Nie zgadzam się z tą recenzją z bardzo prostego powodu. Ona jest po prostu nieuczciwa i niesprawiedliwa - oceniła Iwona Hartwich.

Rozwiązaniem asystencja osób z niepełnosprawnościami

- Nowe przepisy, które zostały uchwalone za czasów poprzedniego rządu (rządu PiS - red.) nie są doskonałe i wszyscy o tym wiemy. Należy je znowelizować i poprawić. Natomiast nie można mówić, że są one niesprawiedliwe - powiedziała Katarzyna Heba. Jak dodała osoba z niepełnosprawnościami jest osobą, która ma podmiotowość. - Natomiast opiekun nie może być traktowany na równi z osobą z niepełnosprawnościami, tylko dlatego, że zdecydowano w rodzinie, że występujemy o świadczenie wspierające, a rezygnujemy ze świadczenia pielęgnacyjnego - oceniła.

W odpowiedzi na głosy pojawiające się w przestrzeni publicznej, jakoby świadczenie wspierające marginalizowało rolę opiekuna osób z niepełnosprawnością Katarzyna Heba zdecydowanie zaprzecza, że tak się dzieje - Absolutnie przepisy, które obecnie obowiązują nie marginalizują roli opiekuna. Wręcz przeciwnie. Wspierają osoby z niepełnosprawnościami. To świadczenie jest dedykowane osobie z niepełnosprawnością. Świadczenia powinny iść właśnie za osobą, która ich potrzebuje. Jeżeli opiekun zadecyduje, że chce pobierać świadczenie pielęgnacyjne, to nie musi pobierać świadczenia wspierającego - wyjaśnia.

- W mojej ocenie dalsze zmiany prawa powinny iść w taką stronę, aby osoba z niepełnosprawnościami miała prawo decydowania o sobie i o swoim życiu. I o tym czy chce, aby opiekowała się nią mama, tata, czy też nie. Ale też opiekowała w takim sensie, że pobiera świadczenie pielęgnacyjne, a nie świadczenie wspierające - uważa Heba.

- Powinniśmy iść w taką stronę, która pozwoli w końcu, aby Polska uchwaliła ustawę o asystencji osób z niepełnosprawnościami, na co czekamy od wielu lat - zaznacza. Dodaje, że wprowadzenie tego rozwiązania obiecał zarówno rząd poprzedni, jak i obecny - na czele z wiceministrem Krasoniem ( Pełnomocnikiem rządu ds. osób z niepełnosprawnościami w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - red.) - A do tej pory projektu ustawy nie ma. A uważam, że wprowadzenie asystencji osób z niepełnosprawnościami pozwoli na samodzielne i niezależne życie - podkreśliła.

Zwrot świadczeń w przypadku ich zbiegu

Pokłosiem tej dyskusji są informacje, jakoby opiekunowie osób z niepełnosprawnościami otrzymywały obecnie wezwanie do zwrotu wypłaconych wcześniej świadczeń. W tej sprawie posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek napisała interpelację poselską. "Nowelizacja ta spowodowała sytuację, w której "po przyznaniu osobie z niepełnosprawnościami tego nowego świadczenia (świadczenia wspierającego - red.) i wypłaty, ich opiekunowie otrzymują wezwanie do zwrotu wypłaconych wcześniej świadczeń - od dnia otrzymania świadczenia wspierającego przez osobę, którą oni się opiekują" - czytamy. 

"Opiekunami (osób z niepełnosprawnością - red.) są często rodzice w wieku emerytalnym, którzy zawiesili swoje emerytury, aby móc pobierać np. świadczenie pielęgnacyjne (gdyż jest ono często kwotowo wyższe od wyliczonej im emerytury)" - wyjaśnia posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek. Dodaje, że "w sytuacji, gdy ich podopieczny otrzymuje świadczenie wspierające, muszą złożyć wniosek o wypłacanie emerytury, ale otrzymują ją w terminie po złożeniu wniosku, bez możliwości wstecznej wypłaty" - zaznacza. Jak argumentuje, "zwykle opiekunowie nie mają zgromadzonych funduszy, które pozwoliłyby im zwrócić te kwoty - otrzymywane środki wydawali na bieżące potrzeby".

Katarzyna Nowakowska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, w odpowiedzi na powyższą interpelację wyjaśnia, że "jeśli osoba z niepełnosprawnością otrzyma świadczenie wspierające z wyrównaniem za okres, za który jej opiekun pobrał już świadczenie opiekuńcze, będzie on zobowiązany do zwrotu tego świadczenia opiekuńczego". Jak podkreśla, "w takiej sytuacji osoba z niepełnosprawnością może, jeśli taka jest jej wola, wykorzystać otrzymane wyrównanie na zwrot świadczeń opiekuńczych wypłaconych opiekunowi za ten sam okres". 

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska platforma turystyczna eSky Group podpisała umowę z chińskim Fosun Tourism Group w sprawie przejęcia Thomasa Cooka, najstarszej na świecie marki z branży turystycznej - poinformowała spółka eSky w komunikacie prasowym. Grupa zamierza wesprzeć markę Thomas Cook w dalszym rozwoju i wykorzystać jej doświadczenie do umocnienia swojej pozycji w Wielkiej Brytanii oraz Europie Zachodniej.

Polacy przejmują znaną legendarną brytyjską markę

Polacy przejmują znaną legendarną brytyjską markę

Źródło:
PAP, Reuters

Kolejna odsłona zażartej walki o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Rozpoczął się już proces sądowy, w ramach którego amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. Przedstawiciele najważniejszych mediów złożyli petycję do sądu w Nevadzie o odtajnienie postępowania, w wyniku którego rozstrzygnie się przyszłość jednej z największych medialnych potęg na świecie.

Kolejna odsłona prawdziwej "Sukcesji". Trwa walka mediów

Kolejna odsłona prawdziwej "Sukcesji". Trwa walka mediów

Źródło:
CNN

Największy w Niemczech związek zawodowy, zasiadający w radzie nadzorczej Volkswagena, oświadczył w czwartek, że podejmie wszelkie możliwe działania, jeśli chodzi o znalezienie alternatyw dla groźby producenta samochodów dotyczących zamknięcia fabryk, w tym czterodniowy tydzień pracy jako jedną z opcji.

Koncern chce zamykać fabryki, a związkowcy mówią o 4-dniowym tygodniu pracy

Koncern chce zamykać fabryki, a związkowcy mówią o 4-dniowym tygodniu pracy

Źródło:
Reuters

Jakie powinny być następne ruchy Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych? Słabsze dane z USA nie uciekają uwadze Fed, którego przedstawiciele nie wykluczają obniżek stóp. Gołębią postawę przyjmuje też Europejski Bank Centralny. Tymczasem nasz rodzimy bank centralny stawia na strategię wait and see.

Fed, EBC, RPP. Co zrobią banki ze stopami procentowymi?

Fed, EBC, RPP. Co zrobią banki ze stopami procentowymi?

Źródło:
TVN24

To, co czeka Polskę w następnych latach, to stopniowe przenoszenie pracy IT do krajów, gdzie zarobki są niższe. Warto więc posłuchać ekspertów, którzy zgodnie przypominają, że w branży IT droga na skróty już się skończyła. Według danych firmy Awerson obecnie w branży IT można zarobić od 11 do nawet 35 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Cisza po boomie. Branżę IT dotknęło spowolnienie

Cisza po boomie. Branżę IT dotknęło spowolnienie

Źródło:
TVN24

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w czwartek, że planuje odkupienie szczepionek na COVID-19 od Łotwy, by aktualne szczepionki były dostępne w Polsce już we wrześniu. Dodała, że szczepionki zamówione w ramach przetargu będą dostępne dopiero w październiku. Chodzi o zmodyfikowaną szczepionkę przeciw COVID-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa.

Szczepionki na COVID-19 od Łotwy. Zapowiedź minister

Szczepionki na COVID-19 od Łotwy. Zapowiedź minister

Źródło:
PAP

- W naszej ocenie nie ma aktualnie przesłanek do takiej formy pomocy, co znajduje potwierdzenie w statystykach. Niespełna 3 proc. wszystkich aktywnych kredytów hipotecznych objętych jest wakacjami - poinformowała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka. Raty kredytu mieszkaniowego można było zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz będzie można dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Tylko 3 procent kredytobiorców zdecydowało się na taki krok

Tylko 3 procent kredytobiorców zdecydowało się na taki krok

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ma wprowadzić podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe w dwóch etapach. Pierwszy ma się zacząć 1 stycznia, drugi od 1 maja 2025 roku - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Podwyżka na raty. Palacze będą cierpieć dwa razy

Podwyżka na raty. Palacze będą cierpieć dwa razy

Źródło:
PAP

Producent samochodów marki Volvo ogłosił, że ​​rezygnuje z zakładanego do 2030 roku zamiaru produkcji wyłącznie samochodów całkowicie elektrycznych - donosi w czwartek BBC. Powodem mają być zmieniające się warunki rynkowe, między innymi znaczny spadek sprzedaży elektryków. Wcześniej zmianę swojej polityki w sprawie elektryków ogłosił także Ford i General Motors.

Volvo rezygnuje z ambitnych planów

Volvo rezygnuje z ambitnych planów

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę szereg sankcji, zarzutów i innych działań w reakcji na rosyjskie próby ingerencji w tegoroczne wybory w USA. Resort sprawiedliwości zajął 32 domeny internetowe używane do rozsiewania dezinformacji, zarzuty postawiono dwojgu pracowników kanału RT (do 2009 roku funkcjonował jako Russia Today), a na 10 kolejnych osób nałożono sankcje.

Sankcje i zarzuty dla Rosjan. Za próby ingerencji w wybory

Sankcje i zarzuty dla Rosjan. Za próby ingerencji w wybory

Źródło:
PAP

- Tak się kończy ręczne zarządzanie gospodarką, spółkami Skarbu Państwa przez nieudaczników pokroju Jacka Sasina. To jest człowiek porażka. Widzieliśmy to przy wyborach kopertowych. Natomiast tutaj straty są jeszcze większe - powiedział Borys Budka, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej minister aktywów państwowych. Odniósł się w ten sposób do złożenia przez zarząd PKP Cargo zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina.

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Spółka Spar Polska ma zostać przejęta przez polską Grupę Kapitałową Specjał - informuje "Rzeczpospolita". Umowa przedwstępna zakupu udziałów została już podpisana. Jednak transakcja będzie mogła zostać sfinalizowana dopiero po spełnieniu określonych w umowie warunków oraz po otrzymaniu zgody urzędu antymonopolowego.

Duża sieć handlowa zmieni właściciela. Jest umowa

Duża sieć handlowa zmieni właściciela. Jest umowa

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Na początku września benzyna i diesel są najtańsze w tym roku - poinformowali w środę analitycy portalu e-petrol.pl. O 8 groszy za litr - do odpowiednio 6,19 i 6,21 złotego za litr potaniała zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i diesel - dodali.

Takich cen w tym roku jeszcze nie było

Takich cen w tym roku jeszcze nie było

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła poziomu stóp procentowych, co oznacza, że raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną w najbliższym czasie zmianie - wskazuje główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski. Ekspert zwraca jednak uwagę na dylemat tych, którzy dopiero planują zaciągnięcie takiego kredytu. "Od tego, kiedy i jak mocno spadną stopy procentowe, zależy bowiem, czy bardziej opłaca się wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne" - podkreśla.

Przed kredytobiorcami kluczowa decyzja. Dwie opcje

Przed kredytobiorcami kluczowa decyzja. Dwie opcje

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo poinformowało w raporcie bieżącym o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Chodzi o przewozy węglowe.

PKP Cargo zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

PKP Cargo zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

W marcu 2024 roku mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6549,22 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w nowym badaniu. To znacznie mniej niż podawane wcześniej przeciętne wynagrodzenie.

Tak się zarabia w Polsce. Raport GUS

Tak się zarabia w Polsce. Raport GUS

Źródło:
PAP

Cały czas mamy do czynienia z łamaniem artykułu 219 Konstytucji RP, który mówi, że finanse państwa prowadzi się w ustawie budżetowej - ocenia Sławomir Dudek, ekonomista i prezes Instytutu Finansów Publicznych, cytowany w środę przez "Rzeczpospolitą". Jak wyjaśnia gazeta, rząd planuje wyemitować w przyszłym roku dla funduszy zarządzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacje na ponad 103 miliardy złotych, czego nie zapisał w budżecie centralnym państwa.

Miliardy poza budżetem. "Obywatel nadal nie wie, jaki jest deficyt"

Miliardy poza budżetem. "Obywatel nadal nie wie, jaki jest deficyt"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Spadki na rynku kredytów mieszkaniowych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu tego roku wartość zapytań o nie zmalała o 25,2 procent w porównaniu do sierpnia minionego roku. Mniejsza była także liczba potencjalnych kredytobiorców. - Sytuację tę należy uważnie obserwować w kolejnych miesiącach roku - ocenił analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski.

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych

Tąpnięcie w kredytach mieszkaniowych

Źródło:
PAP

Resort rozwoju ogłosił budżet Kredytu na start. Będzie problem z podażą mieszkań, bo nie ma gdzie ich budować - ostrzegają deweloperzy. Grunty ma Krajowy Zasób Nieruchomości, ale ministerstwo funduszy ani myśli go likwidować - pisze środowy "Puls Biznesu".

Nie ma gdzie budować mieszkań. "Na dotrzymanie obietnic się nie zanosi"

Nie ma gdzie budować mieszkań. "Na dotrzymanie obietnic się nie zanosi"

Źródło:
PAP

Akcje spółki Nvidia, jednego z gigantów w rozwoju sztucznej inteligencji, spadły we wtorek o 9,5 procent, a kapitalizacja zmniejszyła się o 279 miliardów dolarów. To największy w historii jednodniowy spadek wartości rynkowej amerykańskiej spółki - podał Reuters.

Nvidia zalicza rekordowy spadek. 279 miliardów dolarów w jeden dzień

Nvidia zalicza rekordowy spadek. 279 miliardów dolarów w jeden dzień

Źródło:
Reuters

Microsoft zaczął odcinać rosyjskim firmom dostęp do popularnej na całym świecie chmury - przekazał w środę portal Moscow Times, powołując się na rosyjską firmę z branży IT Softline. W połowie maja amerykański koncern zaczął ograniczać rosyjskim klientom korporacyjnym dostęp do rozwiązań Visio Online, Project Online i Power BI.

Gigant technologiczny odcina Rosję

Gigant technologiczny odcina Rosję

Źródło:
PAP

Europejska Prokuratura (EPPO) przeprowadziła przeszukania w regionie Stuttgartu w Niemczech - podały służby prasowe organu. Chodzi o dochodzenie w sprawie zdefraudowania unijnych funduszy przeznaczonych na wsparcie osób bezrobotnych.

Przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego defraudacji unijnych funduszy w Niemczech

Przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego defraudacji unijnych funduszy w Niemczech

Źródło:
PAP

Na udzielanie zleceń spółkom Pawła Szopy naciskał Cezariusz Lesisz - twierdzi Hubert B., cytowany przez Onet były pracownik Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, który pełnił w agencji funkcję szefa działu zakupów. Jak zauważa portal, "to ówczesny prezes Agencji Rozwoju Przemysłu – kolejny w tej sprawie zaufany Mateusza Morawieckiego". Informator Onetu wspomina o tajemniczych kartkach. - Wobec mnie prezes bawił się na nich w swego rodzaju rebusy - wskazuje.

Rebusy i rozmowy na boku. Kolejna odsłona afery RARS

Rebusy i rozmowy na boku. Kolejna odsłona afery RARS

Źródło:
Onet