Gorąco wokół wakacji kredytowych. "Nie myślmy tak, że klient może mieć tylko jedną ścieżkę"

Źródło:
TVN24 Biznes
Maciej Samcik o ustawowych wakacjach kredytowych
Maciej Samcik o ustawowych wakacjach kredytowychTVN24
wideo 2/9
Maciej Samcik o ustawowych wakacjach kredytowychTVN24

Od piątku ruszyło składanie wniosków o ustawowe wakacje kredytowe. - Nie zdarzyło się w ciągu ostatnich dziesięciu lat nic tak dobrego dla klientów banków, jak wakacje kredytowe - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnie o finansach. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, przekazał, że do godzin wieczornych wnioski o wakacje kredytowe złożyło 250-260 tysięcy klientów banków. Wskazywał jednak na błędy w ustawie.

W piątek 29 lipca weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzająca wakacje kredytowe. Jest to możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

- Nie zdarzyło się w ciągu ostatnich dziesięciu lat nic tak dobrego dla klientów banków, jak wakacje kredytowe - komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnie o finansach.

Wakacje kredytowe - warunki i zasady. Od kiedy składać wnioski? Dla kogo?

Wakacje kredytowe - wnioski

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, przekazał, że do godzin wieczornych w piątek wnioski o wakacje kredytowe skutecznie złożyło 250-260 tys. klientów banków na około 2,1 mln kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z tego rozwiązania. Z informacji przekazanych przez Pietraszkiewicza wynika, że ponad 95 proc. złożono drogą elektroniczną.

Zamierzacie skorzystać z wakacji kredytowych? Czekamy na Wasze informacje

Pietraszkiewicz mówił o kilku wewnętrznych błędach w ustawie. - Bo na przykład w bardzo trudnej sytuacji stawia się tak zwane specjalistyczne banki hipoteczne. One będą wymagały według wszystkich znaków na niebie i ziemi pilnej interwencji dokapitalizowania albo jakichś zmian regulacyjnych, bo ta ustawa, po prostu specyfiki tych banków hipotecznych, które emitują listy zastawne nie uwzględnia, ale to jest inny problem - tłumaczył prezes ZBP.

Jednocześnie Pietraszkiewicz zapewnił wszystkich klientów banków, że "będą mogli bez problemu skorzystać z wakacji, tak jak przewiduje to ustawa".

Banki pod lupą prezesa UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kilka dni temu zapowiedział, że zbada, jak 16 banków informuje o wakacjach kredytowych i w jaki sposób ich udziela. - Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy na przykład wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty - podkreślał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

- Myślę, że to była trochę prewencja ze strony UOKiK-u. Bo kilka tygodni wcześniej bankowcy rzeczywiście nieoficjalnie mówili, że jeśli klienci skorzystają z tych wakacji kredytowych, to nie wiadomo, jak to będzie rzutowało na ich wiarygodność płatniczą, na ich wiarygodność kredytową. Nie wiadomo, jak będzie z przyszłymi kredytami, więc rzeczywiście takie zapowiedzi nieoficjalne były, dzisiaj bankowcy już tak nie mówią - zauważył Maciej Samcik.

Pietraszkiewicz odnosząc się do tych słów, stwierdził, że "w poważnych gronach w ogóle się o tym nie mówiło".

- Wpis do BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej - red.) będzie, bo musi być. Tego typu ważne wydarzenia w historii kredytowej, która trwa 25 czy 30, nawet 35 lat, muszą być odnotowane, natomiast kwestia się pojawi wtedy, kiedy w czasie wakacji kredytowych klient przychodzi i chce zaciągnąć kolejny kredyt i bank jest zobowiązany każdorazowo do bardzo dokładnego zbadania zdolności kredytowej - tłumaczył prezes ZBP.

W jego ocenie powstaje "filozoficzna sprawa, czy wakacje kredytowe są okresem do tego, czy zaciągać kolejny kredyt". - Każdy bank będzie musiał rozpatrywać, to według swoich procedur, indywidualnie, ale nie spodziewam się ani złośliwości, ani braku profesjonalizmu, tylko warunki makroekonomiczne otaczające nas wszystkich, wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe są inne, aniżeli rok, dwa, czy pięć lat temu i w związku z tym nie należy się bać, niemniej jednak tu powstają pewne wątpliwości - stwierdził Pietraszkiewicz.

Wnioski o wakacje kredytowe

Zdaniem Pietraszkiewicza nie ma problemu w wymogu osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale. - Tak rozsądnie podejdźmy, jaki jest problem, kiedy nie wykonujemy miesięcznej raty, żeby raz na kwartał wypełnić dodatkowo wniosek. Nic by się nie stało - powiedział gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

Zdaniem Macieja Samcika kredytobiorca powinien mieć kilka opcji do wyboru. - Tego właśnie UOKiK chce od banków, aby umożliwiały różne opcje - jak ktoś chce od razu na osiem miesięcy, to niech na osiem miesięcy może, jak ktoś chce na miesiąc to na miesiąc. Nie myślmy tak, że klient może mieć tylko jedną ścieżkę - mówił dziennikarz ekonomiczny.

- Ratę się spłacało normalnie co miesiąc, więc jeżeli w jakimś banku jest technologia ustawiona, która obsługuje miliony klientów i miliony operacji i była ustawiona, że każdorazowo inicjuje się tę operację, to potrzebowalibyśmy trochę więcej czasu, żeby dostosować do ewentualnie takiego pomysłu, że ktoś chce hurtem osiem - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

Prezes ZBP uspokajał jednak klientów. - Klienci, nie martwcie się. Będziecie mogli wszystkie te osiem rat wykorzystać i proszę nie dawać wiary, że ktokolwiek tutaj kombinuje, czy kombinował na zapleczu, bo to jest po prostu nieprawda - zapewnił.

Krzysztof Pietraszkiewicz: ta ustawa i to rozwiązanie jest niesprawiedliwe

Krzysztof Pietraszkiewicz stwierdził, że "ta ustawa i to rozwiązanie jest niesprawiedliwe, bo ono promuje osoby najzamożniejsze".

- Pamiętajmy, że w Polsce mamy uruchomionych ponad 15 milionów kredytów. Proszę sobie wyobrazić, czy rozdanie, czy koszt takiej operacji 20-miliardowy w kraju na dorobku, w kraju, gdzie jest wiele osób w biedzie, w kraju, gdzie splajtował, właściwie nie istnieje program budownictwa mieszkaniowego, czy naprawdę nie lepiej było pomyśleć nad tym, żeby skoncentrować tą pomoc grupach osób, które tej pomocy w trudnej sytuacji potrzebują - mówił prezes Związku Banków Polskich.

Maciej Samcik zwracał uwagę, że "jeszcze nigdy nie zdarzyło się tak, żeby kredyty hipoteczne tak szybko drożały". - Żeby w ciągu dosłownie 6-9 miesięcy rata podrożała dwukrotnie - zauważył dziennikarz ekonomiczny.

- To są często osoby, które mają oszczędności, więc są w stanie z tych oszczędności dołożyć, to nie są często osoby biedne, bo takie osoby nie dostają kredytów, takie osoby przeważnie są najemcami. Natomiast ja bym był przeciwny takiemu podejściu, że tym ludziom się nic nie należy, bo to oni głównie biorą na siebie ciężar wzrostu stóp procentowych, ciężar walki z inflacją w ogóle, bo nie dość, że płacą wyższe rachunki w sklepach, więcej za paliwo i oni jeszcze mają ratę razy dwa - mówił Samcik.

Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 zgodził się, że być może powinien być określony limit, do którego obowiązuje to rozwiązanie. - Każdy może skorzystać, ale tylko np. do 5 albo 7 tysięcy złotych. Tutaj tego limitu nie ma i to jest może kiepskie - wyjaśniał.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

ChatGPT pojawił się nagle i zawojował nie tylko internet, ale także naszą wyobraźnię. Temat sztucznej inteligencji, jeszcze do niedawna tak odległy, stał się codziennością. Jednak nie jesteśmy skazani na rozwiązania zza oceanu. W Polsce powstały już trzy alternatywy dla niego - Trurl, Qra i Bielik, a czwarty, który ma być największy, jest w drodze.

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Źródło:
tvn24.pl

Dziś wjazd do lasu pojazdem silnikowym, tam gdzie nie wolno, może zakończyć się karą w wysokości od 20 do 500 złotych. W skrajnych przypadkach, kiedy zniszczona zostanie przyroda, mandat od straży leśnej czy też policji może się zwiększyć do 1000 złotych. Pojawił się jednak pomysł zaostrzenia tych kar. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

Źródło:
TVN Turbo

100 złotych za wydanie prawa jazdy. Tyle płacimy w urzędach od przeszło dekady. W międzyczasie sporo się zmieniło. Ministerstwo Infrastruktury zauważa sprawę i nie wyklucza, że jeśli już podniesienie stawek by nastąpiło, to mogłoby ono objąć więcej dokumentów. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Ta opłata nie zmieniła się od ponad dekady. Czy za wydanie dokumentów zapłacimy więcej?

Ta opłata nie zmieniła się od ponad dekady. Czy za wydanie dokumentów zapłacimy więcej?

Źródło:
TVN Turbo

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zakazał wprowadzenia na polski rynek ponad 20 ton malin importowanych z Ukrainy - podał w sobotę w mediach społecznościowych Inspektorat.

"Pleśń i nietypowa barwa". Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu

"Pleśń i nietypowa barwa". Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia chipsów olejem termalnym. Inspektorat został poinformowany o prowadzonym przez producenta Intersnack Poland wycofaniu określonych partii chipsów.

Zanieczyszczone chipsy. Wycofano kilkadziesiąt partii

Zanieczyszczone chipsy. Wycofano kilkadziesiąt partii

Źródło:
PAP

Holenderski statek cargo osiadł na mieliźnie w kanale Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca w pobliżu Montrealu, blokując drogę innym statkom - podały w piątek kanadyjskie media. To ważna trasa handlowa między Atlantykiem a Wielkimi Jeziorami.

Statek cargo zablokował ważną trasę handlową

Statek cargo zablokował ważną trasę handlową

Źródło:
PAP

Opłaty za żłobki rosną w kolejnych miastach, i to skokowo, co powoduje zrozumiały niepokój wśród rodziców. Tymczasem założenie jest takie, że sfinansuje je nowy rządowy program "Aktywny rodzic". - Co do zasady jest bardzo dobry - mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. - Ma wspierać rodziców, ale też samorządy - wyjaśnia.

Burza w sprawie podwyżek. "Tak nie powinno być"

Burza w sprawie podwyżek. "Tak nie powinno być"

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty duże firmy energetyczne mają obowiązek oferować tak zwane dynamiczne taryfy. Jak wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Magdalena Dąbrowska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki, w ich przypadku "cena energii będzie się zmieniać wraz z wahaniami cen na Towarowej Giełdzie Energii". Jest to zatem alternatywna dla obecnie dostępnych taryf ze stałą stawką za prąd.

Nowy obowiązek firm energetycznych

Nowy obowiązek firm energetycznych

Źródło:
tvn24.pl

Czternasta emerytura niebawem zasili portfele emerytów i rencistów. Część otrzyma świadczenie już w przyszłym tygodniu - na koniec sierpnia. Jednocześnie maleje liczba seniorów uprawnionych do świadczenia. - Ustalenie zamrożonego kryterium jest ogromnym i fundamentalnym błędem - ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl dr Tomasz Lasocki z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Na dodatek jego zdaniem problemów z czternastą emeryturą jest więcej.

Pułapki czternastej emerytury. "Fundamentalny błąd"

Pułapki czternastej emerytury. "Fundamentalny błąd"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano natomiast wygraną drugiego stopnia w wysokości niemal trzech milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 23 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Zadłużona na ponad miliard dolarów firma kosmetyczna Avon Products Inc. (API) złożyła wniosek o upadłość - poinformował amerykański "Forbes", zwracając uwagę na setki pozwów, w których podnoszono, że talk zawarty w niektórych produktach był zanieczyszczony azbestem, czemu firma zaprzecza. "Zarówno temat upadłości, jak i pozwów sądowych w USA dotyczących talku, odnoszą się wyłącznie do spółki holdingowej Avon Products, Inc. (API), działającej w Ameryce Północnej" - wyjaśnia Avon Cosmetics Poland.

Wniosek o upadłość. Polska spółka komentuje

Wniosek o upadłość. Polska spółka komentuje

Źródło:
PAP

Nie może być tak, że przesyłają klientowi faktury na horrendalną kwotę po kilku latach bez informacji, bez wyjaśnień - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Izabela Bobrowska, mieszkanka Konina. Pod koniec kwietnia dostała od sprzedawcy prądu osiemnaście dodatkowych faktur za ubiegłe lata, bo - jak napisała spółka - "stwierdzone zostały błędy" w podłączeniu licznika. Firma za zamieszanie przeprasza, ale przypomina jednocześnie, że to korekta rozliczeń uwzględniająca faktyczne zużycie prądu przez klientkę.

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia przestępstwa, polegającego na wyrządzeniu spółce szkody w wielkich rozmiarach. Zawiadomienie dotyczy między innymi nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej - poinformowała w piątek spółka. Jak wyjaśniono, "zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania fundacji".

Zmuszeni do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację. Jest zawiadomienie

Zmuszeni do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację. Jest zawiadomienie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska platforma sprzedażowa Shein poinformowała, że w zakładach jej dostawców wykryto dwa przypadki zatrudniania dzieci - podaje BBC. Po licznych kontrowersjach i krytyce, Shein zaostrzył w ostatnim czasie kontrole nad swoimi partnerami biznesowymi.

Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia

Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia

Źródło:
BBC

Średnio 6,2 procent droższe niż przed rokiem są szkolne wyprawki. O 15 procent więcej zapłacić trzeba za artykuły papiernicze, jak bloki czy zeszyty. Ale jednocześnie o 18 procent wzrosła liczba promocji - zauważa w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Wyprawka dla dziecka wydrenuje kieszenie

Wyprawka dla dziecka wydrenuje kieszenie

Źródło:
PAP

Jest drogo i to bardzo. Portal Rynekpierwotny.pl przygotował zestawienie, które pokazuje, ile metrów kwadratowych nowego mieszkania można kupić za miesięczną średnią pensję w 17 miastach. I to nie napawa optymizmem. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

Źródło:
PAP

W niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte. Kolejne dwie niedziele handlowe będą 15 i 22 grudnia. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów, dopuszczającym dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Źródło:
PAP

Około 3,2 miliona numerów telefonów i identyfikatorów użytkowników WhatsApp w Belgii zostało wystawionych na sprzedaż na forum w dark webie. Stwarza to niebezpieczeństwo różnych cyberataków, w tym oszustw finansowych - podał w czwartek portal Brussels Times.

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Źródło:
PAP