Sąsiad Polski bierze za wzór sztandarowy program rządu PiS. "Możemy mieć powód do dumy"

Z kraju

Rafalska o skutkach programu 500 plustvn24
wideo 2/3

Jeśli nasz program Rodzina 500 plus zainspirował Litwę do wprowadzenia podobnych rodzinnych świadczeń, to możemy mieć powód do satysfakcji, może nawet do dumy - powiedziała we wtorek szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, odnosząc się do wprowadzenia przez sąsiedni kraj świadczeń na dzieci.

Od stycznia rząd Litwy wprowadził comiesięczne świadczenia na każde dziecko, w wysokości 30 euro (ok. 132 zł). Od wtorku w lokalnych urzędach można składać wnioski na otrzymanie finansowego wsparcia. - Jeśli nasz program zainspirował Litwę do wprowadzenia rodzinnych świadczeń, to możemy mieć powód do satysfakcji, może nawet do dumy. Życzę Litwie, by ich ambitne plany zrealizowały się. Rozumiem, że oni zamierzają podnosić skalę udzielanej pomocy (rodzinom - red.) - skomentowała Rafalska.

Szefowa resortu rodziny zamieściła również wpis na jednym z portali społecznościowych.

Zwróciła uwagę, że program Rodzina 500 plus został dostrzeżony na arenie międzynarodowej i rząd otrzymał szereg wyróżnień i nagród za jego wprowadzenie. - Za każdym razem, nawet jeśli nie chciałabym mówić o 500 plus, to i tak na wszystkich moich spotkaniach międzynarodowych z ambasadorami, ministrami zawsze wraca ten temat. Są to pytania dotyczące zarówno efektów programu, jak i tego, jak go wprowadzaliśmy - mówiła minister. W sierpniu rząd otrzymał m.in. Nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin za Rodzinę 500 Plus. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej odebrała ją podczas Europejskiej Konferencji Dużych Rodzin w Rydze.

Założenia programu

Zgodnie z przyjętą na Litwie ustawą, 30 euro - niezależnie od dochodów rodziców - otrzyma każde dziecko poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy - do 21. roku życia. Dzieci z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro (ok. 258 zł). Rząd zapewnił, że wysokość świadczenia na dzieci każdego roku będzie wzrastać i w 2020 roku wyniesie 100 euro.

- Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500+ świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi - mówił Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS).

Z inicjatywą wprowadzenia pieniędzy na dzieci na wzór polski wystąpili posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Raporty: