Optymistyczne dane. Produkcja i sprzedaż ruszyły z kopyta

TVN24 Biznes

Rosną ceny towarów i usługTVN24 BiS
wideo 2/3

Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 9,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w ujęciu miesięcznym aż o o 16,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane lepsze od oczekiwań, podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, która wzrosła o ponad osiem procent.

Konsensus przygotowany przez Polską Agencję Prasową wskazywał na wzrost o 8,8 procent rok do roku, a miesiąc do miesiąca na wzrost o 14 procent. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc. rdr) mebli, AGD i RTV (18,1 proc. rdr), prasy i książek (o 17,8 proc. rdr).

Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych spadła zaś o 0,7 procent.

Produkcja rośnie

GUS poinformował również o danych dotyczących produkcji przemysłowej. W marcu wzrosła ona o 11,1 procenta rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 17,6 procent.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w marcu wzrostu produkcji rdr o 6,9 proc., zaś mdm o 12,7 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rok do roku o 8,1 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 2,1 proc. Dodatkowo, jak poinformowano, produkcja przemysłowa w marcu rosła w 29 działach przemysłu na 34.

Gdzie wzrosty

Według GUS rosła m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 22,9 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 21,9 proc., wyrobów z metali - o 18,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 18,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 16,6 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 15,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 14,7 proc., mebli - o 14,5 proc. Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 7,9 proc. oraz w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 5,0 proc. Natomiast wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano we wszystkich działach budownictwa, zarówno w porównaniu z marcem ubiegłego roku, jak i lutym. Ceny produkcji przemysłowej w marcu wzrosły rok do roku o 4,7 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,1 - podał Główny Urząd Statystyczny.

Budowa mieszkań

Urząd statystyczny podał ponadto, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu 2017 roku, wzrosła o 34,5 proc. licząc rok do roku i blisko dwukrotnie w ujęciu miesięcznym.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: