Zbliża się okres rozliczeń podatkowych i składania PIT za 2023 rok. Za kilka dni fiskus udostępni podatnikom gotowe rozliczenia w ramach systemu Twój e-PIT, ale deklarację możemy złożyć także tradycyjnie, na papierze. Poniżej podajemy najważniejsze terminy tegorocznych rozliczeń z urzędem skarbowym. Wyjaśniamy, jak można rozliczyć podatki i z jakich ulg można skorzystać.
PIT 2024 - od kiedy można się rozliczyć z podatku?
Rozliczenia PIT za 2023 rok można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Można to zrobić elektronicznie przez internet, na przykład korzystając z usługi Twój e-PIT, lub w formie papierowej.
"Zeznanie w formie papierowej możesz zanieść do urzędu skarbowego lub przesłać je do urzędu pocztą, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zwróć uwagę, że zeznanie powinno być nadane w placówce pocztowej operatora publicznego (Poczty Polskiej) przed upływem terminu na złożenie zeznania" - podano na stronie rządowej.
Podatki 2024 - jak można rozliczyć PIT?
Jeśli chodzi o zeznanie w formie elektronicznej, to można je złożyć:
- przez e-Deklaracje; - w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.
Dodano, że dzięki usłudze Twój e-PIT możesz rozliczyć przez internet "przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej". Twój e-PIT daje "możliwość złożenia zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP i informacji PIT-DZ".
Przy czym podkreślono, że "PIT-37 złożysz wyłącznie w usłudze Twój e-PIT".
Według danych Krajowej Administracji Skarbowej, czyli fiskusa, 94 procent, czyli 20 mln deklaracji podatkowych za 2022 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 11,9 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,3 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej.
Czytaj także: Zwrot podatku 2024. Jak otrzymać nadpłatę w PIT? >>>
Zeznanie składane przez Twój e-PIT
Aby złożyć zeznanie elektronicznie poprzez usługę Twój e-PIT, należy zalogować się do serwisu e-Urząd Skarbowy przy użyciu:
- login.gov.pl - czyli profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej; - danych podatkowych - są to Twoje dane, takie jak Twój PESEL lub NIP i data urodzenia, kwota przychodu z rozliczenia za 2022 r., kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2023 r. (np. PIT-11), które potwierdzisz kwotą nadpłaty lub do zapłaty z rozliczenia za 2022 r. Jeżeli chociaż jedna z tych kwot wynosi „0” (zero), będziesz mógł się zalogować do usługi Twój e-PIT wyłącznie przy użyciu login.gov.pl lub aplikacji mObywatel;; - aplikacji mObywatel.
Po zalogowaniu, wysłanie zeznania przez usługę Twój e-PIT nie wymaga dodatkowej weryfikacji.
Automatycznie złożony PIT 2024
Jak wyjaśnia resort finansów, przy braku aktywności, (jeśli zeznanie PIT-37 lub PIT-38 nie zostanie złożone samodzielnie oraz nie zostanie odrzucone) przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie PIT-37 lub PIT-38 zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia.
"Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to będzie można to zrobić również po 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT, elektronicznie lub papierowo" - przekazano. Co ważne, zeznania PIT-28, PIT-36 oraz PIT36L nie podlegają automatycznej akceptacji.
PIT 2024 - skala podatkowa
Jak wskazano na stronie rządowej, PIT to skrót z języka angielskiego od słów: Personal Income Tax, "co dosłownie oznacza podatek od dochodów osobistych".
"Podstawową formą opodatkowania dochodów jest opodatkowanie według skali podatkowej. Obecnie obowiązuje dwustopniowa skala podatkowa ze stawkami 12 proc. i 32 proc., progiem dochodu 120 000 zł oraz roczną kwotą zmniejszającą podatek 3 600 zł" - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Podkreślono, że "opodatkowanie według skali podatkowej to inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych".
"Twój dochód z działalności będzie automatycznie opodatkowany na zasadach ogólnych, chyba że wybierzesz inną formę opodatkowania. Nie musisz zgłaszać wyboru tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego. Jeżeli stwierdzisz, że inna forma opodatkowania będzie dla ciebie bardziej korzystna, od kolejnego roku podatkowego możesz zmienić sposób opodatkowania. Ważne, aby zawiadomienie o zmianie formy opodatkowania złożyć we właściwym terminie" - opisało MF.
Resort podał, że "przy spełnieniu określonych warunków podatek może być obliczany przy zastosowaniu jednej 19 proc. stawki, od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochód jest ustalany na podstawie prowadzonych ksiąg (wybór sposobu opłacania podatku następuje poprzez pisemne oświadczenie złożone przez podatnika)".
MF wyjaśniło, że "określone dochody opodatkowane są wyłącznie według 19 proc. stawki podatku, tj.:
- z niektórych rodzajów kapitałów pieniężnych (przykładowo, z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych), - z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych".
Podatki 2024. Jak ustalić przychód?
Jak wyjaśniono na stronie rządowej, "przychodami ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze, w szczególności:
- wynagrodzenia zasadnicze; - wynagrodzenia za godziny nadliczbowe; - różnego rodzaju dodatki; - nagrody; - ekwiwalenty za niewykorzystany urlop; - wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona; - świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika przez zakład pracy; - wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych".
Skala podatkowa - ulgi
Jak podano na stronie rządowej, "opodatkowanie na zasadach ogólnych uprawnia do korzystania z wielu ulg i odliczeń podatkowych" i są to na przykład ulga na dziecko, wspólne rozliczenie małżonków, ulga dla rodzin 4+, ulga rehabilitacyjna, ulga internetowa, ulga termomodernizacyjna, odliczenie wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, ulga z tytułu krwiodawstwa czy odliczenie darowizn na cele kultu religijnego.
Niektóre ulgi, na przykład na dziecko, możemy znaleźć już w zeznaniu wstępnie wypełnionym przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT - nawet w tym przypadku warto sprawdzić poprawność danych. Jednak część ulg będziemy musieli wprowadzić do rozliczenia podatkowego samodzielnie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock