Zmiany w podatku od deszczu miały wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Tak się jednak nie stanie, bo ponad rok trwały konsultacje publiczne dotyczące projektu w tej sprawie. Jak poinformowało TVN24 Biznes Ministerstwo Infrastruktury, ustawa ma zostać przyjęta w drugiej połowie 2022 roku.
Podatek od deszczu - jak jest teraz
Podatek od deszczu uiszczają właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, na których wybudowano obiekty budowlane wyłączające więcej niż 70 procent powierzchni nieruchomości "z powierzchni biologicznie czynnej" - chodzi o obiekty trwale związane z gruntem, czyli np. dom, garaż czy nawet kostka brukowa.
Wcześniejsza propozycja zmian w podatku od deszczu
W sierpniu 2020 roku opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian, w wyniku których opłatą mieli być objęci właściciele nieruchomości o znacznie mniejszej powierzchni - począwszy od 600 metrów kwadratowych, na których powstające lub już wybudowane obiekty budowlane wyłączają "więcej niż 50 procent (kolejna zmiana - red.) powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej", czyli - jak określono w projekcie - "zmniejszają naturalną retencję terenową".
Taka zmiana spowodowałaby, że podatek od deszczu objąłby więcej gospodarstw domowych - w ocenie skutków regulacji podano, że liczba działek (wtedy było to około 6,9 tysiąca) wzrosłaby około 20-krotnie.
Po zmianach wpływy z podatku deszczowego miały wzrosnąć do 180 mln zł rocznie. Dla porównania w 2019 roku wpływy z tytułu opłat za utraconą retencję na rzecz Wód Polskich wyniosły 6,2 miliona złotych, z kolei wpływy dla jednostek samorządu terytorialnego wyniosły niecałe 694 tysiące złotych.
Na jakim etapie są prace nad zmianami w podatku od deszczu?
Zmiany miały wejść od początku 2022 roku, w związku z tym zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury, które przejęło projekt od zlikwidowanego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, na jakim etapie są prace.
"Zakończyły się już konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe w ramach prac legislacyjnych nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Obecnie są prowadzone prace mające na celu uwzględnienie uwag i propozycji zgłoszonych podczas konsultacji. Przyjęcie tej ustawy jest planowane w II półroczu 2022 r." - napisał w odpowiedzi rzecznik prasowy MI Szymon Huptyś.
Dodał, że "termin wejścia w życie projektowanych zmian w zakresie opłaty za utraconą retencję zostanie określony tak, aby umożliwić podmiotom zobowiązanym i właściwym organom przygotowanie się do stosowania nowych regulacji".
Czytaj więcej: Podatek od deszczu – co to jest i jakie są jego stawki >>>
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock