"Czarne chmury" nad globalną gospodarką. "Prognozy są najbardziej pesymistyczne od trzech dekad"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Javorcik o prognozach dla globalnej gospodarki (wypowiedź z maja 2023 roku)
Javorcik o prognozach dla globalnej gospodarki (wypowiedź z maja 2023 roku)TVN24
wideo 2/7
TVN24Javorcik o prognozach dla globalnej gospodarki

Prognozy dla światowej gospodarki na najbliższe pięć lat są najbardziej pesymistyczne od trzech dekad - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Javorcik przyznała, że bardzo boi się tarć geopolitycznych. - Istnieje szansa, że świat rozpadnie się na kilka bloków handlowych, czyli cofnie się globalizacja - powiedziała.

- Niestety na horyzoncie widzimy czarne chmury. Jeżeli popatrzymy na gospodarkę globalną, to prognozy na najbliższe pięć lat są najbardziej pesymistyczne od trzech dekad. Mamy wojnę, mamy tarcia geopolityczne, mamy inflację i zawirowania na rynkach finansowych - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Jednocześnie zwracała uwagę, że "w takich burzliwych czasach bardzo ciężko jest prognozować, więc sytuacja zawsze może nas zaskoczyć".

- Po pierwsze, nie wiemy dokładnie, co już się zdarzyło, bo pierwsze takie oceny PKB (produktu krajowego brutto) są bardzo często później poprawiane, więc tak naprawdę nie wiemy, na czym bazujemy. Z drugiej strony również bardzo ciężko jest zakładać, co się stanie, bo jest wojna, bo są tarcia geopolityczne - tłumaczyła Javorcik.

- Jak popatrzymy na prognozy z okresu globalnego kryzysu finansowego, te prognozy były często bardzo mylne, jak również pierwsze oceny, szacunki PKB były bardzo mylne, w związku z tym wszystko może się zdarzyć. Trudno powiedzieć, czy zaskoczeni będziemy pozytywnie czy negatywnie - wskazała ekonomistka.

Wojna handlowa USA - Chiny

Główna ekonomistka EBOR była pytana, co jest najbardziej czarnym łabędziem światowej gospodarki. - Bardzo boję się tarć geopolitycznych. W Stanach Partia Republikańska i Partia Demokratyczna nie zgadzają się co do bardzo wielu rzeczy. Jedynym tematem co do którego są zgodne, to są stosunki z Chinami. Te stosunki są teraz na najniższym poziomie od kilku dekad - zauważyła Beata Javorcik.

Jak podkreśliła, boją się tego już firmy. - Niektóre firmy wpisują już do kontraktów klauzule zwalniające ich z zobowiązań na wypadek ataku na Tajwan - powiedziała. 

- Wojna handlowa już jest, została rozpoczęta za prezydentury Donalda Trumpa i wtedy wielu obserwatorów myślało, że to był pomysł z tamtych czasów, że ta wojna handlowa zostanie zakończona. Zmienił się prezydent, cła pozostały, wojna jest kontynuowana - zwróciła uwagę Javorcik, dodając, że USA coraz bardziej ograniczają eksport technologii do Chin.

W jej ocenie "istnieje szansa, że świat rozpadnie się na kilka bloków handlowych, czyli cofnie się globalizacja, a globalizacja była czymś co pomagało nam utrzymać inflację na niskim poziomie, wyciągnęła dziesiątki milionów ludzi z biedy i dziesiątkom milionów ludzi zapewniła dostatniejsze życie".

- Czyli ja bym się bała geopolityki, a po geopolityce inflacji - podsumowała główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Zaślepka materiału TVN24GO
Prof. Beata Javorcik w "Rozmowie Piaseckiego"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie wszyscy kierowcy zatankują od 1 stycznia popularną benzynę 95. Już za miesiąc to paliwo będzie miało inny skład i nie będzie nadawało się do każdego samochodu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nawet specjalną wyszukiwarkę dla kierowców. Można na niej sprawdzić, do jakiego samochodu zmienione paliwo nie jest zalecane. Materiał programu "Polska i Świat".

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

W czwartek Główny Urząd Statystyczny przedstawi szybki szacunek inflacji w listopadzie. W październiku inflacja wyniosła 6,6 procent. Zdaniem Kamila Pastora z PKO BP inflacja w listopadzie utrzymała się na tym poziomie. Także zdaniem Adama Antoniaka z ING czwartkowy odczyt będzie zbliżony do poziomu z ubiegłego miesiąca. Obaj zwracają jednak uwagę na ryzyko nieco wyższej inflacji z powodu wzrostu cen paliw.

Dziś dane o inflacji. Ekonomiści zwracają uwagę na jeden element

Dziś dane o inflacji. Ekonomiści zwracają uwagę na jeden element

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ostatnie godziny na dokumenty w sprawie tak zwanego 300 plus. W czwartek mija termin na składanie wniosków dotyczących rządowego programu Dobry start, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 złotych na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 procent w 2023 roku ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflację i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 roku wzrost powinien odbić do 2,6 procent - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. Z kolei w 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu na poziomie 2,9 procent.

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii, dniem wolnym od pracy jest rozwiązaniem bardzo oczekiwanym przez zatrudnionych w sklepach - stwierdził w komentarzu do przyjętych w środę przez Sejm zmian w zakazie handlu wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" Paweł Skowron. Jak dodał, związkowcom zależało jednak na tym, żeby czas pracy w dodatkowe niedziele handlowe miał skrócony wymiar.

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Na granicy Polski ze Słowacją na początku października przywrócono tymczasowe kontrole. Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), mają one potrwać jeszcze przynajmniej do 2 stycznia 2024 roku.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Duży spadek podczas środowych notowań na warszawskiej giełdzie zanotował w związku z tym kurs akcji Orlenu. Spółka ma być objęta gazową składką na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego sfinansowany ma być program osłonowy dotyczący cen prądu.

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Aktualizacja:
Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które z Niemiec "trafiły nielegalnie do Polski".

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters