Zagubiony bagaż – jak go odzyskać lub dostać odszkodowanie?

Źródło:
TVN24 Biznes
Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowej
Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowejTVN24
wideo 2/3
Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowejTVN24

Zagubienie bagażu podczas podróży lotniczej nie zdarza się na szczęście często. Gdy nas to jednak spotka, mamy duży problem. Co zrobić, jeśli bagaż zostanie zagubiony? Gdzie szukać pomocy? Jakie są szanse, że bagaż się znajdzie? I kiedy można liczyć na odszkodowanie?

Linie lotnicze są odpowiedzialne za bagaż od chwili jego nadania do momentu, gdy odbierzemy go z taśmy bagażowej.W przypadku zagubienia, uszkodzenia lub opóźnienia w dostarczeniu bagażu możesz ubiegać się o rekompensatę.Maksymalna wysokość rekompensaty wynosi obecnie około siedmiu tysięcy złotych. Kwota, jaką otrzymasz, zależna jest od poniesionych przez ciebie udokumentowanych strat. Wyruszając w podróż warto zadbać, by walizka miała cechy charakterystyczne i oznaczyć ją danymi kontaktowymi.

Podczas podróży lotniczej głównego bagażu zazwyczaj nie masz pod ręką – znajduje się on w luku bagażowym. Po wylądowaniu ten tzw. bagaż rejestrowany trafia na specjalną taśmę, z której należy go odebrać. Co jednak w sytuacji, gdy nie znajdujesz swojej walizki na taśmie przypisanej do lotu? 

Opóźniony bagaż

Brak walizki na taśmie bagażowej przeważnie nie oznacza jeszcze, że naprawdę przepadła. W zdecydowanej większości przypadków bagaż odnajduje się i dociera do właściciela z opóźnieniem. 

Jeżeli więc przytrafi ci się sytuacja, w której taśma się już zatrzymała, a twojej walizki na niej nie ma, w pierwszej kolejności powinieneś skierować się do znajdującego się na lotnisku punktu zagubionego bagażu. Może on mieć różne nazwy: Biuro Bagażu Zagubionego, Lost & Found, Baggage Claim. Tam należy zgłosić problem. 

Aby dokonać takiego zgłoszenia, niezbędne będzie okazanie dowodu tożsamości, kwitu otrzymanego przy nadawaniu bagażu oraz biletu/karty pokładowej. Zostaniesz również poproszony o opisanie wyglądu walizki oraz jej zawartości. 

Po zgłoszeniu zaginięcia bagażu do systemu trafia raport PIR (Property Irregularity Report). Dzięki temu gdy tylko twój bagaż zostanie zlokalizowany, trafi prosto pod wskazany przez ciebie adres. Koszt dowozu pokryje przewoźnik. 

Dlaczego bagaż czasem ginie

Najczęściej bagaż odnajduje się w ciągu jednego lub dwóch dni. Przyczyna zaginięcia to zwykle zbyt krótki czasu na dowiezienie walizki do samolotu i załadowanie jej do następnego lecącego na tej trasie. Zdarzają się jednak bardziej skomplikowane sytuacje, gdy na powrót bagażu trzeba czekać dłużej. Przyczyną może być na przykład złe oznaczenia. 

Jeżeli z powodu braku bagażu jesteś narażony na dodatkowe koszty lub inne trudności, przewoźnik może zaoferować wsparcie w formie zapomogi lub zapewnienia najpotrzebniejszych produktów, np. szczoteczki do zębów. 

Niezależnie od tego masz prawo domagać się od przewoźnika zwrotu kosztów poniesionych z powodu opóźnienia bagażu, składając odpowiednią reklamację. 

Odszkodowanie za zagubiony bagaż

Jeżeli minęły już co najmniej trzy tygodnie, a twój bagaż nie wrócił, można założyć, że już się nie odnajdzie. W tej sytuacji z pomocą przychodzi Konwencja Montrealska. Na jej podstawie możesz ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika. Chodzi zarówno o sytuację zaginięcia bagażu, jak też jego uszkodzenie czy opóźnienie. 

Przewoźnik lotniczy odpowiada za nasz bagaż od chwili nadania go na lot do momentu, gdy odbierzemy go z taśmy. 

Maksymalna wysokość finansowej odpowiedzialności przewoźnika wynosi obecnie około 7 tys. zł. Jest to jednak rekompensata za poniesione straty. Oznacza to, że konkretna kwota, jaką można w takiej sytuacji otrzymać, zależy od przedstawionych rachunków lub opinii rzeczoznawcy potwierdzającej wartość zagubionych rzeczy.

Jak uzyskać odszkodowanie za zagubiony bagaż 

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie? Najważniejsze, abyś od razu, jeszcze przed opuszczeniem lotniska, zgłosił sprawę w punkcie zagubionego bagażu. Otrzymany stamtąd raport PIR jest podstawą ubiegania się o rekompensatę. 

Następnie pisemną reklamację należy listownie albo drogą elektroniczną przesłać do linii lotniczych. Reklamacja powinna zawierać szczegóły dotyczące twojego lotu, wysokość roszczenia oraz dane rachunku bankowego. Ponadto załączyć należy do niej kopie raportu PIR i kwitu bagażowego. 

Linia lotnicza ma obowiązek udzielenia odpowiedzi w ciągu 30 dni. W zależności od tego, jaka sytuacja cię spotkała – uszkodzenie, opóźnienie czy zagubienie bagażu – potrzebne mogą być także dodatkowe działania.

Bagaż uszkodzony – co robić

Jeżeli sprawa dotyczy uszkodzenia bagażu, warto jeszcze na lotnisku wykonać zdjęcia dokumentujące uszkodzenia, nie jest to jednak obowiązkowe. Musisz natomiast pamiętać, że na wysłanie reklamacji w tym przypadku masz tylko siedem dni od daty lotu.

Bagaż opóźniony – prawa pasażera

W przypadku opóźnienia dostarczenia bagażu rejestrowanego masz prawo do ubiegania się o zwrot kosztów za przedmioty pierwszej potrzeby, które musiałeś zakupić.

Z tego powodu powinieneś zachować wszystkie rachunki potwierdzające poniesione wydatki. Ich kopie będą dokumentacją dowodową załączoną do składanej reklamacji. Na złożenie reklamacji w tym przypadku masz 21 dni od daty dostarczenia bagażu.

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie za zagubiony bagaż?

O odszkodowanie za zagubiony bagaż możesz ubiegać się, jeżeli przewoźnik przyzna się do zagubienia go lub jeśli nie dostarczy go w ciągu 21 dni od twojego lotu. 

Do pisemnej reklamacji powinieneś w tym przypadku załączyć dodatkowo listę rzeczy znajdujących się w twoim bagażu, a także kopie rachunków za te rzeczy oraz za samą walizkę/plecak. Warto przy tym pamiętać, że nie za wszystkie przedmioty umieszczone w bagażu rejestrowanym otrzymasz odszkodowanie. Linie lotnicze przeważnie wymagają, aby cenne przedmioty przewożone były w bagażu podręcznym i na tej podstawie mogą odmówić wypłaty odszkodowania. 

Jeżeli nie posiadasz kopii rachunków, które potwierdziłyby wartość zagubionych rzeczy, niektóre linie oferują także odszkodowanie na podstawie wagi bagażu. Przelicznik wynosi wówczas ok. 118 zł za każdy kilogram zaginionej walizki. 

Choć nie ma określonego terminu, w którym należy złożyć reklamację za zagubiony bagaż, warto zrobić to jak najszybciej.

Reklamacja do linii lotniczej

Jeżeli nie jesteś pewny, jak powinno wyglądać pismo reklamacyjne, gotowe wzory dostępne są na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego. 

W przypadku braku odpowiedzi lub problemów przy ubieganiu się o odszkodowanie możesz również złożyć skargę na linię lotniczą. Jeśli chodzi o polskich przewoźników, należy ją skierować do lokalnego rzecznika konsumentów, zaś w przypadku linii z innego państwa unijnego – do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Pasażerom przysługuje również prawo do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania polubownego przed Rzecznikiem Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. 

Jak zadbać o bagaż rejestrowany?

Aby zmniejszyć ryzyko zagubienia bagażu przez linię lotniczą, lub w razie jego zagubienia uzyskać wyższą rekompensatę, możesz przed podróżą lepiej się przygotować. 

Przede wszystkim warto umieścić w środku i na zewnątrz swojej walizki informację z twoimi danymi osobowymi i kontaktowymi. W razie problemów w transporcie jest większa szansa, że walizka zostanie skierowana we właściwym kierunku.

Dobrze, jeżeli twój bagaż w jakiś sposób się wyróżnia – dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że ktoś go pomyli ze swoją własnością. Można to zrobić kupując walizkę w oryginalnym kolorze lub chociażby oznaczając ją naklejką.

Dobrym pomysłem jest również zrobienie przed podróżą zdjęć bagażu z zewnątrz i wewnątrz. Pomoże to zarówno w zlokalizowaniu czy zidentyfikowaniu bagażu, jak i przy wnioskowaniu o rekompensatę. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Efekt Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Efekt Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

We wtorek Unia Europejska podniesie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Ograniczy to olbrzymie zyski Kremla, ale nie spowoduje to, że od razu rosyjskie i białoruskie nawozy znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać - uważa ekspert Tomasz Włostowski.

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Źródło:
PAP

Donald Trump zareklamował w internecie perfumy "Zwycięstwo 45-47" (po angielsku "Victory 45-47"). Prezydent USA zarabia miliony dolarów rocznie na opłatach licencyjnych za wykorzystywanie swojej marki.

Donald Trump reklamuje perfumy

Donald Trump reklamuje perfumy

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP

Dochody hiszpańskiego pałacu królewskiego zostały opublikowane w poniedziałek przez króla Filipa VI. Monarcha zobowiązał się do przedstawiania tych danych rok po swojej koronacji, w związku z licznymi zarzutami o rozrzutność wobec jego ojca Jana Karola I.

Król Hiszpanii pokazał dochody

Król Hiszpanii pokazał dochody

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakwestionował zasady opłat za studia na Politechnice Lubelskiej oraz Uniwersytecie SWPS z Warszawy. Chodzi o podwyżki czesnego w trakcie studiów. Uczelnie zadeklarowały współpracę z urzędem.

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

Źródło:
PAP

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) preferencyjnej pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na budowę nowych linii przesyłowych energii elektrycznej. Umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

Źródło:
PAP

Rosyjski zbiornikowiec Khatanga, który przez ostatnie osiem lat cumował w Porcie Gdynia, blokując nabrzeże, został odholowany do duńskiego portu Esbjerg. Tam, w certyfikowanej stoczni złomowej, jednostka zostanie rozebrana i pocięta - poinformowała w poniedziałek Kalina Gierblińska, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad uproszczeniem sposobu składania wniosku o zasiłek opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma umożliwić przesyłanie go w postaci elektronicznej.

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Źródło:
PAP

Renciści i wcześniejsi emeryci nie będą już musieli zawiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatkowych przychodach - wynika z założeń noweli, nad którą pracuje resort rodziny. Wyjątkiem będą zarabiający za granicą lub pobierający uposażenie (służby mundurowe).

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Źródło:
PAP

Ceny w czerwcu 2025 roku wzrosły o 4,1 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl