W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.
W poniedziałek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera zapytany został o słowa liderów Trzeciej Drogi Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza, według których zmiana zasad poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to "być albo nie być" ich formacji w koalicji rządowej. Grabiec zapytany został m.in., czy te słowa oznaczają, że "coś w koalicji trzeszczy".
Czytaj także: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Szymon Hołownia: to nasze być albo nie być w koalicji >>>
Co ze zmianami w składce zdrowotnej?
- Mam nadzieję, że w najbliższych dniach, tygodniach poznamy już stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w tej sprawie. Wiem, że toczą się intensywne rozmowy w tej sprawie między Ministrem Finansów a Ministerstwem Zdrowia - powiedział.
Zaznaczył, że zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców "będzie wymagała odpowiedniego procedowania w Sejmie i odpowiedniego vacatio legis".
- Nie chcemy zgłaszać projektów ustaw, zwłaszcza podatkowych, które mają być przyjęte w ciągu dwóch, trzech dni w Sejmie, bo wiemy, co się za tym kryje. (...) Będziemy wprowadzać zmianę w składce zdrowotnej w taki sposób, żeby nie powodować bałaganu (...), żeby wszyscy przedsiębiorcy wiedzieli, jaką składkę w danym miesiącu mają zapłacić – podkreślił.
Powiedział, że zmianą składki zdrowotnej zajmuje się wiceminister desygnowany przez Polskę 2050 do Ministerstwa Finansów, więc koalicjanci "bardzo dobrze znają stan tych prac i wiedzą, na jakim etapie one się toczą".
Składka zdrowotna a 100 konkretów
Wprowadzając Polski Ład, rząd Zjednoczonej Prawicy zmienił zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co skutkowało zwiększeniem ich obciążeń, dlatego chcą oni powrotu do starych zasad.
Wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców było jednym z punktów umowy koalicyjnej rządu Donalda Tuska. Zmiany w składce zapowiadał w kampanii wyborczej m.in. szef Platformy Obywatelskiej.
W dokumencie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów", ogłoszonym przez Koalicję Obywatelską przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, zapisano: "Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Nowak/PAP