Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 roku wzrosła o 0,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w czerwcu o 1,1 proc. rdr. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w czerwcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3 proc. wyższym w porównaniu z majem.
Wzrost w transporcie, spadki w urządzeniach
Według wstępnych danych, w czerwcu 2024 r. wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 działach przemysłu. Spadek produkcji wystąpił w 13 działach. Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 30,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 11,2 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 6,9 proc., metali – o 6,7 proc., artykułów spożywczych – o 6,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,6 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,7 proc. Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem 2023 roku wystąpił w m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 29,2 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 10,9 proc., w produkcji napojów – o 9,5 proc., maszyn i urządzeń – o 8,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,7 proc.
Komentarze ekonomistów
"W czerwcu produkcja przemysłowa w górę o 0,3 proc. r/r (ING: -1,3 proc. r/r). Pomimo niekorzystnego układu dni roboczych i słabej koniunktury na głównych rynkach eksportowych udało się uniknąć spadku w ujęciu rocznym. Drugi kwartał 2024 roku był lepszy dla przemysłu niż pierwszy, a ożywienie jest kontynuowane" - napisano w komentarzu ekonomistów ING Banku Śląskiego.
"Pozytywne zaskoczenie produkcji przemysłu - w VI wzrosła o 0,3 proc. r/r vs konsensus -1,3 proc.. To ciąg dalszy zygzakowej trajektorii produkcji z uwagi na nietypowy układ dni roboczych w tym roku. W ujęciu odsezonowanym produkcja przyspieszyła do 1,8 proc. r/r z 0,7 proc. Wyjątkowo dobry wynik odnotowały sekcje nastawione na eksport. Czy to sygnał początku wyraźniejszego odbicia w sektorze? Niestety, nastroje producentów mówią coś innego" - czytamy natomiast w komentarzu analityków Banku Pekao.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: CatwalkPhotos/Shutterstock