Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? Glapiński o warunkach

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Glapiński o podwyższaniu stóp procentowych: w sytuacji, kiedy maleje inflacja byłoby nieodpowiedzialne
Prof. Glapiński o podwyższaniu stóp procentowych: w sytuacji, kiedy maleje inflacja byłoby nieodpowiedzialneTVN24
wideo 2/9
Prof. Glapiński o podwyższaniu stóp procentowych: w sytuacji, kiedy maleje inflacja byłoby nieodpowiedzialneTVN24

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie od 8 września 2022 roku. - Uzasadnienia tego są oczywiste. Inflacja zdecydowanie spada, nie ma tutaj żadnych zahamowań i wahań - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Szef banku centralnego przyznał, że liczy na to, iż "być może we wrześniu inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 procent". Glapiński mówił też, jakie warunki muszą wystąpić, żeby doszło do pierwszej obniżki stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej podczas czerwcowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzję poznaliśmy we wtorek. To dziewiąte posiedzenie z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc.

Inflacja w Polsce

- Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Uzasadnienia tego są oczywiste. Nikt się nie spodziewał zresztą innej decyzji z obserwatorów rynkowych, analityków zagranicznych - mówił podczas środowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

PAP/Maciej Zieliński

- Inflacja zdecydowanie spada, nie ma tutaj żadnych zahamowań i wahań. Obniżyła się do 13 procent z bardzo wysokiego poziomu. To jest najniższy poziom inflacji od roku, czyli jest się z czego cieszyć. Daleko nam do realizacji celu, ale jest się z czego cieszyć - podkreślił Glapiński. Jak przypominał w lutym br. inflacja przekraczała 18 proc., licząc rok do roku.

Szef banku centralnego wskazywał, że "realizowany jest rozwój wydarzeń, który przewidzieliśmy w naszej projekcji (marcowej - red.)". - Inflacja zdecydowanie spada i oby tak było dalej - dodał. Adam Glapiński zwracał przy tym uwagę, że w maju "po raz pierwszy od bardzo dawna" w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny utrzymały się na tym samym poziomie.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju wzrost cen towarów i usług (wskaźnik CPI) wynosił w ujęciu rocznym 13 proc., podczas gdy w kwietniu było to 14,7 proc. Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakładała wzrost cen w minionym miesiącu o 13,2 proc. Ostateczne dane o inflacji w maju poznamy 15 czerwca. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

PAP/Maciej Zieliński

Z kolei inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w kwietniu br. wyniosła 12,2 proc. rok do roku. - Tak jak przewidywaliśmy dezinflacja, spadek inflacji, w Polsce obejmuje coraz szersze spektrum dóbr. Wyraźnie spada już nie tylko dynamika cen energii, czy żywności, ale również po raz pierwszy tak wyraźnie - na co długo czekaliśmy - inflacja bazowa - zwracał uwagę Glapiński.

- W nadchodzących miesiącach i kwartałach szybki proces spadku inflacji, w tym bazowej, będzie kontynuowany - zapowiedział prezes NBP. - Liczę na to, że być może we wrześniu inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 procent, co już będzie symbolicznym przekroczenie bariery - mówił Glapiński.

Co dalej ze stopami procentowymi?

Przewodniczący RPP podkreślał, że bank centralny nie rezygnuje z walki z inflacją.

- To jest nasze główne zadanie, żeby w średnim okresie zejść do celu 2,5 +/- 1, i cel ten konsekwentnie realizujemy. Wbrew temu, co się czasem mówi, podjęliśmy walkę z inflacją, także poprzez wzrost stóp procentowych, bardzo wcześnie. (...) w naszym świecie, Europy Środkowo-Wschodniej tylko Czechy i Węgry podniosły wcześniej, ale i tak miały wyższą inflację wtedy i mają wyższą inflację teraz - mówił Adam Glapiński.

Nawiązywał przy tym do poziomu stopy referencyjnej - 6,75 proc.

- Nie jest prawdą, że zatrzymanie się na poziomie 6,75 (procent), (...), oznacza rezygnację walki z inflacją. (...) Stopy procentowe działają w długim okresie, przez wiele kwartałów. To utrzymanie przez nas 6,75, łącznie z wczorajszą decyzją, to działa dalej, przez następne kwartały cały czas będzie działać tylko na tym poziomie - tłumaczył prezes NBP.

- Jakieś nieodpowiedzialne forsowanie dalszych podwyżek w sytuacji, kiedy maleje inflacja byłoby nieodpowiedzialne, prowadziłoby do zawirowań gospodarczych, do pogłębienia recesji - ocenił Glapiński, doprecyzowując później, że chodzi o "radykalne" podwyżki stóp.

Glapiński: formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 5-6 lipca. W sierpniu zaplanowano posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne. - Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek. Pozostawiamy sobie furtkę, gdyby zaszły niespodziewane, niekorzystne zjawiska w kształtowaniu inflacji, jesteśmy gotowi podnieść stopy. Widzę po dyskusji w Radzie, że Rada się nie zawaha. Po prostu zostawiamy takie stanowisko, że możemy podnieść, możemy obniżyć - tłumaczył prezes NBP w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Glapiński mówił o dwóch scenariuszach. - Jeżeli chodzi o podniesienie, to by była reakcja na jakiś szok, który by nastąpił, a świat jest niespokojny. Wewnątrz kraju nie ma takiego czynnika, ale świat jest niespokojny, więc możemy wtedy podnosić stopy - wyjaśniał.

- Natomiast, jeżeli inflacja będzie z projekcją spadała tak szybko w dół, jeżeli zejdzie poniżej poziomu 10 procent, to wtedy Rada pochyli się nad dokumentami przygotowanymi przez bankowy staff analityczny, jak będzie wyglądać sytuacja w następnych kwartałach. Jeśli będzie pewne, że w następnych kwartałach inflacja także będzie zdecydowanie spadać, to pojawia się możliwość obniżki (stóp procentowych) - wskazywał szef banku centralnego.

Adam Glapiński zapewniał, że "Rada działa racjonalnie, ale wtedy, kiedy po pierwsze, ta inflacja jest już niższa, poniżej 10 (procent), i jeżeli jest pewność, że przez następne kwartały będzie spadać". - To wtedy obniżka jak najbardziej jest możliwa. Kiedy to będzie? Nie wiem, ale osobiście mam nadzieję, że we wrześniu (inflacja) zejdzie poniżej 10 procent - powtórzył.

- Jeżeli nie zejdzie poniżej, to ja nie oddaję za to życia, po prostu mam taką nadzieję, bo jest przedział prawdopodobieństwa, który to umożliwia. Może tak, może nie, ale tak myślę, że jakby było 9 (procent rok do roku), to nie byłbym zaskoczony - dodał prezes NBP.

PAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media