Niepewny Egipt pokrzyżował plany, ale lotnisko w Katowicach rośnie

Z kraju

Maciej Janiec CC BY-NC-SA 2.0Uruchomienie nowych połączeń zapowiedziały m.in. linie Wizz Air

Zmniejszenie zainteresowania Polaków wczasami w Egipcie powoduje zauważalny spadek liczby czarterów - wynika z obserwacji przedstawicieli portu lotniczego Katowice. Mimo spadku liczby pasażerów w tym segmencie, lotnisko zamknęło luty wzrostem liczby odprawionych podróżnych prawie o 10 proc.

Tegoroczny luty był na lotnisku Katowice najlepszym drugim miesiącem roku pod względem liczby obsłużonych pasażerów; odprawiono ich ponad 161,5 tys. Motorem wzrostu był ruch regularny, który wzrósł o ponad 15 proc., podczas gdy ruch czarterowy zmniejszył się o ponad 15 proc., czyli o ponad 4 tys. osób w odniesieniu do lutego 2015 r. - Mniejsza liczba podróżnych w tym segmencie spowodowana była niestabilną sytuacją w Egipcie; tamtejsze kurorty od lat są najpopularniejszymi kierunkami wypoczynku Polaków w okresie zimowym - wyjaśnił we wtorek Piotr Adamczyk z działu komunikacji katowickiego lotniska.

Nowe kierunki

Według przedstawicieli portu, dobry początek roku potwierdza prognozy, zgodnie z którymi Katowice Airport może w tym roku pobić zeszłoroczny rekord liczby obsłużonych pasażerów, który wynosi 3,06 mln osób. - Szacujemy, że w 2016 roku z siatki połączeń naszego portu skorzysta ok. 3,3 mln osób - ocenił prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik. Oznaczałoby to wzrost liczby podróżnych o ok. 10 proc. Po raz pierwszy w historii portu lotniczego Katowice w letniej siatce połączeń dostępnych będzie ponad sto tras regularnych i czarterowych. Uruchomienie nowych połączeń zapowiedziały m.in. linie Wizz Air, Ryanair i Ellinair. Rozpoczną się też bezpośrednie loty czarterowe na Dominikanę. Linia Wizz Air, będąca największym przewoźnikiem z lotniska Katowice, zapowiedziała uruchomienie połączenia do Liverpoolu (pierwszy rejs 29 marca, loty we wtorki, czwartki i soboty) oraz do Alghero na Sardynii (rejsy w każdą sobotę od 18 czerwca do 17 września). Ryanair, największy przewoźnik lotniczy w Europie, od 2 maja do 24 października w każdy poniedziałek będzie latał z Katowic na grecką wyspę Korfu. Ponadto od czerwca do października grecka linia lotnicza Ellinair uruchomi rejsy w formule czarter-mix (czarter z możliwością indywidualnego zakupu biletów) do Salonik (we wtorki) i Heraklionu (w czwartki).

Od lipca na Dominikanę

Nowe kierunki dostępne będą także w segmencie ruchu czarterowego, gdzie lotnisko w Pyrzowicach jest liderem wśród polskich portów regionalnych. Ruszy m.in. pierwsze na polskim rynku bezpośrednie dalekodystansowe połączenie czarterowe z regionalnego lotniska – na Dominikanę, gdzie loty zaoferuje biuro podróży TUI Polska; trasa do Punta Cany zostanie zainaugurowana 7 lipca; do końca października loty będą odbywać się raz w tygodniu. Już teraz, jeszcze z międzylądowaniem, połączenie to realizowane jest z lotniska Katowice przez biuro podróży Itaka. Ponadto w segmencie ruchu czarterowego latem pojawią się takie nowe kierunki: Minorka (TUI Poland), Almeria (Rainbow), Evia (Grecos) i Lesbos (Grecos). W porcie trwają inwestycje - w maju do użytku oddany zostanie nowy terminal cargo, zakończony zostanie także generalny remont terminalu pasażerskiego A. Następuje przekształcanie starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowanie pola manewrowego lotniska do wyższej kategorii operacji lotniczych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpocznie budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego, a spółka Chopin Airport Development na podstawie umowy franczyzowej z Marriott International ruszy z budową hotelu pod marką Moxy.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Janiec CC BY-NC-SA 2.0