Podatek katastralny – co to jest i ile wynosi w innych krajach?

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin o zmianach podatkowych dla samorządów
Gowin o zmianach podatkowych dla samorządówTVN24
wideo 2/16
TVN24Gowin o zmianach podatkowych dla samorządów

Wiele osób zastanawia się, czy zostanie wprowadzony podatek katastralny w Polsce, a jeśli tak, to jaki mógłby mieć wpływ na nasze kieszenie i rynek nieruchomości. Obecnie mamy do czynienia z podatkiem od nieruchomości, którego wysokość zależna jest od powierzchni lokalu. Kolejne rządy deklarują, że nie chcą zastępować go podatkiem katastralnym. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest podatek katastralny i jak działa w innych krajach.

●     Podatek katastralny ustalany jest na podstawie wartości nieruchomości. ●     Podatek katastralny obowiązuje w kilku państwach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. ●     W Polsce obecnie obowiązuje podatek od nieruchomości, który ustalany jest na podstawie powierzchni posiadanej nieruchomości. ●     Najwyższa na świecie stawka podatku katastralnego obowiązuje w Singapurze. ●     Ministerstwo Finansów nie planuje obecnie wprowadzić podatku katastralnego.

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to forma opodatkowania nieruchomości. Podatek uzależniony jest od wartości katastralnej nieruchomości, czyli od wartości domu, mieszkania, lokalu czy innego obiektu. Nie trudno zatem zorientować się, że im większa wartość nieruchomości, tym wyższa będzie wartość podatku katastralnego do zapłacenia.

Na wartość nieruchomości ma wpływ wiele innych czynników. Należą do nich m.in.:

●     lokalizacja, ●     rodzaj budynku, ●     stan techniczny, ●     stan prawny, ●     metraż.

Ustaleniem podstawy do wyliczania podatku katastralnego, gdyby miał kiedykolwiek w Polsce zostać wprowadzony, mogliby zajmować się więc rzeczoznawcy majątkowi, a urzędy gmin byłyby odpowiedzialne za ustalanie wysokości podatku na podstawie map i przeliczników przez nich stworzonych.

Podatek katastralny w Polsce – czy to możliwe?

Temat wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce pojawia się co jakiś czas, jednak kolejne rządy do tej pory odpowiadały, że nie ma planów ustanowienia tego typu opodatkowania. W ostatnim czasie temat wrócił w momencie, gdy przyjmowana była ustawa dotycząca przekształcania użytkowania wieczystego we własność. Spekulowano, że takie uporządkowanie kwestii prawa własności może być wstępem do zmiany formy opodatkowania nieruchomości. W czerwcu senator opozycyjnego Ruchu Polska 2050 Jacek Bury wyraził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przekonanie, że podatek katastralny zostanie wprowadzony jeszcze w tej kadencji. Ministerstwo Finansów zareagowało oświadczeniem, że żadne prace w tej sprawie w resorcie się nie toczą.

Wiele wskazuje na to, że podatek katastralny uchwalony w Polsce prędko nie zostanie, gdyż wiązałoby się to z wprowadzeniem wielu skomplikowanych procesów i zmian. Jednocześnie podatek katastralny mógłby być znacznie większym obciążeniem dla kieszeni właścicieli mieszkań czy gruntów niż obecny podatek od nieruchomości. Dodatkowym przeciwwskazaniem do wprowadzenia katastralnego podatku w Polsce może być potencjalny kryzys na rynku nieruchomości spowodowany wzrostem cen za najem.

Wystarczy policzyć. Gdyby podatek katastralny był w Polsce ustanowiony i stawka wynosiłaby 1 proc. wartości nieruchomości, to w przypadku mieszkania, którego wartość wynosi 300 tys. złotych, roczny podatek wyniósłby 3 tys. zł. Obecnie w przypadku podatku od nieruchomości to zazwyczaj kwota ok. 100 złotych.

Podatek katastralny w Europie i na świecie

Podatek katastralny jest jednak stosowany przez kilka europejskich krajów, głównie w Europie Zachodniej, takich jak: Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Irlandia, Szwecja, Hiszpania czy Francja. Sposoby naliczania podatku katastralnego różnią się w poszczególnych krajach. Podstawowa składka na podatek katastralny w Niemczech wynosi waha się od 0,26 proc. do 1 proc., a konkretna wycena wysokości tego podatku uzależniona jest od rodzaju nieruchomości oraz regionu (landu), w jakim się znajduje.

W Belgii i Francji natomiast, podatek katastralny jest pobierany od wysokości potencjalnego dochodu, jaki dana nieruchomość mogłaby wygenerować na rzecz jej właściciela w ciągu roku, a nie od wartości nieruchomości. W Wielkiej Brytanii podatek katastralny ustalany indywidualnie przez lokalne samorządy i wynosi 0,5 proc. dla najniżej wycenianych nieruchomości, a dla budynków mieszkalnych średniej wartości 1 proc.

Dla porównania podatek katastralny w USA wynosi od 2 do 2,5 proc. i jest wyliczany na podstawie wartości rynkowej nieruchomości. W Singapurze podatek od wartości nieruchomości mieszkalnej wynosi 4 proc. dla lokali zamieszkiwanych przez właścicieli, natomiast gdy właściciel nieruchomości wynajmuje ją lub prowadzi w niej działalność gospodarczą, płaci nawet 10 proc. podatku katastralnego.

Źródła: gov.pl samorzad.gov.pl

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości