Pojedziemy na ropie saudyjskiej. Orlen "zadowolony"

Z kraju

OrlenPKN Orlen przedłużył umowę na dostawy ropy z Saudi Aramco

PKN Orlen przedłużył na kolejny rok współpracę z Saudi Aramco obejmującą dostawy ropy naftowej do rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie - podał PKN w komunikacie. W efekcie kontrakt będzie obowiązywał do 31 grudnia 2017 r.

"Biorąc pod uwagę dotychczasową, bardzo dobrą współpracę z saudyjską firmą, PKN Orlen zdecydował się na przedłużenie kontraktu. Taka możliwość wynika z zapisów zawartej w maju br. umowy, która przewiduje opcję automatycznego przedłużenia kontraktu w przypadku woli dalszej współpracy stron" - napisał Orlen. Umowa przewiduje zaopatrzenie w surowiec na poziomie około 200 tysięcy ton miesięcznie.

Dostawcy ropy

"Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z Saudi Aramco. Ropa saudyjska stała się częścią podstawowego wsadu surowcowego dla naszych rafinerii" – poinformował cytowany w komunikacie prezes Orlenu Wojciech Jasiński. Dodał, że wpisuje się to w strategię dywersyfikacji dostaw do rafinerii firmy. "Jednocześnie, mając na uwadze pojawiające się możliwości na rynku ropy naftowej, PKN Orlen nie wyklucza pozyskania surowca w przyszłości z innych kierunków na bazie dostaw spot" - napisano w raporcie. Saudi Aramco to koncern paliwowo-chemiczny z siedzibą w Dhahranie, w Arabii Saudyjskiej. Zarządza udowodnionymi zasobami ropy naftowej i kondensatu na poziomie 261,1 mld baryłek. Dzienna produkcja Saudi Aramco to ponad 10 mln baryłek dziennie.

Gowin: nie bulwersuje mnie, że były minister zostaje prezesem Orlenu

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Orlen