Nawet 414 tysięcy złotych za samo czesne. Ile kosztują studia w Polsce?

Źródło:
tvn24, ela.nauka.gov.pl,
Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikach
Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikachTVN24
wideo 2/4
Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikachTVN24

Za najdroższe obecnie studia w kraju trzeba zapłacić 414 tysięcy złotych. To koszt sześciu lat nauki na kierunku lekarskim w niepublicznej Uczelni Łazarskiego. Samo czesne za pierwszy rok wynosi 64 tysięcy złotych. Generalnie studia medyczne są najdroższe. Mniej kosztuje edukacja techniczna, ekonomiczna i społeczna, ale i tutaj trzeba się nastawić na poważne wydatki.

Niepubliczna Uczelnia Łazarskiego zainaugurowała studia na kierunku lekarskim w 2017 roku. Obecnie łączne czesne za sześć lat nauki wynosi tam 414 tysięcy złotych. Za pierwszy rok trzeba zapłacić 64 tysiące. W kolejnych latach czesne wzrasta, co semestr o tysiąc złotych, aż w szóstym roku dochodzi do 74 tysięcy.

Pierwszy rok nauki na kierunku lekarskim na najdroższej publicznej uczelni kosztuje 48 000 zł. Tyle wynosi czesne na wydziale Medycyny i Stomatologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Wśród kierunków studiów, za które trzeba zapłacić najwięcej, dominują medyczne. 

Studia medyczne - tu za naukę zapłacić trzeba najwięcej

Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku lekarsko-dentystycznym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w trybie niestacjonarnym, muszą liczyć się z kosztem 59 900 zł za rok. Pięć lat studiów kosztować więc będzie niemal 300 tysięcy złotych. Jak wynika z danych zebranych przez ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), mediana ich wynagrodzeń w pierwszym roku pracy wynosi 2900 zł. 

ZOBACZ TEŻ: Po jakich studiach najlepiej się zarabia? Na pierwszym miejscu jednak nie informatyka

Najdroższe studia z farmacji oferuje Śląski Uniwersytet Medyczny. Za rok nauki na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu zapłacić trzeba 31 200 zł. W pierwszym roku po ich ukończeniu można się spodziewać zarobków oscylujących wokół kwoty 5212,43 zł.

Studenci, którzy chcą rozpocząć kształcenie na kierunku analityka medyczna na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu muszą liczyć się z rocznym kosztem rzędu 20 tysięcy złotych. Po uzyskaniu dyplomu w pierwszym roku średnio zarabiają oni 4174,14 zł. 

Osoby, które chcą uzyskać dyplom na kierunku weterynaria, najwięcej zapłacą za naukę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Roczne czesne wynosi tam 14 tysięcy złotych. Łączny koszt studiów wynosi 77 000 zł. Po ich ukończeniu absolwenci mogą się spodziewać w pierwszym roku średnich zarobków w wysokości 2543,69 zł.

Wysokość czesnego na kierunkach technicznych 

Koszty nauki na kierunkach technicznych są zdecydowanie niższe niż w przypadku studiów medycznych. Studenci, którzy chcą zaocznie studiować informatykę na prestiżowej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, za pierwszy rok nauki na studiach I stopnia zapłacą 12 100 zł. Po uzyskaniu tytułu inżyniera mogą się spodziewać średnio zarobków równych 9216,73 zł. W przypadku studiów magisterskich koszt ten wzrasta do 15 000 zł, a spodziewane średnie zarobki zwiększają się do kwoty 11099,44 zł.

Z kolei w przypadku roku nauki w trybie niestacjonarnym na kierunku architektura na Politechnice Krakowskiej należy liczyć się z rocznym kosztem 11 600 zł. Tyle zapłacić muszą zarówno studenci I, jak i II stopnia. Mediana ich wynagrodzeń w pierwszym roku pracy po uzyskaniu dyplomu wynosi 1638,15 zł.

ZOBACZ TEŻ: Pół kandydata na miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce dziś studiować

Za zaoczne studia I stopnia na kierunku budownictwo najwięcej zapłacić trzeba na Politechnice Wrocławskiej. Rok nauki to koszt 6400 zł. Studenci, którzy po uzyskaniu tytułu inżyniera pragną kontynuować naukę na tym kierunku na studiach magisterskich, zapłacą 5400 zł za rok studiów. Po ich ukończeniu mogą się spodziewać w pierwszym roku zarobków rzędu 5141,24 zł. 

Koszty nauki na studiach ekonomicznych 

Osoby, które pragną rozpocząć naukę na kierunkach takich, jak ekonomia, zarządzanie czy finanse i rachunkowość w trybie niestacjonarnym, najwięcej zapłacą na niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego. Cena rocznego czesnego wynosi tam 12 900 zł dla studentów I i II stopnia. W pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu magistra absolwenci średnio zarabiają odpowiednio 7143,67 zł, 6211,37 zł oraz 8673,24 zł.  

Za zaoczne studia z tych samych dziedzin na państwowej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zapłacić należy 8400 zł rocznie. Mediana wynagrodzenia uzyskiwanego przez absolwentów niestacjonarnych studiów na SGH z kierunku ekonomia w pierwszym roku pracy wynosi 6069,18 zł. W przypadku kierunku zarządzanie jest to 6783,74 zł, a w przypadku finansów i rachunkowości 6941,13 zł. 

Czesne na najdroższych kierunkach społecznych 

Wśród studentów rozpoczynających naukę na kierunku prawo, najwięcej zapłacą studenci Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Roczne czesne zarówno w przypadku studiów stacjonarnych, jak i zaocznych wynosi tam 10 900 zł. Absolwenci, którzy uczyli się w trybie dziennym, w pierwszym roku pracy mogą spodziewać się zarobków rzędu 3733,34 zł, a absolwenci studiów zaocznych mogą liczyć na pensję zbliżoną do kwoty 6183,19 zł.

W przypadku studiów na kierunku dziennikarstwo na tej samej uczelni, roczne czesne na studiach I i II stopnia kosztuje 10 400 zł. Mediana wynagrodzenia uzyskiwanego w pierwszym roku pracy przez absolwentów studiów stacjonarnych z tytułem licencjata wynosi 1819,19 zł, a w przypadku absolwentów studiów dziennych 4603,13 zł. Studenci, którzy zdecydują się kontynuować naukę i zdobędą tytuł magistra, mogą liczyć średnio na zarobki bliskie kwocie 4216,27 zł. 

Osoby, które pragną uczyć się na kierunku psychologia, najwięcej zapłacą za rok nauki na Uniwersytecie Warszawskim. Roczne czesne studentów niestacjonarnych wynosi tam 10 500 zł. Mediana zarobków uzyskiwanych przez absolwentów w pierwszy roku pracy wynosi 3525,84 zł. 

ZOBACZ TEŻ: Nowy rok akademicki w polskich uczelniach w cieniu wysokich rachunków

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: tvn24, ela.nauka.gov.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Liderem podwyżek, jeśli chodzi o ceny mieszkań, została Łódź. - W lutym za metr kwadratowy w tym mieście trzeba było zapłacić średnio ponad 11 tysięcy złotych - wynika z raportu BIG DATA RynekPierwotny.pl. Mieszkania zdrożały też w Krakowie - do 16 tysięcy złotych oraz w Trójmieście - do 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Jest nowy lider podwyżek na rynku mieszkań

Jest nowy lider podwyżek na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

W postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym wyboru 9 członków zarządu Orlenu wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek - podał Orlen na swojej stronie internetowej. Zgłoszenia będą teraz analizowane przez Komitet Nominacji i Wynagrodzeń rady nadzorczej spółki. 

Ponad 250 chętnych do zarządu Orlenu

Ponad 250 chętnych do zarządu Orlenu

Źródło:
PAP

W sobotę klienci Banku Pekao mają problemy z płatnościami kartą oraz Blikiem. "Systemy wracają do działania, mogą wystąpić jeszcze chwilowe problemy. Prosimy o cierpliwość - napisali o godzinie 12.00 przedstawiciele banku w mediach społecznościowych.

Awaria w dużym banku. "Prosimy o cierpliwość"

Awaria w dużym banku. "Prosimy o cierpliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Trafiają do nas studenci, którym wydawało się, że wiedzą, co chcą w życiu robić. Jednak jak stykają się z praktyką, to okazuje się, że zmieniają kierunek studiów. Kładą większą uwagę na te obszary, których do tej pory nie dostrzegali - podkreślił w TVN24 Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu. Program Kariera to blisko 120 staży w ponad 50 firmach w 14 miastach z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca.

"Kompilacja tych wszystkich doświadczeń powoduje, że mamy sukces, albo go nie mamy"

"Kompilacja tych wszystkich doświadczeń powoduje, że mamy sukces, albo go nie mamy"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Wtedy to przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Tego dnia będziemy spali o godzinę krócej. W 2024 roku zmiana na czas letni przypada na 31 marca. 

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich pięciu lat zakłada projekt wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050.

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

Źródło:
PAP

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 miliarda złotych tytułem nadpłaconego podatku - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
PAP

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Elon Musk pozwał OpenAI, w tym także prezesa spółki Sama Altmana. Najbogatszy człowiek na świecie zarzuca firmie zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji złamanie wcześniej obietnic.

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velo Bank oraz Bank BPS - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Część osób będzie miała problemy z dostępem do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Oryginalny komunikat do klientów skierował ING Bank Śląski.

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów - wynika z uchwały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze.

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Koniec tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński - przekazał resort w piątkowym komunikacie. Kontrole będą trwały w sobotę do północy.

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Linia lotnicza Ryanair poinformowała w piątek, że w najbliższych tygodniach otrzyma mniej samolotów niż planowano. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że w związku z tym będzie musiał zredukować siatkę połączeń w okresie od lipca do września 2024 roku - czytamy w komunikacie. Zapewniono, że zmiany w rozkładzie lotów będą "niewielkie".

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 marca Artur Dziambor zajmuje stanowisko dyrektora departamentu marketingu i komunikacji oraz rzecznika prasowego Portu Gdańsk - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przedstawiciele portu. W poprzedniej kadencji Dziambor był posłem Konfederacji, w wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Trzeciej Drogi.

Artur Dziambor ma nową pracę

Artur Dziambor ma nową pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna działalność. W piątek weszło w życie rozporządzenie w sprawie utworzenia nowego resortu. Szefową ministerstwa, które swoją siedzibę ma w Katowicach, jest Marzena Czarnecka. - Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza - podkreśliła minister.

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 2,6 miliona złotych. Wiemy, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 29 lutego 2024 roku.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Powraca pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Rozwiązanie budzi emocje - pracownicy są pełni nadziei, a pracodawcy pełni wątpliwości. Ci pierwsi liczą wolne dni, drudzy kalkulują koszty. Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Macieja Zalewskiego.

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Źródło:
TVN24

Ponad 50 firm w 14 miastach przyjmie studentów i absolwentów do 30. roku życia na blisko 120 staży z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca. O Programie Kariera poinformował organizator – Polska Rada Biznesu.

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Źródło:
PAP

Od piątku 1 marca stanowisko prezesa operatora przesyłowego energii elektrycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych zajmuje Grzegorz Onichimowski - wynika z informacji opublikowanej na stronie spółki.

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Źródło:
PAP

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl