Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Źródło:
TVN24
Ryszard Petru o podnoszeniu podatku bankowego i cyfrowego i wpływie na konsumentów
Ryszard Petru o podnoszeniu podatku bankowego i cyfrowego i wpływie na konsumentówTVN24
wideo 2/7
Ryszard Petru o podnoszeniu podatku bankowego i cyfrowego i wpływie na konsumentówTVN24

- Banki mają tak duże zyski z powodu wysokich stóp procentowych prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. Mówił także o propozycjach nowych podatków. - Zawsze kolejny podatek w jakiś sposób uderza w konsumenta - ocenił i pokazał w studiu, co myśli o tezie, że podatek bankowy nie przełoży się na klientów.

Według Ryszarda Petru "polskie banki są najbardziej opodatkowane w Europie".

Ryszard Petru o zyskach banków i stopach procentowych

- Każdy odpowiedzialny prezes banku centralnego na tym etapie powinien narysować ścieżkę, jak stopy będą wyglądać za pół roku, trzy kwartały, cztery kwartały - mówił Ryszard Petru. - Tak robi bank centralny Stanów Zjednoczonych, tak robi Europejski Bank Centralny, a Glapiński specjalnie mówi, że nie widzi przestrzeni do obniżenia i tak dalej - stwierdził.

- Rynek i rynki finansowe spodziewają się, że stopy procentowe obniżą się o jeden punkt procentowy w drugiej połowie roku, na samym początku. Oczekiwałbym tego typu podejścia, czyli przy spadającej inflacji, a ona będzie spadała chociażby z powodu umocnienia złotego, aby powiedzieć, jeżeli to się wydarzy: "stopy procentowe obetnę w perspektywie trzeciego kwartału". Taka informacja jest polskiej gospodarce bardzo potrzebna - ocenił.

- To, co się dzieje teraz, hamuje zarówno biznes, jak również możliwości klientów indywidualnych wzięcia kredytu na mieszkanie - powiedział.

Ryszard Petru był dopytywany, czy rozmawiał na ten temat z członkinią Rady Polityki Pieniężnej Joanną Tyrowicz, która regularnie wnioskuje o podwyżkę stóp procentowych. - Nie wpływam na członków Rady Polityki Pieniężnej (..) Ja bym oczekiwał od całej Rady Polityki Pieniężnej podejścia poważnego do ścieżki inflacyjnej. To, co się dzieje teraz, bardzo wysokie stopy w Polsce, spadające w Europie, powodują, że bardzo opłaca się kupować polskie papiery skarbowe. To oznacza umocnienie złotego nad miarę i też obniża inflację - mówił.

Ryszard Petru o kwocie wolnej od podatku

Ryszard Petru był pytany, czy polski budżet przeżyłby zmniejszenie dochodów o 52 miliardy złotych. - Byłby to bardzo duży uszczerbek, większy dług publiczny, wyższe odsetki od długu i tak dalej. (..) Można zwiększać deficyt budżetowy, aż nie przyjdzie kryzys, który to wszystko wywróci do góry nogami. Gdyby był dokładny punkt, w którym to się dzieje, tobyśmy to wiedzieli - mówił.

- Uważam, że i tak mamy bardzo wysoki deficyt i dług, w związku z tym nie należy takiej decyzji podejmować - podkreślał.

Konrad Piasecki powiedział, że nawiązuje do kosztów zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. - (Kosztowałoby to - red.) co najmniej tyle - odpowiedział Ryszard Petru.

Posła zapytano, czy zgodnie z zapowiedziami do końca 2027 roku "da się zrobić taką wyrwę w budżecie". - Wie pan, to byłoby możliwe, gdyby schodzić z deficytem budżetowym w każdym roku o jeden punkt procentowy, tak żebyśmy mieli około 3 procent PKB deficytu za dwa lata. Wtedy taka decyzja byłaby możliwa - mówił.

- Ja jestem zwolennikiem tego, żeby 800 plus nie było dla zamożnych, tylko było dla osób niezamożnych. I na tym można na przykład zaoszczędzić 20 miliardów złotych. Wiem, że to nie jest propozycja Ministerstwa Finansów, w związku z tym nie zawsze oszczędności muszą oznaczać cięcia. Jest to trudne do zrealizowania, natomiast nie jest wykluczone przy dobrym wzroście gospodarczym i rozsądnej polityce budżetowej - stwierdził.

Kwota wolna sfinansowana z nowych podatków?

Ryszard Petru był też pytany, czy wyższa kwota wolna od podatku mogłaby zostać sfinansowana dzięki nowym podatkom, np. cyfrowym, bankowym, katastralnym.

- Jestem przeciwko, bo jaki jest sens podnoszenia jednych podatków i obniżenia drugich? Efekt będzie taki, że i tak ten klient to ostatecznie zapłaci. Oczywiście podatek cyfrowy to jest zupełnie coś innego. Zasada jest taka, że są wielcy giganci, płacą gdzie indziej podatki. W Polsce nie płacą, a u nas zarabiają. Natomiast zawsze kolejny podatek w jakiś sposób uderza w konsumenta - mówił.

Na uwagę prowadzącego, że to nie obywatele płaciliby podatki, poseł wykonał znaczący gest i podkreślił, że "zawsze płaci klient".

Ryszard Petru pokazuje, co myśli o tym, że to nie klienci płaciliby nowy podatekTVN24

- Proszę kamerę jeszcze raz na Ryszarda Petru, bo nie widać tego gestu. Tu mi czołg jedzie - powiedział Konrad Piasecki.

- Apelowałbym o tym, żebyśmy skupili się na tym, jak sensownie pieniądze wydawać, jak deregulować gospodarkę, żeby szybciej te tryby funkcjonowały - mówił poseł.

Ryszard Petru o składce zdrowotnej

Ryszard Petru był również pytany, czy Lewica i ministra zdrowia Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska) przekonały go, aby nie obniżać składki zdrowotnej.

- To jest lekki populizm. 180 miliardów złotych wyjdzie ze składki zdrowotnej do NFZ, 20 miliardów złotych prawie z budżetu państwa. Budżet państwa rekompensuje więc ubytki składki, które brakuje z tytułu składki zdrowotnej - mówił.

Zwrócił uwagę, że na prywatną opiekę zdrowotną "wydajemy 50-60 miliardów złotych". - Suma tych wydatków to 7 procent PKB. To trzeba połączyć, a nie mówić, że jest mało. Trzeba lepiej zarządzać systemem. Składka zdrowotna jest po to, aby firmy mogły funkcjonować. W wyniku Polskiego Ładu bardzo wiele firm przestało działać, bo to się zwyczajnie przestało opłacać - powiedział Ryszard Petru.

Ryszard Petru o podatku katastralnym

Petru był pytany również o podatek katastralny. - Co do zasady jestem za, pod warunkiem że likwidujemy inne podatki nieruchomościowe - odpowiedział.

- Na początku nie może być on wysoki. Mamy sytuację, że mieszka starsza pani w centrum Warszawy, ma sto metrów mieszkanie, wartość tego dwa, trzy miliony złotych do remontu. Gdyby miała 1 procent podatku katastralnego, nie miałaby jak tego opłacić - mówił.

Na uwagę, że być może rozwiązaniem powinni być objęci właściciele większej liczby mieszkań, odpowiedział, że "ktoś może mieć 4-5 mieszkań w Ustrzykach Dolnych, a jedno bardzo drogie w Warszawie".

- Zgoda, ale te mieszkania w Ustrzykach Dolnych się marnują, gdy się ich nie wynajmuje, tylko stoi pustostan - odpowiedział Konrad Piasecki.

- Podatek katastralny ma zaletę, że bierze pod uwagę wartość mieszkania. Wtedy ci, którzy są właścicielami, chcą to remontować, myślą o tym, żeby te aktywa pracowały, ale to jest wielka reforma. Musiała być zrobiona ponad podziałami partyjnymi, z bardzo niskim podatkiem na początku, który nie godziłby w osoby, których na to nie stać - podsumował Petru.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W sprawie grupy HRE Investments w łódzkiej prokuraturze trwają przesłuchania kilku tysięcy osób, które nie otrzymały obiecanych mieszkań lub spółki zalegają im z wypłatą odsetek od zainwestowanych pieniędzy. - Nie neguję tego, że mamy opóźnienia. Za to przepraszam, jest mi bardzo przykro, ale też jestem zdeterminowany, żeby problemy płynnościowe rozwiązać - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Michał Sapota, szef firmy. Innego zdania jest Michał Cebula, wspólnik. - Po odebraniu władzy Michałowi Sapocie i przeprowadzeniu audytu pojawi się realny potencjał na postępowanie sanacyjne - stwierdza.

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump stwierdził, że nie przejmuje się tym, czy ceny importowanych aut wzrosną z powodu ogłoszonych przez niego ceł. Jego zdaniem podwyżki mogą być nawet korzystne, gdyż zachęcą do kupowania samochodów produkowanych w USA.

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Niemcy zyskały dodatkowy bilion euro praktycznie za darmo dzięki pozytywnej reakcji rynków obligacji na ich "historyczny" projekt dotyczący planowanych wydatków - stwierdził szef rady nadzorczej Deutsche Banku Alexander Wynaendts.

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Źródło:
Bloomberg

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Mieszkanie jest prawem, a nie towarem. Ono jest po to, aby w nim żyć, a nie po to, aby było maszynką do robienia pieniędzy - stwierdziła w niedzielę kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat. Zabrała głos także w sprawie dopłat do kredytów i podatku katastralnego.

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Źródło:
PAP

W 2024 roku eksport high-tech, czyli towarów wysokich technologii, odnotował wzrost trzynasty rok z rzędu, osiągając rekordową wartość 37,25 miliarda euro - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju. Coraz większą rolę w tym sukcesie odgrywa uzbrojenie.

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Źródło:
PAP

Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk ogłosił w nocy z piątku na sobotę, że właścicielem platformy X stał się jego start-up xAI, zajmujący się sztuczną inteligencją. 

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

Źródło:
PAP

Szeroka oferta dostępnych mieszkań oraz niewielki popyt sprawiają, że sprzedający są coraz częściej skłonni do negocjacji cen - przekazali autorzy raportu Metrohouse. W co dziesiątej transakcji na rynku wtórnym, przeprowadzonej w lutym i marcu bieżącego roku, odnotowano obniżki sięgające 20 procent.

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Źródło:
PAP

Premier Robert Fico uważa, że amerykańskie cła mogą poważnie zaszkodzić słowackim zakładom Volkswagena czy Land Rovera. W piątkowym nagraniu ocenił również, że Unia Europejska powinna podjąć w tej sprawie środki odwetowe.

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

Źródło:
PAP

Spółka Stilo Energy, specjalizująca się w instalacji paneli fotowoltaicznych, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednocześnie zarząd zapowiada nowy plan restrukturyzacyjny.

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdyby zrealizować to, o czy mówi Sławomir Mentzen, deficyt mógłby wzrosnąć aż o 143 miliardy złotych. Obietnice Karola Nawrockiego to dziura budżetowa powiększona o 85 miliardów. W przypadku Rafała Trzaskowskiego dług rośnie o 35 miliardów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Źródło:
TVN24

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 wskazówki zegarowe przestawimy na godzinę 3:00, co oznacza, że pośpimy godzinę krócej. - To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek - ocenił profesor Mariusz Siemiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

Źródło:
PAP

- Nie zamierzamy rezygnować z walki o utrzymanie uprzywilejowanej pozycji w handlu z USA - zapowiedziała prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum. Administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na meksykańskie samochody, stal oraz aluminium.

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

Źródło:
PAP

- Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby Unia Europejska wyglądała teraz na zastraszoną - ocenił były ambasador Niemiec w USA Wolfgang Ischinger. Według niemieckiego dyplomaty UE powinna odważnie i z pewnością siebie zareagować na cła ogłoszone przez Donalda Trumpa.

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

Źródło:
PAP

Ukraina otrzymała od USA nowy wariant umowy o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich bogactw mineralnych - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Ukraina ustaliła z "innymi partnerami", że otrzyma rozszerzony dostęp do ich danych wywiadowczych.

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Źródło:
PAP, Reuters

Zmiana przepisów o przedawnieniu zobowiązań podatkowych i o raportowaniu krajowych schematów podatkowych - to między innymi zakłada projekt noweli opublikowany przez resort finansów.

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Źródło:
PAP

Jednym z kamieni milowych KPO jest umieszczenie na orbicie polskich satelitów. Wszelkie terminy zostały uzgodnione z firmą SpaceX i wysłane do Komisji Europejskiej. Pierwszy z satelitów miał być wysłany w drugim kwartale 2025 roku. Ten termin nie zostanie dotrzymany - do tych nieoficjalnych informacji dotarli autorzy podcastu "Szczyt Europy" Beata Płomecka i Maciej Sokołowski.

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Źródło:
TVN24 GO

W Europie następuje powrót do atomu. Jest nawet szansa, że Niemcy pójdą za tym trendem i uruchomią co najmniej sześć bloków jądrowych - uważa Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu energetyka24.com.

Nowy trend w Europie. "To byłby kompletny odwrót"

Nowy trend w Europie. "To byłby kompletny odwrót"

Źródło:
PAP

- W Narodowym Funduszu Zdrowia mamy lukę. Ten deficyt w zeszłym roku wyniósł 30 miliardów złotych. Tyle brakuje składki. Trzeba dosypywać z innych elementów - stwierdził w "#BezKitu" w TVN24 doktor Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velobank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów największych banków

Utrudnienia dla klientów największych banków

Źródło:
tvn24.pl

Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii zawiesiła wszystkie transakcje w związku z trzęsieniem ziemi w sąsiedniej Birmie. Wstrząsy były odczuwalne w także w stolicy Tajlandii, Bangkoku. W mieście zawalił się jeden z wieżowców.

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Źródło:
Reuters

W lutym 2025 roku banki udzieliły o 31,9 procent mniej kredytów mieszkaniowych w porównaniu do lutego 2024 roku oraz o 8,1 procent mniej w porównaniu do stycznia bieżącego roku – podało Biuro Informacji Kredytowej. Wartość przyznanych kredytów również zmalała.

Banki udzieliły mniej kredytów. Potężny spadek

Banki udzieliły mniej kredytów. Potężny spadek

Źródło:
PAP

Właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy budynków pełniących funkcję schronu lub miejsca ukrycia muszą zgłosić ten fakt do 31 marca 2025 roku. Jest to nowy obowiązek wprowadzony ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Źródło:
tvn24.pl

Stawki za najem mieszkań w lutym 2025 spadły w ujęciu miesięcznym średnio o 0,5 procent we wszystkich 17 badanych miastach Polski - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. W ujęciu rocznym stawki najmu wzrosły w każdym z miast - średnio o 6,06 procent.

Ceny najmu mieszkań. Najdroższe i najtańsze miasta

Ceny najmu mieszkań. Najdroższe i najtańsze miasta

Źródło:
tvn24.pl