Minister o "demolowaniu możliwości zatrudnienia". "Kto taką dziurę zapełni?"

Źródło:
TVN24
Paszyk o zmianach w przepisach dotyczących pracy cudzoziemców
Paszyk o zmianach w przepisach dotyczących pracy cudzoziemcówTVN24
wideo 2/8
Paszyk o regulacji zasad pracy cudzoziemcówTVN24

- Samo budownictwo i turystyka to ponad milion miejsc pracy. Jeżeli my jakimiś niemądrymi przepisami zaczniemy demolować możliwość zatrudnienia obcokrajowców w branżach ukierunkowanych na pracownika sezonowego, to kto taką dziurę zapełni? - pytał w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Minister był też pytany o różnice w koalicji rządzącej co do programów mieszkaniowych, przede wszystkim co do kredytu zero procent, promowanego przez PSL.

Szef resortu rozwoju był pytany o nową koncepcję regulacji zatrudniania cudzoziemców, która jest pokłosiem afery wizowej.

- Rolnictwo to pewnie kolejny milion miejsc pracy, tam też korzysta się z pracy pracowników sezonowych. To blisko pół miliona firm, to jest ich być albo nie być. Trzeba to na chłodno analizować, przekładać na konkretne sytuacje - mówił minister.

- W polskiej gospodarce budownictwo, turystyka, rolnictwo opierają się w dużej mierze na pracownikach sezonowych, którzy przyjeżdżają z zagranicy do Polski - stwierdził.

- Każde utrudnienia dzisiaj, w tym w dostępie do obcokrajowców, spowodują, że nie jakiekolwiek programy będą biły w ceny na rynku mieszkaniowym, tylko właśnie problem z dostępem do pracowników. Nie wiem, dlaczego pomysłodawcy nie patrzą szerzej na problem oddziaływania takich rozwiązań na gospodarkę, na kondycję firm i również na rynek pracy, bo paradoksalnie ja przestrzegałem w zeszłym tygodniu panią ministrę Dziemianowicz-Bąk, że te rozwiązania paradoksalnie będą bardzo mocno biły w sytuację na rynku pracy, w sytuację pracowników - mówił.

Rządowy spór o zatrudnianie cudzoziemców

Według projektodawcy - Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej - nowe zasady dotyczące zatrudniania cudzoziemców mają na celu uporządkowanie przepisów określających warunki dostępu cudzoziemców do rynku pracy oraz poprawy skuteczności tych przepisów.

Resort chce, żeby od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców, która przewiduje m.in. uniemożliwienie outsourcingu pracowniczego czy zwiększenie roli publicznych służb zatrudnienia w procesie wydawania zezwoleń na pracę.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprzeciwiają się proponowanym przez resort rodziny i pracy limitom zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Czterodniowy tydzień pracy

Minister był także pytany, czy poprze rządowy projekt ustawy dotyczący czterodniowego tygodnia pracy.

- Kategorycznie nie poprę takiego rozwiązania. Polscy przedsiębiorcy zasługują na wsparcie, a nie na kolejne utrudnienia. Proszę sobie wyobrazić, jak mają konkurować ze swoimi niemieckimi, czeskimi konkurentami, mając takie obciążenie - odpowiedział.

- Nie wyobrażam sobie, jak będą polskie szpitale, polskie szkoły funkcjonować, kiedy tak naprawdę o jedną czwartą zmniejszy im się zasób kadrowy. Zostaniemy bez szkoły, bez szpitala w Polsce. Nie wyobrażam sobie też takiego projektu w kontekście potężnych, dużych inwestycji dzisiaj zagranicznych - przekonywał.

- Planujemy zaprosić Intela do Polski. Planujemy zaprosić również Samsunga na Pomorzu. Takie rozmowy trwają. Jak puścimy taki sygnał, który będzie w taki sposób godził w rynek pracy, to uważam, że za chwilę z naszą gospodarką skończymy na szarym końcu Unii Europejskiej. Naprawdę nie tędy droga - stwierdził.

Program mieszkaniowy

Tematem rozmowy był również rządowy program mieszkaniowy. - Zakończenie prac na Komitecie Rady Ministrów w sprawie programu mieszkaniowego może nastąpić w przyszłym tygodniu - poinformował minister rozwoju i technologii.

- W tej chwili projekty są przepracowywane na Komitecie Rady Ministrów. Odbyły się już dwa. Kolejne mamy w przyszłym tygodniu i ja liczę, że na tym zostanie przepracowany - powiedział.

Wcześniej szef resortu finansów Andrzej Domański mówił, że decyzje w sprawie programu mieszkaniowego zapadną w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Minister odniósł się do wypowiedzi szefowej resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz o tym, że "w budżecie jest okrągłe zero złotych na kredyt zero procent", a także do krytyki marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który stwierdził, że program oznaczałby wspieranie ze środków publicznych deweloperów i banków.

- To jest retoryka polityczna. Ja wolę koncentrować się na konkretach. (..) Po pierwsze będę przekonywał panią ministrę Pełczyńską-Nałęcz, pana marszałka Hołownię, że program mieszkaniowy, który przygotowuje moje ministerstwo odpowiedzialne za budownictwo, to jest bardzo szeroki program wsparcia zarówno budownictwa komunalnego, jak i budownictwa samorządowego, dla osób, których nie stać na mieszkanie i nie stać na to, aby płacić za to mieszkanie - mówił.

- To jest jeden komponent, który proponujemy. Drugi, taki centralnie sytuowany, jako bardzo ważny, wychodząc naprzeciw argumentów, bo szanuję argumenty pana Hołowni, szanuję argumenty polityków Lewicy, to budownictwo społeczne. Tam są i SIM-y, i TBS-y, i mieszkania spółdzielcze, i również są środki na to budownictwo. I trzeci bardzo ważny dla mnie, uważam, filar, który wynika też z realiów, to jest budownictwo własnościowe - wymieniał.

- W Polsce 97 procent zasobu mieszkaniowego to są mieszkania własnościowe. Więc jeśli chcemy podnieść dostęp, to w pierwszej kolejności ten dostęp Polaków dotyczy budownictwa własnościowego. Dzisiaj bardzo często z młodymi ludźmi rozmawiam i oni nie chcą mieszkać w mieszkaniu wynajmowanym. Jasno, z pomocą rodziny, bardzo często chcą mieszkania własnościowego. To się wielu Polakom po prostu z bezpieczeństwem kojarzy - ocenił.

- Dobrze przygotowany program, na przykładzie Mieszkania dla Młodych, nie musi oznaczać wzrostu cen - przekonywał szef resortu rozwoju.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Druga połowa 2025 roku to może być moment na obniżkę stóp procentowych - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk w rozmowie z TOK FM.

Co z obniżką stóp procentowych? Członek RPP wskazuje możliwy termin

Co z obniżką stóp procentowych? Członek RPP wskazuje możliwy termin

Źródło:
PAP

Trwa awaria systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Są problemy z działaniem serwisów e-US, podatki.gov.pl czy e-PIT. Resort zdiagnozował problem i pracuje nad rozwiązaniem - czytamy w komunikacie.

Awaria systemów Ministerstwa Finansów. Są utrudnienia

Awaria systemów Ministerstwa Finansów. Są utrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ma coraz więcej obywatel z ogromnymi fortunami, przekraczającymi 30 milionów euro. Mimo to coraz mniej z nich płaci tradycyjny podatek od majątku – pisze hiszpański dziennik "El Pais". Rząd zapowiada, że wprowadzi nowe podatki, aby ukrócić przywileje dla najmajętniejszych osób w kraju.

Potężne fortuny bez podatku. Takiego wyniku nie było nigdy w historii

Potężne fortuny bez podatku. Takiego wyniku nie było nigdy w historii

Źródło:
PAP

Resort finansów opublikował nową wersję projektu zmian w podatku od nieruchomości. Nowe przepisy zakładają, że opodatkowana będzie tylko część budowlana elektrowni fotowoltaicznych, magazynów energii, pieców przemysłowych, kolei linowych czy wyciągów narciarskich. - Nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym - wskazał ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Rafał Kran. Wyjaśnił, że zmiany zakładają między innymi to, iż budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych.

Rząd szykuje zmiany w podatku od nieruchomości

Rząd szykuje zmiany w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polska firma Cersanit, która posiada fabrykę w Ukrainie, planuje zainwestować 15 milionów hrywien (ok. 1,4 miliona złotych) w złoża glinki kaolinowej w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy - poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

Polska firma zainwestuje w Ukrainie miliony

Polska firma zainwestuje w Ukrainie miliony

Źródło:
PAP

- Dopiero w 2026 roku inflacja ma szansę powrócić do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym - podkreślił prezes NBP Adam Glapiński. Dodał przy tym, że obniżka stóp procentowych "może nastąpić wcześniej".

Prezes NBP Adam Glapiński o tym, kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński o tym, kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kandydat republikanów na prezydenta Donald Trump przekazał, że jeśli wygra wybory 5 listopada, to powoła komisję do spraw efektywności rządu, na czele której stanie miliarder Elon Musk - podał Reuters.

Donald Trump zapowiedział, że powierzy Elonowi Muskowi kierowanie nową komisją

Donald Trump zapowiedział, że powierzy Elonowi Muskowi kierowanie nową komisją

Źródło:
Reuters, PAP

Zamaskowana osoba, prawdopodobnie z bronią palną, wtargnęła w nocy z środy na czwartek na maszynę podczas odwiertów na obszarze pod Kiruną - podał szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB. Wcześniej doszło tam do sabotażu.

Uzbrojona osoba wtargnęła na maszynę wiertniczą. Kolejny incydent

Uzbrojona osoba wtargnęła na maszynę wiertniczą. Kolejny incydent

Źródło:
PAP

Polska platforma turystyczna eSky Group podpisała umowę z chińskim Fosun Tourism Group w sprawie przejęcia Thomasa Cooka, najstarszej na świecie marki z branży turystycznej - poinformowała spółka eSky w komunikacie prasowym. Grupa zamierza wesprzeć markę Thomas Cook w dalszym rozwoju i wykorzystać jej doświadczenie do umocnienia swojej pozycji w Wielkiej Brytanii oraz Europie Zachodniej.

Polacy przejmują znaną legendarną brytyjską markę

Polacy przejmują znaną legendarną brytyjską markę

Źródło:
PAP, Reuters

PKP Cargo w restrukturyzacji i Budimex podpisały podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu list intencyjny w sprawie zatrudniania przez firmę pracowników kolejowego przewoźnika. Umożliwi on rekrutację do 100 osób w grupach zawodowych, w których Budimex prowadzi rekrutacje - dodano.

Chcą przejąć część pracowników PKP Cargo. List intencyjny

Chcą przejąć część pracowników PKP Cargo. List intencyjny

Źródło:
PAP

Atak na klientów banku BNP Paribas - cyberprzestępcy podszywają się pod administratorów systemu - ostrzega CSIRT NASK. Wskazuje, że adres mailowy niepodobny do oficjalnej nazwy rzekomego nadawcy to ważny czynnik alarmujący, że może to być oszustwo.

Oszuści podszywają się pod BNP Paribas. "To ważny czynnik alarmujący"

Oszuści podszywają się pod BNP Paribas. "To ważny czynnik alarmujący"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska w imieniu UE podpisała w czwartek pierwszy na świecie prawnie wiążący międzynarodowy traktat o sztucznej inteligencji (AI). Jego kształt w maju wynegocjowało 57 krajów, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Pierwszy na świecie traktat międzynarodowy o sztucznej inteligencji

Pierwszy na świecie traktat międzynarodowy o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

Włoski rząd zatwierdził w środę plan przeprowadzenia przetargów na 28 tysięcy koncesji na prowadzenie działalności na włoskich plażach. Działanie władz ma związek z długoletnim sporem z Komisją Europejską, ale we Włoszech obecny system przyznawania koncesji też ma przeciwników. Jeden z włoskich polityków stwierdził niedawno, że obroty płatnych plaż "wynoszą prawie 10 miliardów euro rocznie, a do kasy państwa wpływa tylko 115 milionów z powodu niesłychanie niskich opłat koncesyjnych".

"Słynne włoskie plaże zmienią się na zawsze". Rząd przyjął plan

"Słynne włoskie plaże zmienią się na zawsze". Rząd przyjął plan

Źródło:
Reuters, PAP, The Independent

Producent sprzętu AGD Beko Europe przedstawił plan optymalizacji swojej działalności produkcyjnej w Polsce. Zapowiedziano zamknięcie zakładu produkcyjnego w Łodzi, a także fabryki lodówek we Wrocławiu. Jak podaje firma, zmiany mają dotknąć około 1800 stanowisk.

Gigant mocno ogranicza działalność w Polsce. Zmiany dotkną 1800 pracowników

Gigant mocno ogranicza działalność w Polsce. Zmiany dotkną 1800 pracowników

Źródło:
tvn24.pl

W złożonych wnioskach w programie Mój Prąd 6.0 wykorzystano już ponad połowę budżetu programu, który wynosi do 400 milionów złotych – poinformowała w czwartek Polską Agencję Prasową rzeczniczka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Magdalena Skłodowska. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tysięcy złotych.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Nie ma już połowy budżetu

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Nie ma już połowy budżetu

Źródło:
PAP

Kolejna odsłona zażartej walki o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Rozpoczął się już proces sądowy, w ramach którego amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. Przedstawiciele najważniejszych mediów złożyli petycję do sądu w Nevadzie o odtajnienie postępowania, w wyniku którego rozstrzygnie się przyszłość jednej z największych medialnych potęg na świecie.

Kolejna odsłona prawdziwej "Sukcesji". Trwa walka mediów

Kolejna odsłona prawdziwej "Sukcesji". Trwa walka mediów

Źródło:
CNN

Największy w Niemczech związek zawodowy, zasiadający w radzie nadzorczej Volkswagena, oświadczył w czwartek, że podejmie wszelkie możliwe działania, jeśli chodzi o znalezienie alternatyw dla groźby producenta samochodów dotyczących zamknięcia fabryk, w tym czterodniowy tydzień pracy jako jedną z opcji.

Koncern chce zamykać fabryki, a związkowcy mówią o 4-dniowym tygodniu pracy

Koncern chce zamykać fabryki, a związkowcy mówią o 4-dniowym tygodniu pracy

Źródło:
Reuters

Jakie powinny być następne ruchy Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych? Słabsze dane z USA nie uciekają uwadze Fed, którego przedstawiciele nie wykluczają obniżek stóp. Gołębią postawę przyjmuje też Europejski Bank Centralny. Tymczasem nasz rodzimy bank centralny stawia na strategię wait and see.

Fed, EBC, RPP. Co zrobią banki ze stopami procentowymi?

Fed, EBC, RPP. Co zrobią banki ze stopami procentowymi?

Źródło:
TVN24

Osoby z niepełnosprawnościami od nowego roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, o wydatkowaniu którego mogą same decydować. To w konsekwencji prowadzi do zbiegu świadczeń i konieczności zwrotu. - Powinniśmy iść w taką stronę, która pozwoli w końcu, aby Polska uchwaliła ustawę o asystencji osób z niepełnosprawnościami, na co czekamy od wielu lat - powiedziała na antenie TVN24 Katarzyna Heba, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller. Uważa także, że recenzja posłanki Iwona Hartwich jakoby polepszenie sytuacji osób z niepełnosprawnościami nastąpiło kosztem opiekunów "jest po prostu nieuczciwa i niesprawiedliwa".

"Prawo decydowania o sobie i o swoim życiu". Konsekwencje wprowadzenia nowego świadczenia

"Prawo decydowania o sobie i o swoim życiu". Konsekwencje wprowadzenia nowego świadczenia

Źródło:
tvn24.pl

To, co czeka Polskę w następnych latach, to stopniowe przenoszenie pracy IT do krajów, gdzie zarobki są niższe. Warto więc posłuchać ekspertów, którzy zgodnie przypominają, że w branży IT droga na skróty już się skończyła. Według danych firmy Awareson obecnie w branży IT można zarobić od 11 do nawet 35 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Cisza po boomie. Branżę IT dotknęło spowolnienie

Cisza po boomie. Branżę IT dotknęło spowolnienie

Źródło:
TVN24

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w czwartek, że planuje odkupienie szczepionek na COVID-19 od Łotwy, by aktualne szczepionki były dostępne w Polsce już we wrześniu. Dodała, że szczepionki zamówione w ramach przetargu będą dostępne dopiero w październiku. Chodzi o zmodyfikowaną szczepionkę przeciw COVID-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa.

Szczepionki na COVID-19 od Łotwy. Zapowiedź minister

Szczepionki na COVID-19 od Łotwy. Zapowiedź minister

Źródło:
PAP

- W naszej ocenie nie ma aktualnie przesłanek do takiej formy pomocy, co znajduje potwierdzenie w statystykach. Niespełna 3 proc. wszystkich aktywnych kredytów hipotecznych objętych jest wakacjami - poinformowała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka. Raty kredytu mieszkaniowego można było zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz będzie można dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Tylko 3 procent kredytobiorców zdecydowało się na taki krok

Tylko 3 procent kredytobiorców zdecydowało się na taki krok

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ma wprowadzić podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe w dwóch etapach. Pierwszy ma się zacząć 1 stycznia, drugi od 1 maja 2025 roku - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Podwyżka na raty. Palacze będą cierpieć dwa razy

Podwyżka na raty. Palacze będą cierpieć dwa razy

Źródło:
PAP