Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2024 roku wyniosło 8278,63 złotego, co oznacza wzrost o 10,6 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 10,8 procent.
"W lipcu 2024 r. ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 4300 zł, tj. o 1,4 proc. względem ostatniego wzrostu w styczniu 2024 r., kiedy to wynosiło 4242 zł, co miało też wpływ na zmiany przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw" - podał GUS. "W lipcu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do czerwca 2024 r. o 1,6 proc. Wzrost ten spowodowany był wypłatą m.in. premii i nagród, w tym motywacyjnych, kwartalnych i półrocznych, jubileuszowych, odpraw emerytalnych oraz podwyżką wynagrodzeń (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - dodano.
Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.
Komentarze ekonomistów
"Pogorszenie rynku pracy niewielkie. Wynagrodzenia w VII +10,6 proc. r/r, +11,3 proc. w VI. Zatrudnienie -0,4 proc. r/r, jak w VI. Słaby przemysł, m.in. przez konkurencję z Azji. Demografia, czy wzrost płacy minimalnej sugerują wysokie pensje w 2025, konsumpcja motorem wzrostu" - komentują ekonomiści banku ING.
"Dynamika płac w lipcu lekko w dół do 10,6 proc. r/r wobec konsensusu 10,8 proc. To efekt wyraźnie niższych niż przed rokiem premii w górnictwie oraz nagród w leśnictwie. Pozostałe sekcje gosp. nadal odnotowują dynamiki powyżej 11 proc. Momentum wynagrodzeń lekko zwalnia, żeby ponownie przyspieszyć w sierpniu. Odczytów poniżej 10 proc. w tym roku będzie mało albo wcale" - czytamy natomiast w komentarzu analityków Banku Pekao.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com