Z kraju

Seul na wyciągnięcie ręki. Uroczysta inauguracja LOT-u

Z kraju


Seul jest już trzecim połączeniem między Warszawą a ważnym państwem Azji – powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodał, że Polska ma bardzo rozbudowane relacje polityczno-gospodarcze i kulturalne z Koreą Południową.

W poniedziałek PLL LOT zainaugurował swoje pierwsze, bezpośrednie połączenie między Warszawą a Seulem w Korei Południowej. Inauguracyjnym rejsem z wizytą do Korei Płd. udał się m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, który spotka się z przedstawicielami władz Republiki Korei. Wśród rozmówców szefa polskiej dyplomacji będą: premier Republiki Korei Hwang Kio Ahn, a także pierwszy wiceminister spraw zagranicznych oraz minister zjednoczenia.

Do Seulu poleciał także wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński oraz wiceminister skarbu Mikołaj Wild, który w MSP nadzoruje PLL LOT. W trakcie wizyty zaplanowano szereg spotkań, w tym udział w Forum Gospodarczym. Do Korei Południowej poleciała także grupa przedstawicieli przedsiębiorców - m.in. sektora IT, branży kosmetycznej, chemicznej, przemysłu spożywczego, technologii odnawialnych. Oprócz udziału w forum zaplanowano dla nich także spotkania z firmami koreańskimi.

Ważny partner

- Po bezpośrednim połączeniu z Chinami i Japonią, uruchamiamy bezpośrednie połączenie z Republiką Korei, czyli ze stolicą - Seulem. To oznacza, jaką wartość polityczną i gospodarczą przykładamy do współpracy z Republiką Koreańską - powiedział minister Waszczykowski na briefingu tuż przed odlotem do Korei Płd. Podkreślił, że Polska ma bardzo rozbudowane relacje polityczno-gospodarcze i kulturalne z Koreą. - Wymiana gospodarcza między Polską a Republiką Korei sięga prawie 4 mld dolarów, ale mam nadzieję, że dzięki temu połączeniu znacznie, znacznie się polepszy - powiedział. W ocenie ministra Korea może być dla Polski partnerem w licznych dziedzinach np. w przemyśle zbrojeniowy, czy gospodarce innowacyjnej. - Możemy tam sprzedawać naszą żywność. To jest też ważny partner współpracy kulturalnej, ponieważ wielu Koreańczyków to laureaci naszych konkursów chopinowskich - dodał. - Mamy więc nadzieję, że nie tylko biznes i politycy będą korzystali z tego połączenia, ale również i turyści koreańscy będą mogli zobaczyć ojczyznę Chopina - zaznaczył minister. - W czasie mojego pobytu w Seulu, będę odwiedzał ministerstwo spraw zagranicznych, będę też spotykał się z premierem Korei, będę miał też okazję uczestniczyć w spotkaniach biznesowych. Mam nadzieje, że za chwilę, za kilka być może tygodni, miesięcy będziemy mogli gościć również w Polsce taką samą lub liczniejszą grupę przedstawicieli społeczeństwa koreańskiego - powiedział Waszczykowski.

Wsparcie dla LOT

Wiceminister skarbu Mikołaj Wild, który odpowiada w resorcie za PLL LOT powiedział, że LOT po "nieco gorszej koniunkturze", jaką ostatnio linia doświadczyła, przeżywa okres ewidentnego wzrostu. - Będziemy wspierać LOT na tyle, na ile jest to możliwe w osiągnięciu takiego miejsca na rynku, na jaki LOT zasługuje - powiedział Wild. Prezes PLL LOT Rafał Milczarski powiedział, że samolot z pasażerami w pierwszy rejsie do Seulu jest pełny. - Na kolejnych rejsach odnotowujemy około 80-procentowe zainteresowanie, jeśli chodzi o sprzedaż biletów na tym kierunku. Liczymy na duże zainteresowanie turystów, ponieważ to bogaty kraj - powiedział prezes LOT-u. Podkreślił, że Seul jest dla polskiego przewoźnika ważnym kierunkiem na mapie połączeń. - Seul to dla LOT trzecie połączenie do Azji i szósty kierunek dalekiego zasięgu - dodał Milczarski. Dyrektor Portów Lotniczych, które zarządza warszawskim lotniskiem Chopina, wyraził nadzieję, że połączenie to będzie stanowić swego rodzaju most nie tylko wymiany kulturowej, ale też i gospodarczej.

Trzy rejsy

Rejsy między Warszawą a Seulem będą odbywać się w poniedziałki, środy i soboty. Samolot z Lotniska Chopina do portu lotniczego Seul-Incheon będzie leciał nieco ponad 10 godzin. Połączenia te będą wykonywały Boeingi 787 Dreamliner. Na pokładzie dreamlinera LOT-u pasażerowie będą mieli do dyspozycji trzy klasy podróży – LOT business class z fotelami rozkładającymi się do pozycji płaskiego łóżka, LOT premium class z fotelami wyposażonymi w podnóżki oraz LOT economy class z fotelami, w których zamontowane są ekrany rozrywki pokładowej i gniazdka USB. W pokładowym menu znajdą się zarówno polskie, jak i koreańskie specjały. Pasażerowie będą mogli obejrzeć koreańskie filmy, a cały system rozrywki pokładowej będzie dostępny również w koreańskiej wersji językowej. Wśród personelu pokładowego znajdzie się osoba mówiąca po koreańsku. Udziałowcami PLL LOT są Skarb Państwa (99,82 proc. akcji), TFS Silesia (0,144 proc. akcji) oraz pracownicy (0,036 proc. akcji).

Zobacz rozmowę o planach budowy Centralnego Portu Lotniczego. Gościem TVN24 BiS był Mariusz Szpikowski (14.09.2016):

Mariusz Szpikowski o budowie Centralnego Portu Lotniczego
Mariusz Szpikowski o budowie Centralnego Portu LotniczegoTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości