"Podatek, który ktoś postanowił tak sobie na Twitterze poszerzyć". Przedsiębiorcy o "sasinowym"

Źródło:
TVN24 Biznes
Witucki: to skandal jak jest wprowadzane nowe prawo, które ma dotyczyć 3,6 tysiąca firm
Witucki: to skandal jak jest wprowadzane nowe prawo, które ma dotyczyć 3,6 tysiąca firmTVN24
wideo 2/7
Witucki: to skandal jak jest wprowadzane nowe prawo, które ma dotyczyć 3,6 tysiąca firmTVN24

Podatek od nadmiarowych zysków, zapowiedziany przez wicepremiera Jacka Sasina, budzi kontrowersje. - To jest podatek europejski na duże firmy energetyczne, który ktoś postanowił tak sobie na Twitterze poszerzyć i ewentualnie ściągnąć jeszcze tych kilka miliardów złotych więcej do budżetu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. W jego ocenie to "absolutna aberracja z punktu widzenia regulacyjnego". Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP, oceniła, że pomysł jest nieuczciwy. - W wolnej gospodarce zysku się nie reguluje - zwracała uwagę.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin napisał w sobotę na Twitterze, że skierował do premiera Mateusza Morawieckiego "rozwiązanie dotyczące opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych". Dodał, że "szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł", a środki mają być przeznaczone "na łagodzenie skutków wzrostu cen energii". Zgodnie z zapowiedziami zaproponowany podatek ma wynieść 50 proc.

- Moja pierwsza myśl to był skandal i to było w mediach społecznościowych pierwsze słowo, którego użyłem - komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Rząd zapowiada nowy podatek o nadmiarowych zysków

Witucki zwracał uwagę na to, jak jest wprowadzany nowy podatek. - Nigdy nie myślałem, że będę z żalem wspominał "piękne" czasy, kiedy ustawy, regulacje wprowadzało się projektami poselskimi, w nocy głosując je w Sejmie. Tu mamy podatek (...) wprowadzany na Twitterze i to w postaci newsa wysyłanego przez ministra, wicepremiera (Jacka Sasina - red.) i którym zaskakujemy 40-milionowe państwo, ogromną gospodarkę w środku Europy i my teraz oczekujemy przez 48 godzin, bo wciąż nie mamy tej informacji, co poeta miał na myśli, wysyłając tylko okładkę teczki - mówił. Na razie nie opublikowano bowiem projektu ustawy w tej sprawie.

Witucki podawał przykład jeden z firm gamingowych, która niedawno miała premierę swojej gry, więc będzie miała nowe zyski, wyższe niż w poprzednich latach. - Zgodnie z tym, co przecieka na temat "sasinowego", bo tego prawdziwego dokumentu nikt jeszcze nie widział, to taka firma miałaby zapłacić zysk od tego, że akurat w tej chwili uruchomiła grę - zauważył gość "Faktów po Faktach" w TVN24, wymieniając też przy tym przykłady firm związanych z energetyką odnawialną.

Witucki: to skandal jak jest wprowadzane nowe prawo, które ma dotyczyć 3,6 tysiąca firm
Witucki: to skandal jak jest wprowadzane nowe prawo, które ma dotyczyć 3,6 tysiąca firmTVN24

Czytaj także: Zamieszanie wokół nowego podatku. Co wiemy do tej pory

W ocenie Wituckiego to "absolutna aberracja z punktu widzenia regulacyjnego, tego że Twitterem dowiadujemy się o tym, że ma być jakiś pomysł, a po drugie, że to nie jest podatek premiera Sasina". - To jest podatek europejski na duże firmy energetyczne, który ktoś postanowił tak sobie na Twitterze poszerzyć i ewentualnie ściągnąć jeszcze tych kilka miliardów złotych więcej do budżetu - ocenił.

Prezydent Konfederacji Lewiatan przytaczał szacunki, z których wynika, że zapowiadany podatek mógłby dotknąć około 3,6 tysiąca przedsiębiorstw, tych powyżej 250 pracowników.

"W wolnej gospodarce zysku się nie reguluje"

Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP, oceniła, że pomysł jest nieuczciwy. - W wolnej gospodarce zysku się nie reguluje, on jest konsekwencją efektywnego biznesu, w którym ktoś zainwestował swoje własne pieniądze, czy też inwestorzy przyszli z zagranicy, aby rozwijać swój biznes w Polsce - podkreślała.

Makowiecka-Gatza: wiele firm zrewidowało swoje firmy inwestycyjne, bo jest dużo niewiadomych
Makowiecka-Gatza: wiele firm zrewidowało swoje firmy inwestycyjne, bo jest dużo niewiadomychTVN24

Zgodziła się, że podatek może być odbierany jako kara za dobre zarządzanie firmą w czasie kryzysu. - Kulturowo to jest sprzeczne z tym, żeby promować innowacyjność, inwestowanie, często ciężką pracę, bo ludzie często poświęcają swoje życie, swoje zdrowie i budując swoje biznesy, dzisiaj dostają tę karę - mówiła Makowiecka-Gatza.

Zdaniem przewodniczącej Rady Pracodawców RP wprowadzenie podatku może oznaczać ryzyko wyższego bezrobocia. - Jesteśmy w sytuacji recesyjnej i to naszej gospodarce na pewno grozi, pytanie, jak długo ona potrwa. To, że ta recesja może nastąpić i myślę, że nikt dzisiaj nie ma wątpliwości, że tak się stanie, ponieważ apetyt inwestycyjny firm i ich rozwój został dzisiaj ograniczony. Wiemy o tym, że wielu zrzeszonych u nas przedsiębiorców, dużych i mniejszych, zrewidowało swoje plany inwestycyjne, dlatego że mierzy się z wieloma niewiadomymi. Dzisiaj myślimy krótkookresowo, żeby przetrwać - wskazała.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ

- Ta recesja jest przed nami, natomiast jeżeli my nie mamy KPO (Krajowy Plan Odbudowy - red.), do tego zyski są jeszcze dzisiaj ograniczane, to kto będzie inwestował w Polsce, a jeżeli nie będziemy inwestować i recesja jest przed nami, to znaczy, że będziemy ograniczać działalność. Jeżeli będziemy ograniczać działalność, to będzie mniej pracowników potrzebnych, więc to jest oczywiste, że jest to związane ze zwiększonym bezrobociem - dodała Joanna Makowiecka-Gatza.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wyraził obawy przed potencjalnymi negocjacjami między Rosją a USA w sprawie gazociągów Nord Stream. - Co zrobią Europejczycy, jeśli zostaniemy postawieni przed faktami dokonanymi? - pytał, podkreślając konieczność utrzymania kontroli nad infrastrukturą.

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gigantów technologicznych

Kary dla gigantów technologicznych

Źródło:
PAP

Rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element narodowej strategii rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podkreślił również konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz deregulacji.

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP