Większe wpływy z VAT i reforma budżetu. Minister przedstawił plany

Z kraju

TVN24 BiSPaweł Szałamacha podsumowuje pół roku w resorcie finansów

W najbliższym czasie resort finansów przedstawi pakiet ustaw regulujący rynek hazardu i pakiet dotyczący uszczelnienia poboru podatku VAT - zapowiedział we wtorek minister finansów Paweł Szałamacha podczas sprawozdania z półrocznej działalności resortu.

Szałamacha podkreślił, że zapowiadany pakiet uszczelniający VAT "pozwoli od 2017 r. uzyskiwać wyższe dochody z tego podatku". Poinformował, że bardzo zaawansowany jest też tzw. pakiet paliwowy, który ma zmienić ustawę o VAT, akcyzie i prawo energetyczne. Ma to uszczelnić rynek paliw płynnych w obszarze wewnątrzwspólnotowego obrotu paliwami płynnymi. Minister wyjaśnił, że bardzo duża część "dziury" wynikłej z funkcjonowania szarej strefy jest efektem tego, iż paliwo, korzystając ze swobód w obrocie wewnątrzwspólnotowym, wjeżdża do Polski, ale nie jest tu opodatkowane. - Ten pakiet, mam nadzieję, zostanie przedłożony na kolejne posiedzenie Rady Ministrów - mówił Szałamacha.

Reforma budżetu

Zapowiedział również "ustawy regulujące nową logikę procesu budżetowego". Zdaniem ministra należy bowiem odejść od "mikrozarządzania" na rzecz "zarządzania większymi agregatami" i negocjowania między ministrami dużych kwot. Reforma budżetu weszłaby od 2018 roku. Minister finansów przypomniał, że rząd przygotował i przejął ustawę budżetową na ten rok, po czym resort finansów zaczął proces odbudowy dochodów własnych państwa poprzez szereg działań ustawowych, faktycznych i personalnych. Są one na różnych stopniach zaawansowania.

Zmiany w skarbówce

- Pracujemy nad głęboką reformą instytucjonalną polskiej skarbówki poprzez powołanie skonsolidowanej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która scali dzisiaj działające oddzielnie administracja podatkową, Służbę Celną oraz kontrolę skarbową. Efektem będzie obniżenie kosztów działania administracji skarbowej, stworzenie sprawnej, kompetentnej i przyjaznej dla podatników, ale także bardzo konsekwentnej wobec tej części uczestników życia gospodarczego, którzy chcą oszukiwać budżet, służby - powiedział. Dodał, że nowa KAS w zamierzeniu ma być powołana 1 stycznia 2017 r. Szałamacha poinformował też, że zakończono uzgodnienia międzyresortowe projektu zmian ustawy o CIT i PIT, który realizuje zapowiedź programową wprowadzenia 15-proc. podatku dla małych przedsiębiorców.

- Jednocześnie w tej samej ustawie zaproponowaliśmy szereg przepisów, które uszczelniają system podatku dochodowego (...). W związku tym realizujemy strategię zarówno uproszczenia i w tym przypadku obniżenia podatków dla przedsiębiorców, ale także uszczelnienia ich poprzez eliminację pewnych luk i dziur nadużywanych przez część uczestników obrotu gospodarczego - mówił.

Podatek handlowy z opóźnieniem

Minister finansów przyznał, że nie udało się szybko uchwalić ustawy o podatku od marketów "z uwagi na liczne protesty". - Ta ustawa została skierowana do prac na Komitet Stały RM w najbliższych dniach, musieliśmy przepracować ten pierwotny projekt - powiedział. Nie udało się też - dodał - szybko przeprowadzić głębokiej nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jak zaznaczył, "pomimo dosyć szybkiego tempa prac parlamentarnych", prace nad projektem jeszcze się nie skończyły. Będę zabiegał, by stało się to jeszcze w maju - zapowiedział minister finansów.

Autor: tol / Źródło: PAP