Poczta Polska znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Poprawa kondycji spółki jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych - zapewnił resort w komunikacie. Wiceszef MAP Jacek Bartmiński spotkał się z przedstawicielem pracowników w radzie nadzorczej Poczty Polskiej i przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Poczty.
Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało w piątek o rozmowach wiceministra Jacka Bartmińskiego z Robertem Czyżem - przedstawicielem pracowników w Radzie Nadzorczej Poczty Polskiej i przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Poczty. Spotkanie dotyczyło trudnej sytuacji finansowej spółki - podało MAP w komunikacie. W ocenie resortu, sytuacja ta jest spowodowana "latami zaniedbań w sferze działalności i rozwoju spółki".
Wpis po spotkaniu zamieścił w mediach społecznościowych również wiceminister Bartmiński. "Lata zaniedbań PiS doprowadziły Pocztę Polską na skraj upadku. Jako wiceminister w MAP spotkałem się dziś z przedstawicielem pracowników, panem Robertem Czyżem. Rozmawialiśmy o niezbędnych działaniach pomocowych" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter).
"Naprawa sytuacji finansowej Poczty Polskiej S.A. jest niezbędna dla zapewnienia poprawy warunków pracy jej pracowników i jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych" - zapewnił resort.
Minister aktywów państwowych o przyszłości Poczty Polskiej
Do pytań o przyszłość Poczty Polskiej odniósł się minister aktywów państwowych Borys Budka w odpowiedzi na interpelację poselską. Odpowiedź została opublikowana na stronach Sejmu w ostatnich dniach.
"W obecnej sytuacji Poczty Polskiej S.A. kluczowe jest zapewnienie jej stabilizacji finansowej. W związku z tym Minister Aktywów Państwowych prowadzi działania niezbędne do uruchomienia finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez operatora wyznaczonego, którym obecnie jest Poczta Polska S.A., za 2021 i 2022 r. Finansowanie to udzielane jest z budżetu państwa w formie dotacji celowej" - mogliśmy przeczytać w odpowiedzi szefa MAP na interpelację.
Minister Budka wskazywał, że finansowanie stanowi pomoc publiczną, podlegającą notyfikacji Komisji Europejskiej. "Priorytetem Ministra Aktywów Państwowych jest jak najszybsze dokończenie procesu notyfikacji i uzyskanie decyzji Komisji Europejskiej potwierdzającej zgodność planowanej pomocy publicznej z prawem europejskim" - podkreślił.
Budka zwracał przy tym uwagę Poczta Polska "działa w bardzo trudnym otoczeniu rynkowym". "Rynek usług pocztowych przechodzi gwałtowną transformację cyfrową, dodatkowo przyspieszoną w okresie pandemii COVID-19" - dodał.
Szef MAP wyjaśniał, że "ze względu na wymogi związane z obowiązkiem świadczenia usług powszechnych (m.in. gęstość i liczba placówek pocztowych, częstotliwość doręczeń) spółka ma - w przeciwieństwie do innych operatorów pocztowych - ograniczone możliwości redukcji kosztów". Jak wskazał minister, jednym z dostępnych działań jest optymalizacja kosztów utrzymania nieruchomości niewykorzystywanych do prowadzenia działalności. "Nieruchomości takie spółka przeznacza do sprzedaży lub wynajmu, w zależności od ich potencjału rynkowego" - zauważył Borys Budka.
Jak napisała piątkowa "Rzeczpospolita", strata Poczty Polskiej za 2023 rok wynosi 787 mln zł, a kierownictwo spółki wstrzymało wydatki i decyzje inwestycyjne, które nie są niezbędne do ciągłości realizacji zadań operacyjnych Poczty.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jan Kamiński/Shutterstock