Szczerski po spotkaniu prezydenta z Cameronem: Polska wypełni obowiązek ochrony praw Polaków w UE

Z kraju

TVN24 BiSSzczerski: Polska wypełni obowiązek ochrony praw Polaków w UE

- Prezydent powiedział dzisiaj bardzo wyraźnie, że polskie państwo i polskie władze wypełnią swój obowiązek ochrony interesów i praw Polaków w całej Unii Europejskiej - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał także, że zarówno prezydent Duda jak i premier Cameron są zgodni co do konieczności przeprowadzenia reform w UE oraz wzmocnienia obecności NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.

W czwartek przed południem Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim, składającego wizytę w Warszawie, brytyjskiego premiera Dawida Camerona. O rezultatach spotkania poinformował dziennikarzy prezydencki minister.

Wspólna wizja Unii

Prezydent Duda i premier Cameron - powiedział Szczerski na czwartkowym briefingu - zgodzili się co do tego, że dziś Unia Europejska potrzebuje reform.

- Politycy mówili, że "Unia powinna być unią równych państw i wolnych narodów" - dodał Szczerski.

W związku z tym - mówił prezydencki minister - każda reforma, która uczyni Unię bardziej odpowiadającą potrzebom rozwojowym poszczególnych państw, także koncepcja "elastycznej Unii", jest dobrą wizją. Dodał, że ta koncepcja daje każdemu z państw prawo do wykorzystania całego własnego potencjału gospodarczego.

- Pan prezydent bardzo wyraźnie mówił w tym kontekście o potencjale energetycznym Polski - powiedział Szczerski. Stanowiska polskie i brytyjskie są bliskie w dyskusji o reformach, które zwiększałby rolę parlamentów narodowych - dodał.

Problem uchodźców rozwiązać "blisko domu"

Szczerski powiedział, że prezydent Duda i premier Cameron rozmawiali także o kwestiach bezpieczeństwa i geopolityki. Jedną z nich jest sytuacja w Syrii i możliwości rozwiązania kryzysu uchodźców "z wyraźnym położeniem nacisku na to, że kryzys uchodźców należy rozwiązywać przede wszystkim poprzez pomoc ludziom blisko ich domów, tak żeby mieli nadzieję na powrót". - Przede wszystkim duży nacisk położony powinien być na pomoc humanitarną dla obozów dla uchodźców, dla specjalnych form współpracy, także gospodarczej z krajami, które dzisiaj na Bliskim Wschodzie przyjmują uchodźców, by ludzie ci mieli godne życie w okresie przejściowym, a potem nadzieję na powrót do swoich domów - powiedział Szczerski.

Więcej NATO w regionie oraz współpraca gospodarcza

Kolejny element polityki bezpieczeństwa, który w czasie spotkania poruszyli Duda i Cameron, to kwestia przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie oraz dwustronnej współpracy wojskowej.

- Także tutaj jest zgoda, że szczyt NATO powinien przynieść intensywną i trwałą obecność Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Szczerski.

Politycy rozmawiali także o współpracy gospodarczej.

- W zgodnej ocenie obu panów, wspólne możliwości inwestycyjne obu państw (...) są duże i powinny się rozwijać. Ważne, by odbywało się to w ramach wspólnego, europejskiego rynku, w ramach współpracy biznesowej między Polską i Wielką Brytanią - powiedział Szczerski.

Będzie dalsza dyskusja

- Prezydent jasno powiedział, że polskie państwo ma obowiązki wobec swoich obywateli gdziekolwiek mieszkają i te obowiązki i te prawa, które posiadają Polacy są pod ochroną polskiego państwa.

Przedstawiciele obu krajów zgadzają się, że Unia Europejska wymaga reform, ale potrzebna jest dyskusja co do szczegółów także w sprawie zasiłków.

- Czekamy na ofertę ze strony brytyjskiej, bo strona brytyjska jest inicjatorem tych reform. Jest zgoda, że decyzje nie zapadną już w grudniu tylko będą kontynuowane - poinformował Szczerski.

- Panowie zgodzili się, co do tego, że w najbardziej wrażliwym elemencie propozycji premiera Camerona dotyczącej rynku pracy i Wielkiej Brytanii wciąż jest otwarta i wymaga dłuższej dyskusji. Dużo bardziej kreatywnych rozwiązań niż te, które są dzisiaj na stole - podkreślił minister w Kancelarii Prezydenta.

Jak dodał, Prezydent podkreślił, że "Polska przy dyskusjach o reformach Unii stawia jako zasadę fundamentalną kwestię niedyskryminacji w UE. Kwestię swobodnego przepływu osób, równych praw".

"Za" przedłużeniem sankcji

Tematem rozmów były również sankcje wobec Rosji. Jak poinformował Krzysztof Szczerski zarówno prezydent Andrzej Duda jak i premier David Cameron zgadzają się, co do utrzymania sankcji wobec Rosji.

- Bardzo jasno obaj panowie zgodzili się z tym, że należy przedłużyć sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem ukraińskim. Porozumienia mińskie nie są w pełni realizowane i droga do pokoju na Ukrainie jest jeszcze przed nami - powiedział Szczerski.

Prezydent Duda poinformował także szefa brytyjskiego rządu o planach swojej przyszłotygodniowej wizyty w Kijowie.

Kwestie socjalne dzielą Warszawę i Londyn. "To problem, z którym musimy sobie poradzić"TVN24 BiS

Autor: mb/ag//gry/bgr / Źródło: TVN24 BiS, PAP