Zakupy, podróż, wizyta w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek?

Z kraju

Radosław Knap o 12 listopada
wideo 2/25

Poniedziałek 12 listopada jest dniem wolnym od pracy i zajęć w szkołach. Obowiązują zasady ograniczające handel, podobnie jak w niedzielę i w inne dni świąteczne. Inaczej funkcjonują banki czy przychodnie.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 roku Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przepisy weszły w życie w czwartek.

Choć początkowo tego dnia handel miał być dozwolony, to ostatecznie wprowadzono poprawkę, która wykreśliła taką możliwość. W ocenie części komentatorów przyjęta ustawa może być jednak nieskuteczna.

Zakupy

W tej sprawie wysłaliśmy pytania do przedstawicieli największych sieci handlowych w Polsce. Część z nich w rozmowie z tvn24bis.pl zwracała uwagę, że choć ustawa zawiera furtkę do otwarcia sklepów w poniedziałek, to jednak pozostaną one zamknięte.

Oto lista: - Biedronka - zamknięte - Lidl - zamknięte - Netto - zamknięte - Tesco - zamknięte - E.Leclerc - zamknięte - Auchan - zamknięte - Dino - zamknięte - Polomarket - zamknięte - Kaufland - zamknięte - Ikea - zamknięte - Carrefour - zamknięte - Carrefour Express - decyzja franczyzobiorcy - Żabka - decyzja franczyzobiorcy - Freshmarket - decyzja franczyzobiorcy

Zakupy zrobimy także w małych osiedlowych placówkach, pod warunkiem, że za kasą stanie właściciel. Wskazywał na to w swoim środowym stanowisku Główny Inspektor Pracy.

Dodatkowo w centrach handlowych będzie możliwe otwarcie placówek handlowych ujętych w katalogu "wyłączeń" spod zakazu handlu w niedziele. Przypomnijmy, że na tej liście znajdują się między innymi piekarnie, cukiernie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówki pocztowe.

Zakupy będzie można zrobić także w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Podróż pociągiem

Przewoźnicy kolejowi w związku z ustanowieniem 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy nie zmienili rozkładów jazdy. Pociągli będą jeździć tak, jak w dzień powszedni. Według rozkładu dnia powszedniego będą kursowały pociągi PKP Intercity, Kolei Mazowieckich, POLREGIO, Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Małopolskich, Kolei Dolnośląskich i warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Z okazji dodatkowego dnia wolnego niektóre z firm przygotowały także ofertę specjalną. Pasażerowie Kolei Mazowieckich będą mogli skorzystać z oferty bilet wycieczkowy. W praktyce oznacza to, że podróż może być tańsza nawet o 20 proc. "Na podstawie oferty bilet wycieczkowy będzie można podróżować już od 9 listopada (piątek) od godziny 18 do 12 listopada (poniedziałek) do godziny 24. Na podstawie biletu wycieczkowego można odbyć przejazd pociągiem KM w relacji do 200 km. Uprawnienie do korzystania z biletów wycieczkowych nie dotyczy przejazdów w I strefie KM. Bilet można nabyć na przejazd w jedną stronę lub w kierunku 'tam i z powrotem' - jeżeli przejazd 'tam' i przejazd 'z powrotem' odbywa się tą samą drogą" - podają KM w komunikacie na swojej stronie. Z kolei POLREGIO poinformowało, że okres biletu "Biletu turystycznego" i "Razem w Polskę" został wydłużony do godz. 6 we wtorek. Bilety turystyczne honorowane będą przez Arriva RP, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną - czytamy w komunikacie POLREGIO.

Szkoły i przedszkola

Jak poinformowało ministerstwo edukacji narodowej w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. "Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r., jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze" - czytamy w komunikacie.

Przychodnie i szpitale

12 listopada przychodnie będą zamknięte. Szpitale i ambulatoria mają działać jak w dzień powszedni, a apteki według niedzielnych dyżurów - wyjaśniło ministerstwo zdrowia. Resort przypomniał w komunikacie zamieszczonym na swoich stronach internetowych, że "świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, (a więc wszystkie świadczenia szpitalne, świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, np. świadczenia specjalistyczne i świadczenia z zakresu rehabilitacji) są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy".

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy, pracują w poniedziałek jak w każdym innym dniu wolnym od pracy.

Banki

W poniedziałek banki będą nieczynne. Systemy rozliczeniowe mają pracować jednak bez zmian, tak jak w standardowe dni robocze. Oznacza to, że przelewy będą realizowane zgodnie z harmonogramem obowiązującym w dni powszednie.

Autor: mp/ToL / Źródło: PAP

Raporty: