Zagubiony bagaż – jak go odzyskać lub dostać odszkodowanie?

Źródło:
TVN24 Biznes
Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowej
Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowejTVN24
wideo 2/3
Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowejTVN24

Zagubienie bagażu podczas podróży lotniczej nie zdarza się na szczęście często. Gdy nas to jednak spotka, mamy duży problem. Co zrobić, jeśli bagaż zostanie zagubiony? Gdzie szukać pomocy? Jakie są szanse, że bagaż się znajdzie? I kiedy można liczyć na odszkodowanie?

Linie lotnicze są odpowiedzialne za bagaż od chwili jego nadania do momentu, gdy odbierzemy go z taśmy bagażowej.W przypadku zagubienia, uszkodzenia lub opóźnienia w dostarczeniu bagażu możesz ubiegać się o rekompensatę.Maksymalna wysokość rekompensaty wynosi obecnie około siedmiu tysięcy złotych. Kwota, jaką otrzymasz, zależna jest od poniesionych przez ciebie udokumentowanych strat. Wyruszając w podróż warto zadbać, by walizka miała cechy charakterystyczne i oznaczyć ją danymi kontaktowymi.

Podczas podróży lotniczej głównego bagażu zazwyczaj nie masz pod ręką – znajduje się on w luku bagażowym. Po wylądowaniu ten tzw. bagaż rejestrowany trafia na specjalną taśmę, z której należy go odebrać. Co jednak w sytuacji, gdy nie znajdujesz swojej walizki na taśmie przypisanej do lotu? 

Opóźniony bagaż

Brak walizki na taśmie bagażowej przeważnie nie oznacza jeszcze, że naprawdę przepadła. W zdecydowanej większości przypadków bagaż odnajduje się i dociera do właściciela z opóźnieniem. 

Jeżeli więc przytrafi ci się sytuacja, w której taśma się już zatrzymała, a twojej walizki na niej nie ma, w pierwszej kolejności powinieneś skierować się do znajdującego się na lotnisku punktu zagubionego bagażu. Może on mieć różne nazwy: Biuro Bagażu Zagubionego, Lost & Found, Baggage Claim. Tam należy zgłosić problem. 

Aby dokonać takiego zgłoszenia, niezbędne będzie okazanie dowodu tożsamości, kwitu otrzymanego przy nadawaniu bagażu oraz biletu/karty pokładowej. Zostaniesz również poproszony o opisanie wyglądu walizki oraz jej zawartości. 

Po zgłoszeniu zaginięcia bagażu do systemu trafia raport PIR (Property Irregularity Report). Dzięki temu gdy tylko twój bagaż zostanie zlokalizowany, trafi prosto pod wskazany przez ciebie adres. Koszt dowozu pokryje przewoźnik. 

Dlaczego bagaż czasem ginie

Najczęściej bagaż odnajduje się w ciągu jednego lub dwóch dni. Przyczyna zaginięcia to zwykle zbyt krótki czasu na dowiezienie walizki do samolotu i załadowanie jej do następnego lecącego na tej trasie. Zdarzają się jednak bardziej skomplikowane sytuacje, gdy na powrót bagażu trzeba czekać dłużej. Przyczyną może być na przykład złe oznaczenia. 

Jeżeli z powodu braku bagażu jesteś narażony na dodatkowe koszty lub inne trudności, przewoźnik może zaoferować wsparcie w formie zapomogi lub zapewnienia najpotrzebniejszych produktów, np. szczoteczki do zębów. 

Niezależnie od tego masz prawo domagać się od przewoźnika zwrotu kosztów poniesionych z powodu opóźnienia bagażu, składając odpowiednią reklamację. 

Odszkodowanie za zagubiony bagaż

Jeżeli minęły już co najmniej trzy tygodnie, a twój bagaż nie wrócił, można założyć, że już się nie odnajdzie. W tej sytuacji z pomocą przychodzi Konwencja Montrealska. Na jej podstawie możesz ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika. Chodzi zarówno o sytuację zaginięcia bagażu, jak też jego uszkodzenie czy opóźnienie. 

Przewoźnik lotniczy odpowiada za nasz bagaż od chwili nadania go na lot do momentu, gdy odbierzemy go z taśmy. 

Maksymalna wysokość finansowej odpowiedzialności przewoźnika wynosi obecnie około 7 tys. zł. Jest to jednak rekompensata za poniesione straty. Oznacza to, że konkretna kwota, jaką można w takiej sytuacji otrzymać, zależy od przedstawionych rachunków lub opinii rzeczoznawcy potwierdzającej wartość zagubionych rzeczy.

Jak uzyskać odszkodowanie za zagubiony bagaż 

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie? Najważniejsze, abyś od razu, jeszcze przed opuszczeniem lotniska, zgłosił sprawę w punkcie zagubionego bagażu. Otrzymany stamtąd raport PIR jest podstawą ubiegania się o rekompensatę. 

Następnie pisemną reklamację należy listownie albo drogą elektroniczną przesłać do linii lotniczych. Reklamacja powinna zawierać szczegóły dotyczące twojego lotu, wysokość roszczenia oraz dane rachunku bankowego. Ponadto załączyć należy do niej kopie raportu PIR i kwitu bagażowego. 

Linia lotnicza ma obowiązek udzielenia odpowiedzi w ciągu 30 dni. W zależności od tego, jaka sytuacja cię spotkała – uszkodzenie, opóźnienie czy zagubienie bagażu – potrzebne mogą być także dodatkowe działania.

Bagaż uszkodzony – co robić

Jeżeli sprawa dotyczy uszkodzenia bagażu, warto jeszcze na lotnisku wykonać zdjęcia dokumentujące uszkodzenia, nie jest to jednak obowiązkowe. Musisz natomiast pamiętać, że na wysłanie reklamacji w tym przypadku masz tylko siedem dni od daty lotu.

Bagaż opóźniony – prawa pasażera

W przypadku opóźnienia dostarczenia bagażu rejestrowanego masz prawo do ubiegania się o zwrot kosztów za przedmioty pierwszej potrzeby, które musiałeś zakupić.

Z tego powodu powinieneś zachować wszystkie rachunki potwierdzające poniesione wydatki. Ich kopie będą dokumentacją dowodową załączoną do składanej reklamacji. Na złożenie reklamacji w tym przypadku masz 21 dni od daty dostarczenia bagażu.

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie za zagubiony bagaż?

O odszkodowanie za zagubiony bagaż możesz ubiegać się, jeżeli przewoźnik przyzna się do zagubienia go lub jeśli nie dostarczy go w ciągu 21 dni od twojego lotu. 

Do pisemnej reklamacji powinieneś w tym przypadku załączyć dodatkowo listę rzeczy znajdujących się w twoim bagażu, a także kopie rachunków za te rzeczy oraz za samą walizkę/plecak. Warto przy tym pamiętać, że nie za wszystkie przedmioty umieszczone w bagażu rejestrowanym otrzymasz odszkodowanie. Linie lotnicze przeważnie wymagają, aby cenne przedmioty przewożone były w bagażu podręcznym i na tej podstawie mogą odmówić wypłaty odszkodowania. 

Jeżeli nie posiadasz kopii rachunków, które potwierdziłyby wartość zagubionych rzeczy, niektóre linie oferują także odszkodowanie na podstawie wagi bagażu. Przelicznik wynosi wówczas ok. 118 zł za każdy kilogram zaginionej walizki. 

Choć nie ma określonego terminu, w którym należy złożyć reklamację za zagubiony bagaż, warto zrobić to jak najszybciej.

Reklamacja do linii lotniczej

Jeżeli nie jesteś pewny, jak powinno wyglądać pismo reklamacyjne, gotowe wzory dostępne są na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego. 

W przypadku braku odpowiedzi lub problemów przy ubieganiu się o odszkodowanie możesz również złożyć skargę na linię lotniczą. Jeśli chodzi o polskich przewoźników, należy ją skierować do lokalnego rzecznika konsumentów, zaś w przypadku linii z innego państwa unijnego – do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Pasażerom przysługuje również prawo do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania polubownego przed Rzecznikiem Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. 

Jak zadbać o bagaż rejestrowany?

Aby zmniejszyć ryzyko zagubienia bagażu przez linię lotniczą, lub w razie jego zagubienia uzyskać wyższą rekompensatę, możesz przed podróżą lepiej się przygotować. 

Przede wszystkim warto umieścić w środku i na zewnątrz swojej walizki informację z twoimi danymi osobowymi i kontaktowymi. W razie problemów w transporcie jest większa szansa, że walizka zostanie skierowana we właściwym kierunku.

Dobrze, jeżeli twój bagaż w jakiś sposób się wyróżnia – dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że ktoś go pomyli ze swoją własnością. Można to zrobić kupując walizkę w oryginalnym kolorze lub chociażby oznaczając ją naklejką.

Dobrym pomysłem jest również zrobienie przed podróżą zdjęć bagażu z zewnątrz i wewnątrz. Pomoże to zarówno w zlokalizowaniu czy zidentyfikowaniu bagażu, jak i przy wnioskowaniu o rekompensatę. 

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP