Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.
Zmiany w podatku od spadków i darowizn
Rząd przyjął przedłożony przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Projekt umożliwia jednorazowe opłacenie podatku od prywatnych rent i innych świadczeń powtarzających się, jeśli w chwili ustanowienia świadczenia znana jest łączna wartość świadczeń.
Natomiast w przypadku świadczeń bezterminowych, przy wyliczaniu daniny przyjęta zostanie wartość z 10 lat.
Jeśli łączna wartość świadczeń nie jest znana w chwili ustanowienia, ale można ją oszacować, to za zgodą podatnika urząd skarbowy przyjmie jej uprawdopodobnioną wartość. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeśli nie można ustalić ani oszacować wartości świadczeń, podatek będzie rozliczany po wykonaniu każdego świadczenia.
Poza tym nowe rozwiązania przewidują uproszczenie procedury związanej z obrotem majątkiem, który został nabyty w wyniku spadku lub w inny nieodpłatny sposób.
Po zmianie nie trzeba już będzie przedkładać notariuszowi zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego o zapłacie podatku lub o zwolnieniu z niego, przy dokonywaniu obrotu takim majątkiem na podstawie aktu notarialnego.
Nowości w Prawie bankowym
Rząd przyjął także projekt zmian w Prawie bankowym oraz w niektórych innych ustawach. Dzięki nowym przepisom, banki oraz SKOK-i będą mogły udzielać informacji, które są objęte tajemnicą bankową i zawodową, w ramach postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Informacje będą mogły być przekazane syndykowi, nadzorcy sądowemu oraz zarządcy. Dane będą mogły być udzielane wyłącznie na potrzeby prowadzenia postępowania upadłościowego bądź restrukturyzacyjnego.
W komunikacie czytamy, że obecnie prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych jest utrudnione, ponieważ syndyk nie może np. uzyskać od banku lub SKOK informacji o rachunkach bankowych dłużnika. W takiej sytuacji postępowanie upadłościowe napotyka problemy, co powoduje szkody dla wierzycieli.
Fundusze inwestycyjne po nowemu
Rada Ministrów zaakceptowała także projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Proponowane zmiany mają na celu ułatwienie łączenia niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, których organem jest to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Po zmianie próg głosów ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, potrzebny do połączenia funduszy, zostanie obniżony z 2/3 do więcej niż 1/2.
W przypadku gdy w głosowaniu głosy oddali uczestnicy reprezentujący nie więcej niż połowę ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych danego funduszu, możliwe będzie zwołanie przez towarzystwo kolejnego zgromadzenia inwestorów. Jeśli pomimo dwukrotnie prawidłowo zwołanego zgromadzenia inwestorów, w głosowaniu głosy oddadzą uczestnicy reprezentujący nie więcej niż połowę ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych danego funduszu, zgoda na połączenie będzie udzielana, jeżeli głosy za połączeniem oddała więcej niż połowa uczestników obecnych lub reprezentowanych podczas każdego głosowania.
Uproszczenie podatku dochodowego
Czwarty przyjęty przez rząd projekt dotyczy zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych.
Nowe przepisy m.in. ograniczają obowiązek składania informacji o wspólnikach spółki jawnej. Obecnie spółki jawne, które nie są własnością wyłącznie osób fizycznych, muszą co roku składać informację o swoich wspólnikach. Nowe przepisy przewidują likwidację tego obowiązku w przypadku, gdy skład wspólników w spółce jawnej nie uległ zmianie.
Inna zmiana dotyczy złagodzenia zasad zwrotu podatku dla inwestorów, którzy działają m.in. w specjalnych strefach ekonomicznych, w przypadku cofnięcia zezwolenia lub uchylenia decyzji o udzielanym wsparciu. Obecnie po uchyleniu decyzji o wsparciu lub cofnięciu zezwolenia, taki przedsiębiorca musi zwracać całą maksymalną pomoc publiczną, niezależnie od faktycznie uzyskanego zwolnienia podatkowego.
Po zmianie przedsiębiorca będzie zwracał tylko podatek niezapłacony od dochodu, który uzyskał z działalności wskazanej w uchylonej decyzji lub cofniętym zezwoleniu, o ile prowadzona przezeń księgowość pozwoli określić dochód i podatek przypisany do konkretnej decyzji lub zezwolenia.
Poza tym w projektowanej nowelizacji znajdują się zapisy ułatwiające działanie podatkowych grup kapitałowych. Obecnie, jeśli grupa zawrze transakcję z podmiotem powiązanym spoza grupy na warunkach, które nie są rynkowe - traci status podatnika CIT. Dzieje się tak automatycznie, bez względu na to, jak duża była transakcja i czy do błędu doszło celowo. Po zmianie PGK nie straci z tego powodu statusu podatnika CIT.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock