Po jakich studiach najlepiej się zarabia? Na pierwszym miejscu jednak nie informatyka

Nowy rok akademicki w cieniu kryzysu. Uczelnie rozważają nauczanie zdalne i czterodniowy tryb zajęć
Nowy rok akademicki w cieniu kryzysu. Uczelnie rozważają nauczanie zdalne i czterodniowy tryb zajęćTVN24
wideo 2/4
TVN24Nowy rok akademicki w cieniu kryzysu. Uczelnie rozważają nauczanie zdalne i czterodniowy tryb zajęć

Na polskich uczelniach rozpoczął się rok akademicki. W zestawieniu kierunków, po ukończeniu których w pierwszym roku pracy można liczyć na najwyższą pensję, dominują te związane z informatyką. Liderem jest jednak górnictwo i geologia na Politechnice Wrocławskiej.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) udostępnia informacje dotyczące sytuacji absolwentów polskich szkół wyższych na rynku pracy na podstawie danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i systemu POL-on. Zgodnie ze zgromadzonymi danymi okazuje się, że na najwyższe zarobki zaraz po studiach mogą liczyć absolwenci górnictwa i geologii na Politechnice Wrocławskiej, których miesięczna pensja brutto sięga średnio 12 049,25 zł. W pierwszej dziesiątce dominują jednak kierunki informatyczne. 

Absolwenci kierunków humanistycznych w pierwszym roku po dyplomie zarabiają średnio 3426,25 zł i poszukują pracy etatowej przez 2,55 miesiąca. Na najwyższe zarobki w dziedzinie nauk humanistycznych mogą liczyć absolwenci kierunków filologicznych.  W pierwszym roku po studiach przykładowo absolwenci zarabiali średnio:

Absolwenci studiów z tej dziedziny zarabiają średnio 3196,9 zł i poszukują pracy przez 1,82 miesiąca, ale po kierunkach z czołówki rankingu te pensje są nawet kilkukrotnie wyższe. Spośród kierunków społecznych na najwyższe zarobki liczyć mogą absolwenci zarządzania na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Średni czas poszukiwania pracy etatowej wyniósł 0,76 miesiąca.

Spośród "ścisłowców" najwięcej zarobić mogą osoby, które ukończyły informatykę analityczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Będą oni poszukiwać pracy znacznie krócej niż absolwenci innych kierunków tej dziedziny nauk - 0,42 miesiąca wobec 2,76 miesiąca. Średnio absolwenci kierunków ścisłych i przyrodniczych zarabiają w pierwszej pracy dużo mniej: 3513,96 zł. A w czołówce rankingu są:

Poszukiwanie pracy dla absolwenta tej dziedziny to średnio 1,87 miesiąca i zarobki wynoszące średnio 4399,19 zł. Najwięcej zarobią absolwenci górnictwa i geologii i będą szukać pracy średnio 0,33 miesiąca. W czołówce rankingu zarobków w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu są:

System ELA pozwala też na sprawdzenie, jak kształtują się zarobki absolwentów poszczególnych kierunków w stosunku do ich miejsca zamieszkania. Zgodnie ze względnym wskaźnikiem zarobków najlepiej żyje się absolwentom informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wartości powyżej jednego oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej wynagrodzeń w swoich miejscach zamieszkania.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości