Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 3,3 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,7 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w lutym o 2,6 proc. rdr i o 0,6 proc. mdm. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lutym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1 proc. niższym w porównaniu ze styczniem br.
"Cieszmy się kochać spadającą inflację, bo zaraz zacznie rosnąć"
Według wstępnych danych w lutym, w stosunku do lutego 2023 roku wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 48,5 proc., w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 17,8 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 13,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 10,3 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 10,1 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 6,9 proc., artykułów spożywczych – o 5,5 proc. Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym 2023 roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 23,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 18,5 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 4,3 proc.
Analitycy mBanku napisali w serwisie X, że produkcja przemysłowa wypadła "nieco lepiej (niż w styczniu - red.)".
"Wniosek: cieszmy się kochać spadającą inflację, bo zaraz zacznie rosnąć" - skomentowali, nawiązując także do danych o wynagrodzeniach.
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w mediach społecznościowym napisali, że polski przemysł wraca "na ścieżkę wzrostu".
"Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w lutym 3,6 proc. r/r. (3,3 proc. - red.) GUS podniósł także szacunek aktywności w przemyśle w styczniu o 1,3 pkt. proc. Wzrost notuje 24 z 34 podstawowych branż przemysłu. Jednocześnie ceny producentów PPI pozostają w głębokiej deflacji – obecnie spadek sięga 10,1 proc. r/r. Wraz z odbiciem gospodarczym zobaczymy lepsze wyniki przemysłu oraz normalizację PPI" - czytamy we wpisie na platformie X.
Czytaj też: Ekonomista o zapowiedzi premiera: ryzykowny ruch
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock