W środę rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok. W 2023 roku wciąż możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jak odliczyć ulgę od podatku? Komu i kiedy przysługuje ulga termomodernizacyjna? Wyjaśniamy.
Ulga termomodernizacyjna to zachęta dla podatników do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej).
Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną?
Ulgę odliczamy w zeznaniu podatkowym od:
- dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, - dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, - przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem.
Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odliczamy kwotę wraz z tym podatkiem, o ile nie odliczyliśmy tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które nie znalazły pokrycia w naszym dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, w którym je ponieśliśmy, odliczamy w kolejnych latach. Nie będziemy mógł odliczać ich dłużej, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek.
Jeśli w okresie trzech lat nie zrealizujemy przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (licząc od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek), będziemy musieli zwrócić ulgę. Oznacza to, że będziemy musieli doliczyć do dochodu wcześniej odliczoną kwotę z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.
Jeśli po roku, w którym skorzystaliśmy z ulgi, otrzymamy zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jesteśmy zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymaliśmy ten zwrot.
Ulga termomodernizacyjna. Co można odliczyć?
W uldze termomodernizacyjnej można odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki na: - materiały budowlane, - urządzenia, - usługi związane z termomodernizacją budynku.
Na liście towarów, które można odliczyć znajdują się np. materiały budowlane do dociepleń, ogniwo fotowoltaiczne, pompa ciepła, kocioł gazowy lub olejowy, przyłącze sieci ciepłowniczej, kolektor słoneczny, czy nawet brama garażowa. Wśród usług znajdują się między innymi: wymiana pieca, montaż kotła, montaż instalacji fotowoltaicznej, wymiana okien czy montaż pompy ciepła.
Jak dokumentować prawo do ulgi termomodernizacyjnej?
Ulgę możemy odliczyć, jeśli posiadamy fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego.
Podstawą do odliczenia może być również faktura zawierającą podatek od wartości dodanej wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego UE.
Jakie zeznanie złożyć?
Odliczeń dokonujemy w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock