Polska gospodarka rośnie szybciej, niż oczekiwano. Nowe dane

Z kraju

GUS o przyczynach wzrostu PKB w 2017 rokutvn24
wideo 2/3

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2017 roku wzrósł o 3,9 procent rok do roku oraz wzrósł o 1,1 procent kwartał do kwartału wobec wzrostu w pierwszym kwartale na poziomie 4 procent rok do roku - wynika z flash szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w II kwartale gospodarka urosła o 3,8 proc. rdr. Pełne dane o PKB w II kwartale GUS poda 31 sierpnia.

Zgodnie z poprzednimi obliczeniami GUS, w pierwszym kwartale tego roku PKB wzrósł o 4 proc. rdr.

Dzięki przemysłowi i budowlance

Jak oceniła dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach sektor przemysłowy oraz budowlany miały w II kw. pozytywny wpływ na PKB.

- Oceniamy, że wszystkie segmenty gospodarki, oprócz sektora finansowego, miały pozytywny wpływ na PKB w II kw. - powiedziała Jeznach.

Dodała, że wpływ sektora budowlanego wyniósł ok. 0,5 pkt proc., a przemysłu ok. 1,0 pkt proc. Wpływ usług handlowych, w ocenie GUS, był nieznacznie niższy niż w I kw. i wyniósł "lekko" poniżej 1,0 pkt proc.

"Lekko" pozytywny był również wpływ na PKB eksportu netto.

Jeznach poinformowała, że wpływ sektora finansowego na PKB był w II kw. bliski neutralnego.

Wzrost PKB w ostatnich latachGUS

Wicepremier zadowolony

W ubiegłym tygodniu wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przypomniał, że prognoza wzrostu PKB na ten rok opracowana przez resort finansów to 3,6 proc. - My tę prognozę cały czas na razie utrzymujemy, z mocnym sygnałem, że jest szansa na jego przekroczenie - zaznaczył Morawiecki.

Wicepremier powiedział też, że jest zadowolony z tempa wzrostu inwestycji publicznych i prywatnych. - Jestem dość zadowolony z tego, choć życzyłbym sobie oczywiście, żeby były one jeszcze silniejsze. Są sygnały, takie jak ostatnie dane GUS-u dla firm polskich, zatrudniających powyżej 50 pracowników, które w pierwszym kwartale rok do roku podniosły inwestycje o 40 proc. - stwierdził.

- To jest jaskółka, która nie wiadomo jeszcze, czy w tym roku już uczyni tę wiosnę inwestycyjną, ale patrząc na trendy, jestem spokojny, że druga połowa tego roku i 2018 rok będzie należała do inwestycji - dodał. Morawiecki zastrzegł, że ważny jest nie tylko wzrost gospodarczy, ale jakość tego wzrostu gospodarczego. - Wzrost powinien być oparty o generowanie krajowych oszczędności, o innowacyjne inwestycje, a w mniejszym stopniu o kredyty z zagranicy - powiedział we wtorek Morawiecki.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP