Alpejska wioska kusi nowych mieszkańców. Zapłaci im premię

Z kraju

To miasto daje domy za darmo. I mówi: bierzcie, prosimyTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/5

Kto marzy, aby zamieszkać w malowniczej górskiej wiosce powinien rozważyć ofertę władz szwajcarskiego Albinen. Licząca niespełna 250 mieszkańców osada zamierza płacić nowym osobom, które zdecydują się tu zamieszkać.

Albinen położone jest w szwajcarskich Alpach. Władze miejscowości zmagają się z problemem wyludnienia, więc przeprowadzili plebiscyt, czy płacić nowym nowym osobom za osiedlenie się. Większość mieszkańców poprało ten pomysł.

Duża premia

W zamyśle, każda dorosła osoba, która zdecyduje się zamieszkać w Albinen dostanie 25 tysięcy franków szwajcarskich, zaś na każde dziecko będzie przysługiwało 10 tys. franków. Jeśli wiec do miasteczka przeprowadzi się czteroosobowa rodzina (para i dwoje dzieci), to może liczyć na 70 tysięcy franków premii, czyli ponad 250 tysięcy złotych. Jednak nie każdy może skorzystać z oferty alpejskiego miasteczka. Jego władze kandydatom postawiły kilka warunków. Przede wszystkim dorośli nie mogą przekraczać 45. roku życia i muszą zobowiązać się do kupna lub wybudowania domu. Muszą też pozostać w Albinen co najmniej 10 lat, a jeśli wyprowadzą się wcześniej, to będą musieli oddać pieniądze. Zainteresowanie ofertą jest ogromne. Dotąd swoją kandydaturę zgłosiło już ponad 3 tysiące rodzin.

Albinen w SzwajcariiGoogle Maps

Autor: msz/ms / Źródło: BBC