Nawet 414 tysięcy złotych za samo czesne. Ile kosztują studia w Polsce?

Autor:
jdw//az
Źródło:
tvn24, ela.nauka.gov.pl,
Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikach
Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikachTVN24
wideo 2/4
TVN24Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikach

Za najdroższe obecnie studia w kraju trzeba zapłacić 414 tysięcy złotych. To koszt sześciu lat nauki na kierunku lekarskim w niepublicznej Uczelni Łazarskiego. Samo czesne za pierwszy rok wynosi 64 tysięcy złotych. Generalnie studia medyczne są najdroższe. Mniej kosztuje edukacja techniczna, ekonomiczna i społeczna, ale i tutaj trzeba się nastawić na poważne wydatki.

Niepubliczna Uczelnia Łazarskiego zainaugurowała studia na kierunku lekarskim w 2017 roku. Obecnie łączne czesne za sześć lat nauki wynosi tam 414 tysięcy złotych. Za pierwszy rok trzeba zapłacić 64 tysiące. W kolejnych latach czesne wzrasta, co semestr o tysiąc złotych, aż w szóstym roku dochodzi do 74 tysięcy.

Pierwszy rok nauki na kierunku lekarskim na najdroższej publicznej uczelni kosztuje 48 000 zł. Tyle wynosi czesne na wydziale Medycyny i Stomatologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Wśród kierunków studiów, za które trzeba zapłacić najwięcej, dominują medyczne. 

Studia medyczne - tu za naukę zapłacić trzeba najwięcej

Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku lekarsko-dentystycznym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w trybie niestacjonarnym, muszą liczyć się z kosztem 59 900 zł za rok. Pięć lat studiów kosztować więc będzie niemal 300 tysięcy złotych. Jak wynika z danych zebranych przez ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), mediana ich wynagrodzeń w pierwszym roku pracy wynosi 2900 zł. 

ZOBACZ TEŻ: Po jakich studiach najlepiej się zarabia? Na pierwszym miejscu jednak nie informatyka

Najdroższe studia z farmacji oferuje Śląski Uniwersytet Medyczny. Za rok nauki na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu zapłacić trzeba 31 200 zł. W pierwszym roku po ich ukończeniu można się spodziewać zarobków oscylujących wokół kwoty 5212,43 zł.

Studenci, którzy chcą rozpocząć kształcenie na kierunku analityka medyczna na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu muszą liczyć się z rocznym kosztem rzędu 20 tysięcy złotych. Po uzyskaniu dyplomu w pierwszym roku średnio zarabiają oni 4174,14 zł. 

Osoby, które chcą uzyskać dyplom na kierunku weterynaria, najwięcej zapłacą za naukę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Roczne czesne wynosi tam 14 tysięcy złotych. Łączny koszt studiów wynosi 77 000 zł. Po ich ukończeniu absolwenci mogą się spodziewać w pierwszym roku średnich zarobków w wysokości 2543,69 zł.

Wysokość czesnego na kierunkach technicznych 

Koszty nauki na kierunkach technicznych są zdecydowanie niższe niż w przypadku studiów medycznych. Studenci, którzy chcą zaocznie studiować informatykę na prestiżowej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, za pierwszy rok nauki na studiach I stopnia zapłacą 12 100 zł. Po uzyskaniu tytułu inżyniera mogą się spodziewać średnio zarobków równych 9216,73 zł. W przypadku studiów magisterskich koszt ten wzrasta do 15 000 zł, a spodziewane średnie zarobki zwiększają się do kwoty 11099,44 zł.

Z kolei w przypadku roku nauki w trybie niestacjonarnym na kierunku architektura na Politechnice Krakowskiej należy liczyć się z rocznym kosztem 11 600 zł. Tyle zapłacić muszą zarówno studenci I, jak i II stopnia. Mediana ich wynagrodzeń w pierwszym roku pracy po uzyskaniu dyplomu wynosi 1638,15 zł.

ZOBACZ TEŻ: Pół kandydata na miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce dziś studiować

Za zaoczne studia I stopnia na kierunku budownictwo najwięcej zapłacić trzeba na Politechnice Wrocławskiej. Rok nauki to koszt 6400 zł. Studenci, którzy po uzyskaniu tytułu inżyniera pragną kontynuować naukę na tym kierunku na studiach magisterskich, zapłacą 5400 zł za rok studiów. Po ich ukończeniu mogą się spodziewać w pierwszym roku zarobków rzędu 5141,24 zł. 

Koszty nauki na studiach ekonomicznych 

Osoby, które pragną rozpocząć naukę na kierunkach takich, jak ekonomia, zarządzanie czy finanse i rachunkowość w trybie niestacjonarnym, najwięcej zapłacą na niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego. Cena rocznego czesnego wynosi tam 12 900 zł dla studentów I i II stopnia. W pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu magistra absolwenci średnio zarabiają odpowiednio 7143,67 zł, 6211,37 zł oraz 8673,24 zł.  

Za zaoczne studia z tych samych dziedzin na państwowej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zapłacić należy 8400 zł rocznie. Mediana wynagrodzenia uzyskiwanego przez absolwentów niestacjonarnych studiów na SGH z kierunku ekonomia w pierwszym roku pracy wynosi 6069,18 zł. W przypadku kierunku zarządzanie jest to 6783,74 zł, a w przypadku finansów i rachunkowości 6941,13 zł. 

Czesne na najdroższych kierunkach społecznych 

Wśród studentów rozpoczynających naukę na kierunku prawo, najwięcej zapłacą studenci Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Roczne czesne zarówno w przypadku studiów stacjonarnych, jak i zaocznych wynosi tam 10 900 zł. Absolwenci, którzy uczyli się w trybie dziennym, w pierwszym roku pracy mogą spodziewać się zarobków rzędu 3733,34 zł, a absolwenci studiów zaocznych mogą liczyć na pensję zbliżoną do kwoty 6183,19 zł.

W przypadku studiów na kierunku dziennikarstwo na tej samej uczelni, roczne czesne na studiach I i II stopnia kosztuje 10 400 zł. Mediana wynagrodzenia uzyskiwanego w pierwszym roku pracy przez absolwentów studiów stacjonarnych z tytułem licencjata wynosi 1819,19 zł, a w przypadku absolwentów studiów dziennych 4603,13 zł. Studenci, którzy zdecydują się kontynuować naukę i zdobędą tytuł magistra, mogą liczyć średnio na zarobki bliskie kwocie 4216,27 zł. 

Osoby, które pragną uczyć się na kierunku psychologia, najwięcej zapłacą za rok nauki na Uniwersytecie Warszawskim. Roczne czesne studentów niestacjonarnych wynosi tam 10 500 zł. Mediana zarobków uzyskiwanych przez absolwentów w pierwszy roku pracy wynosi 3525,84 zł. 

ZOBACZ TEŻ: Nowy rok akademicki w polskich uczelniach w cieniu wysokich rachunków

Autor:jdw//az

Źródło: tvn24, ela.nauka.gov.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Ile zapłacimy za energię w 2024 roku? Zgłoszone do Urzędu Regulacji Energetyki taryfy na prąd zakładają wzrost cen o 76 procent, gazu - o 48 procent, poinformował w czwartek Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, który ma przedłużyć zamrożenie cen prądu i gazu.

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie, w którym odpowiedział na pytania dotyczące rozliczeń frankowiczów z bankami. Wniosek został skierowany przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Pytania dotyczyły między innymi oświadczeń o skutkach nieważności umowy kredytu oraz terminu przedawnienia roszczenia o zwrot kapitału.

Jest wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Jest wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Kursy banków zwiększają skalę zniżek po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE wydał niekorzystny dla nich wyrok w sprawie dotyczącej rozliczeń kredytobiorców z bankami.

Banki na minusie po wyroku TSUE

Banki na minusie po wyroku TSUE

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wydała sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Takie informacje przekazało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wcześniej tygodnik "Polityka" informował, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki.

Wielka inwestycja Orlenu. Jest decyzja minister klimatu

Wielka inwestycja Orlenu. Jest decyzja minister klimatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes, "Polityka"

Orlen w czwartek wprowadził kolejne zmiany w cenach hurtowych paliw. Potaniały zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy. Benzyna w hurcie jest najtańsza od końca stycznia 2022 roku. "5 z przodu na stacjach coraz bliżej" - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Rok 2024 będzie trudny, bo jest bardzo niezrównoważony budżet państwa i nad nową władzą wiszą liczne obietnice wyborcze - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Marek Belka, były premier. W jego ocenie zapowiadane podniesienie kwoty wolnej od podatku "można rozłożyć na kilka lat". Były prezes Narodowego Banku Polskiego odniósł się też do pomysłu zniesienia podatku od zysków kapitałowych, czyli tak zwanego podatku Belki.

"Rok 2024 będzie trudny". Belka o obietnicach wyborczych, które trzeba odłożyć

"Rok 2024 będzie trudny". Belka o obietnicach wyborczych, które trzeba odłożyć

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 roku powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - podano na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta. Artur Soboń to były wiceminister finansów, od 2015 roku zasiada w Sejmie. Ustawa o Narodowym Banku Polskim stanowi, że "członek zarządu NBP nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską".

Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Taka decyzja nie zaskoczyła ekonomistów. W komentarzach zgodnie przyznają, że na ewentualne obniżki trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

RPP nie rusza stóp. Czy obniży je w 2024 roku?

RPP nie rusza stóp. Czy obniży je w 2024 roku?

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski zaznacza, że raty kredytów hipotecznych i tak spadną, ponieważ zarówno trzy miesiące temu, jak i sześć miesięcy temu, a taka jest zwykle częstotliwość aktualizacji oprocentowania, stawki WIBOR były zdecydowanie wyższe niż obecnie.

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Sejm nie zdecydował jeszcze o losach wakacji kredytowych. Głos w tej sprawie zabrał Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. - Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych jest zbędne, a nawet niewskazane ze względu na promowanie postaw moral hazard (pokusa nadużycia) - ocenił szef banku centralnego.

Prezes NBP o przyszłości wakacji kredytowych

Prezes NBP o przyszłości wakacji kredytowych

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Sejmowe komisje uzgodniły w środę, że w drugim czytaniu poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii, zgłoszona zostanie poprawka, która obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników indywidualnych ochroną przed wzrostem cen energii elektrycznej. Dalsze prace toczą się nad projektem nowej większości sejmowej, rządowy został natomiast wcześniej odrzucony.

Zamrożenie cen energii. Wsparcie ma zostać rozszerzone

Zamrożenie cen energii. Wsparcie ma zostać rozszerzone

Aktualizacja:
Autor:
JW,
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Newag dementuje informacje portalu Onet i jego rozmówców, czyli grupy hakerów wynajętych przez konkurencyjną firmę - SPS Mieczkowski, dotyczące wywoływania celowych awarii pociągów - podał Newag. W środę kurs spółki mocno zanurkował.

Mieli celowo wywoływać usterki w pociągach. Kurs zanurkował, jest stanowisko spółki

Mieli celowo wywoływać usterki w pociągach. Kurs zanurkował, jest stanowisko spółki

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Agencja ratingowa Moody's wydała we wtorek ostrzeżenie o obniżeniu ratingu kredytowego Chin, twierdząc, że koszty ratowania samorządów lokalnych i przedsiębiorstw państwowych oraz kontrolowania kryzysu na rynku nieruchomości będą ciążyć na drugiej gospodarce świata.

Amerykańska agencja ratingowa ostrzega Chiny

Amerykańska agencja ratingowa ostrzega Chiny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters