Prognozy dla światowej gospodarki na najbliższe pięć lat są najbardziej pesymistyczne od trzech dekad - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Javorcik przyznała, że bardzo boi się tarć geopolitycznych. - Istnieje szansa, że świat rozpadnie się na kilka bloków handlowych, czyli cofnie się globalizacja - powiedziała.
- Niestety na horyzoncie widzimy czarne chmury. Jeżeli popatrzymy na gospodarkę globalną, to prognozy na najbliższe pięć lat są najbardziej pesymistyczne od trzech dekad. Mamy wojnę, mamy tarcia geopolityczne, mamy inflację i zawirowania na rynkach finansowych - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Jednocześnie zwracała uwagę, że "w takich burzliwych czasach bardzo ciężko jest prognozować, więc sytuacja zawsze może nas zaskoczyć".
- Po pierwsze, nie wiemy dokładnie, co już się zdarzyło, bo pierwsze takie oceny PKB (produktu krajowego brutto) są bardzo często później poprawiane, więc tak naprawdę nie wiemy, na czym bazujemy. Z drugiej strony również bardzo ciężko jest zakładać, co się stanie, bo jest wojna, bo są tarcia geopolityczne - tłumaczyła Javorcik.
- Jak popatrzymy na prognozy z okresu globalnego kryzysu finansowego, te prognozy były często bardzo mylne, jak również pierwsze oceny, szacunki PKB były bardzo mylne, w związku z tym wszystko może się zdarzyć. Trudno powiedzieć, czy zaskoczeni będziemy pozytywnie czy negatywnie - wskazała ekonomistka.
Wojna handlowa USA - Chiny
Główna ekonomistka EBOR była pytana, co jest najbardziej czarnym łabędziem światowej gospodarki. - Bardzo boję się tarć geopolitycznych. W Stanach Partia Republikańska i Partia Demokratyczna nie zgadzają się co do bardzo wielu rzeczy. Jedynym tematem co do którego są zgodne, to są stosunki z Chinami. Te stosunki są teraz na najniższym poziomie od kilku dekad - zauważyła Beata Javorcik.
Jak podkreśliła, boją się tego już firmy. - Niektóre firmy wpisują już do kontraktów klauzule zwalniające ich z zobowiązań na wypadek ataku na Tajwan - powiedziała.
- Wojna handlowa już jest, została rozpoczęta za prezydentury Donalda Trumpa i wtedy wielu obserwatorów myślało, że to był pomysł z tamtych czasów, że ta wojna handlowa zostanie zakończona. Zmienił się prezydent, cła pozostały, wojna jest kontynuowana - zwróciła uwagę Javorcik, dodając, że USA coraz bardziej ograniczają eksport technologii do Chin.
W jej ocenie "istnieje szansa, że świat rozpadnie się na kilka bloków handlowych, czyli cofnie się globalizacja, a globalizacja była czymś co pomagało nam utrzymać inflację na niskim poziomie, wyciągnęła dziesiątki milionów ludzi z biedy i dziesiątkom milionów ludzi zapewniła dostatniejsze życie".
- Czyli ja bym się bała geopolityki, a po geopolityce inflacji - podsumowała główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24