Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe mocniej, niż spodziewała się większość ekonomistów. Stopa referencyjna NBP pójdzie w górę o 75 punktów bazowych do 3,50 procent.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła we wtorek główną, referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych do poziomu 3,50 procent. Tymczasem większość ekonomistów spodziewała się wzrostu stopy referencyjnej NBP o 50 punktów bazowych do poziomu 3,25 procent. Pojawiały się jednak także głosy wskazujące na możliwość bardziej zdecydowanej reakcji banku centralnego na szybko słabnącego złotego i perspektywę podwyższonej inflacji.
Stopy procentowe w Polsce - komentarze
Decyzję RPP komentował na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber. - Dwa tygodnie temu przed napaścią Rosji na Ukrainę, powiedzielibyśmy, że to bardzo dużo, bo oczekiwania były na 50 punktów bazowych, zresztą o takim poziomie mówił Adam Glapiński (prezes Narodowego Banku Polskiego - red.). Niejedyny, ale jeden z ważniejszych członków Rady Polityki Pieniężnej, ale wszystko się zmieniło. Zmieniło się także w kontekście przede wszystkim perspektyw inflacyjnych. Inflacja będzie wyższa w związku z tym, co obserwujemy na rynku walutowym i surowcowym oraz rynku żywności. Myślę, że to jest ten powód, dla którego Rada zdecydowała się na ten mocniejszy ruch - ocenił Zuber.
Ekonomiści Banku Pekao zwrócili uwagę, że cofamy się do poziomów z początku 2013 roku. "Podróży w czasie ciąg dalszy. Stopa referencyjna wynosi obecnie 3,5 proc. Cofnęliśmy się zatem do lutego / marca 2013" - napisali w komentarzu ekonomiści Banku Pekao. Stopa referencyjna NBP jest na najwyższym poziomie od lutego 2013 roku. Wówczas wynosiła 3,75 proc.
Jak wskazali, "rynki ewidentnie oczekiwały większego ruchu". Po ogłoszeniu decyzji przez RPP złoty się osłabił.
Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego, Rada podjęła dobrą decyzję. "#RPP podniosła 75pb, więcej niż 50bp, które zakładaliśmy, mniej niż agresywne prognozy 100-125pb. Rynek wyceniał 75-100pb. Dobra decyzja, duża podwyżka mogłyby świadczyć, że to my mamy problem, podczas gdy osłabienie PLN to skutek problemów tych, ktorzy nie mogą wyskoczyć z Rosji" - napisali na Twitterze.
W ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, RPP wróci do obniżania stóp najwcześniej w 2023 roku. "Wzrost cen surowców energetycznych osłabi koniunkturę w Polsce w i strefie euro. Konsekwencją będzie słabszy wzrost gospodarczy w 2023 i 2024 roku. Ostatecznie stopa procentowa prawdopodobnie ustabilizuje się w okolicy 3,5 proc." - wskazali przedstawiciele PIE.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes