Z kraju

Tworzy meble, których pragnie cały świat. Adam Krzanowski Przedsiębiorcą Roku EY

Z kraju

tvn2412. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Zwycięzcą 12., tegorocznej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku został Adam Krzanowski, prezes Grupy Nowy Styl. Decyzję o przyznaniu tytułu Przedsiębiorcy Roku 2014 podjęło niezależne od EY jury, pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego. Jury przyznało też nagrody w pozostałych kategoriach. Partnerami konkursu są TVN24 i TVN24 Biznes i Świat.

Krzanowski będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2015 w Monte Carlo, który odbędzie się 6 czerwca przyszłego roku.

Na cały świat

Zwycięzca został nagrodzony "za stworzenie przedsiębiorstwa kompletnego, które z sukcesem konkuruje na światowych rynkach, utrzymując się w czołówce kluczowych graczy".

Adam Krzanowski jest współzałożycielem i Prezesem Grupy Nowy Styl. Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm meblarskich w Polsce i na świecie. Grupa proponuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania aranżacyjne miejsc pracy i wypoczynku.

W jej portfolio znajduje się sześć marek produktowych oferujących meble i krzesła biurowe, fotele i sofy, siedziska stadionowe, teatralne i audytoryjne, a także podłogi drewniane. Ponad 85 proc. jej sprzedaży trafia na eksport, do niemal 100 krajów na całym świecie. Przychody ze sprzedaży sięgają 1 mld 167 mln zł.

- Wygrał kandydat, który daje nam dobre szanse, żeby pojechać na finał światowy i pokazać, że to jest taka wizytówka Polski z XXI wieku - podsumowuje Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Adam Krzanowski z Grupy Nowy Styl został także laureatem w kategorii Produkcja i Usługi, "za stworzenie modelu biznesowego, który skutecznie połączył produkcję i usługi plasując firmę w czołówce producentów krzeseł i mebli biurowych w Europie i pozwolił na wyznaczanie nowych trendów w zakresie kompleksowych rozwiązań aranżacyjnych miejsc pracy i wypoczynku".

Inne kategorie

Wśród nagrodzonych w pozostałych kategoriach znaleźli się:

W kategorii Nowy Biznes zwyciężył Tomasz Kułakowski, współzałożyciel i prezes zarządu firmy CodiLime. Firma ta rozwija i wdraża u klientów własny produkt z zakresu uczenia maszynowego i analizy danych, dostarcza narzędzie typu business intelligence, a także świadczy usługi z zakresu budowy i zarządzania rozległymi sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwa sieci. Ponad 90 proc. przychodów CodiLime pochodzi od klientów z Doliny Krzemowej w USA oraz z Japonii. Nagroda została przyznana "za zbudowanie przedsiębiorstwa, które promuje geniusz polskich informatyków na arenie międzynarodowej".

W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność zwyciężył Marcin Beme, twórca Audioteki - serwisu oraz aplikacji mobilnej do słuchania audiobooków. Audioteka działa obecnie w 9 językach i 23 krajach. Aplikacje Audioteki są zainstalowane na ponad 2,5 mln smartfonów, tabletów i samochodów na całym świecie. Firma oferuje swoje aplikacje i audiobooki klientom indywidualnym (b2c) oraz wielkim koncernom (b2b), które dodają aplikację i audiobooki Audioteki do swoich produktów - telefonów, czy też samochodów. Po raz pierwszy w historii tej nowej kategorii nagroda została przyznana "za nowatorskie połączenie technologii i kultury".

Nagrody specjalne

Jury konkursu zdecydowało też o przyznaniu dwóch nagród specjalnych. Otrzymali je:

Michał Kornacki, twórca Internet Media Services. Grupa IMS jest międzynarodowym dostawcą wyspecjalizowanych usług z zakresu marketingu sensorycznego w miejscu sprzedaży. Nagroda specjalna została przyznana "za innowacyjne podejście do tradycyjnych doznań i procesów zakupowych i osiągnięcie pozycji lidera w segmencie marketingu sensorycznego w Polsce".

Monika Siecińska-Jaworowska z firmy Suempol, jednego z największych na świecie przetwórców łososia. Suempol to firma rodzinna, eksportuje 80 proc. swojej produkcji. Poza łososiem firma przetwarza także pstrąga i halibuta, jednak najważniejszym produktem jest łosoś - wędzony zarówno na gorąco, jak i na zimno, marynowany oraz świeży. Firmę założyli Urszula i Edward Siecińscy, a ich sukcesorką została córka, która z firmy z niewielkiej miejscowości na Podlasiu stworzyła międzynarodowe przedsiębiorstwo współpracujące z największymi sieciami handlowymi w Europie.

Nagroda specjalna została przyznana "za zbudowanie – w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje i wartości – nowoczesnej firmy rodzinnej o międzynarodowym rozmachu, stanowiącej wzór dla wielu polskich przedsiębiorstw".

Wyróżnienie

Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu wyróżnienia przedsiębiorcy spoza grona finalistów. Otrzymał ją Bogdan Panhirsz z Polskich Składów Budowlanych. Grupa PSB istnieje od ponad 16 lat. Jest to największa sieć hurtowni materiałów budowlanych. Obecnie Grupa zrzesza 331 małych i średnich rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 428 składach budowlanych, w 172 marketach PSB-Mrówka oraz w 37 centrach handlowych PSB-Profi. W sumie w placówkach sieci PSB pracuje ponad 11 tysięcy osób. Wyróżnienie zostało przyznane za "skuteczne zintegrowanie środowisk biznesowych w ramach unikalnego przedsięwzięcia: największej i najszybciej rozwijającej się sieci hurtowni materiałów budowlanych".

Z pasją

W konkursie EY Przedsiębiorca Roku wyłaniani są najlepsi twórcy firm, wizjonerzy z pasją, którzy poprzez swoje produkty i usługi są ambasadorami Polski na rynkach zagranicznych. Jury ocenia kandydatów pod kątem ich przedsiębiorczości, a także strategię firmy, jej wyniki finansowe i innowacyjność. To, co decyduje o zwycięstwie, to także działalność międzynarodowa przedsiębiorcy i jego relacje z pracownikami i lokalną społecznością.

Dotychczasowymi zwycięzcami polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku byli: Krzysztof Pawłowski, Zbigniew Sosnowski, Tadeusz Winkowski, Maciej Duda, Dariusz Miłek, Michał Kiciński i Marcin Iwiński, Piotr Mikrut, Ryszard Florek, Krzysztof Pawiński, Ewald Raben oraz Andrzej Wiśniowski.

Jury

W skład niezależnego od EY Jury wchodzą znakomici przedsiębiorcy, liderzy opinii oraz laureaci poprzednich edycji konkursu:

Jan Krzysztof Bielecki – Przewodniczący Jury, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów

Leszek Czarnecki - Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding

Andrzej Dębowski - Prezes DIE Inwestycje

Ryszard Florek - Przedsiębiorca Roku 2010, Prezes Zarządu FAKRO

Jerzy Koźmiński - Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Piotr Mikrut - Przedsiębiorca Roku 2009, Prezes Zarządu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka

Krzysztof Pawiński - Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice

Ewald Raben - Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben

Jacek Siwicki - Prezes Enterprise Investors

Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, założyciel i twórca marki WIŚNIOWSKI

Przedsiębiorca roku wybranyTVN24 BiS

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24