Produkcja przemysłowa w październiku 2023 roku wzrosła o 1,6 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku o 1,9 proc. rdr i o 4,3 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,8 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1 proc. niższym w porównaniu z wrześniem br.
Ceny produkcji przemysłowej w październiku 2023 r. spadły rdr o 4,1 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,5 proc.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły o 3,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.
Komentarze ekonomistów
"Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 1,6 proc. r/r. – to pierwszy wzrost od stycznia, głównie związany z różnicą dni roboczych. GUS wskazuje, że produkcja wzrosła w 21 z 34 podstawowych działów przemysłu. Najgłębsze spowolnienie przemysł mamy już za sobą" - czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Przemysł jak tytuł znanego westernu. Dobry: polski przemysł wrócił w październiku nad kreskę - produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,6 proc. r/r, dokładnie tak, jak prognozowano. Zły: to zasługa dni roboczych (wahnięcie z -1 do +1 r/r) oraz odbicia w produkcji energii (z 3,7 do 17,2 proc. r/r), wynik przetwórstwa (+0,3 proc. r/r) jest raczej rozczarowujący Brzydki: produkcja sprzedana przemysłu jest o 3,6 proc. niższa niż wiosną 2022 r., a o wartości dodanej nawet nie wspominamy..." - komentują z kolei analitycy Banku Pekao.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock