Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.
Główne cele nowych przepisów (nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków) zakładają, że do 2030 roku wszystkie nowe budynki będą miały zerową emisję, a do 2050 roku istniejące zasoby budowlane powinny zostać przekształcone w budynki o zerowej emisji. Dyrektywa stanowi część pakietu "Fit for 55".
Tymczasowe porozumienie osiągnięte w piątek z Parlamentem Europejskim, musi teraz zostać zatwierdzone i formalnie przyjęte przez PE i Radę.
Ważne terminy
Co owe cele i regulacje oznaczają dla zwykłych ludzi? Dyrektywa wprowadza kilka ważnych terminów dotyczących stopniowej rezygnacji z pieców zasilanych paliwami kopalnymi, czyli także węglem i gazem.
Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia dotyczące tych metod ogrzewania mają wejść w życie już w 2025 roku. Od tego czasu nie będzie można dotować instalowania takich kotłów jako źródeł ciepła w budynkach. Wciąż możliwe ma być jednak subsydiowanie hybrydowych systemów, w tym łączących kocioł z instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła.
Według dyrektywy do 2028 roku zeroemisyjne muszą być wszystkie nowe budynki stanowiące własność państwa albo samorządu. Do 2030 roku przepisy te zostaną rozszerzone na wszystkie budynki, które dopiero zostały oddane do użytku. W praktyce nie będzie można więc instalować w nich pieców na paliwa kopalne.
Stopniowa modernizacja nie ominie także budynków, które zostały wybudowane przed wejściem w życie dyrektywy. Celem regulacji jest bowiem całkowite wycofanie pieców na paliwa kopalne do 2040 roku.
Będą wyjątki?
Państwa członkowskie będą mogły zadecydować o wyłączeniu niektórych budynków z zakazów dotyczących pieców. Chodzi o budynki rolnicze i budynki dziedzictwa kulturowego, budynki chronione ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynki tymczasowe oraz kościoły i miejsca kultu religijnego.
Według Komisji Europejskiej budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock