Skarb Państwa zgłosił siedmioro kandydatów do składu rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Na liście jest między innymi były członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Rzońca.
Na najbliższą środę zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PGE Polska Grupa Energetyczna. Podczas obrad zaplanowano zmiany w radzie nadzorczej spółki. W ubiegłym tygodniu do rady został powołany Michał Domagała. To jednak nie koniec zmian.
Zarząd PGE poinformował, że w poniedziałek wpłynęło do spółki zawiadomienie od akcjonariusza - Skarbu Państwa o zgłoszeniu kandydatów do składu rady nadzorczej PGE. Skarb Państwa ma 60,86 proc. udziałów w PGE Polskiej Grupie Energetycznej.
Kandydaci Skarbu Państwa do rady nadzorczej PGE
Skarb Państwa zgłosił następujących kandydatów:
1. Elżbieta Niebisz
Jak czytamy w komunikacie PGE, Elżbieta Niebisz ma wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym długi staż pracy w administracji państwowej oraz w sektorze elektroenergetycznym.
Niebisz w latach 2006-2019 pracowała w sektorze elektroenergetycznym. W tym czasie zajmowała różne stanowiska w spółkach Grupy Kapitałowej Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A., m.in. prezesa zarządu spółki obrotu energią elektryczną PAK-VOLT S.A. w Warszawie. W przeszłości była również przewodniczącą rady nadzorczej m.in. Polfa Tarchomin S.A. w Warszawie oraz KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie.
Wcześniej, w latach 1991-2005, Elżbieta Niebisz pracowała w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, Ministerstwie Skarbu Państwa oraz Urzędzie Regulacji Energetyki.
2. Prof. dr hab. Eryk Kosiński
Eryk Kosiński jest kierownikiem Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest także członkiem zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Poznaniu.
W przeszłości był prezesem Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie (w latach 2008-2009) oraz zastępcą Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2010-2011).
Jak podano, Kosiński jest autorem licznych publikacji m.in. z zakresu prawa energetycznego, publicznego prawa gospodarczego oraz finansów publicznych.
3. Małgorzata Banasik
Spółka PGE podała, że Małgorzata Banasik jest radczynią prawną z 20-letnim doświadczeniem w obsłudze prawnej przedsiębiorstw działających w branży elektroenergetycznej, gazowej, ciepłowniczej oraz OZE.
Dodano, że Banasik w latach 2007-2015 aktywnie uczestniczyła w procesach liberalizacji polskiego rynku gazu. Z kolei w latach 2009-2018 był zaangażowana w proces integracji rynków gazu w regionie Morza Bałtyckiego, Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).
"Doradzała w projektach zapewniających dywersyfikację dostaw gazu do Polski i regionu CEE, w tym w budowę terminalu LNG w Świnoujściu, stworzenie wirtualnego oraz fizycznego rewersu w Mallnow, czy połączeń międzyoperatorskich z Danią (Baltic Pipe) Litwą i Słowacją" - podała spółka PGE.
4. Dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH
Andrzej Rzońca jest kierownikiem Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Rzoźnca to były członek Rady Polityki Pieniężnej (w latach 2010-2016). W latach 2001–2007 pracował w Narodowym Banku Polskim. Od 2002 do 2004 roku kierował Wydziałem Międzynarodowych Studiów Porównawczych w Departamencie Zagranicznym NBP. W 2004 roku objął stanowisko doradcy Prezesa NBP.
Był przewodniczącym rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
5. Dr hab. Sławomir Patyra
Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Centrum Badań nad Parlamentaryzmem przy Instytucie Nauk Prawnych UMCS. "Specjalista z zakresu prawa konstytucyjnego, a także radca prawny" - dodano.
W latach 2014-2018 był przewodniczącym rady nadzorczej Lubelskiego Parku NaukowoTechnologicznego S.A. Następnie w latach 2019-2023 był członkiem Zespołu Doradców Prawnych do spraw Kontroli Konstytucyjności Prawa przy Marszałku Senatu X Kadencji.
Ponadto - jak przypomniano - w 2021 roku był wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.
6. Andrzej Sadkowski
Andrzej Sadkowski w latach 1998-2000 brał aktywny udział w tworzeniu oraz wdrożeniu reformy emerytalnej, jako doradca Banku Światowego, Dyrektor Zespołu Zadaniowego ds. Wdrożenia Reformy Emerytalnej oraz doradca Prezesa ZUS - wskazano w komunikacie.
W latach 1992-1995 był współtwórcą i wiceprezesem Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ). W latach 1990-1994 był również związany z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Przekształceń Własnościowych, Ministerstwem Przekształceń Własnościowych oraz Ministerstwem Skarbu.
Podkreślono przy tym, że Andrzej Sadkowski na przestrzeni ponad 30 lat "pełnił różne funkcje zarządcze". Był m.in. prezesem zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SAMPO S.A. oraz członkiem rady nadzorczej Nafta Polska S.A.
7. Andrzej Kozyra
Andrzej Kozyra posiada blisko 20-letnie doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej. Jest adwokatem i właścicielem kancelarii prawnej. "Specjalizuje się w strategicznym doradztwie prawnym dla podmiotów gospodarczych prywatnych, jak i publicznych" - czytamy.
"Pełnił funkcję członka rady nadzorczej spółki kapitałowej przez blisko 10 lat. Świadczy pomoc prawną dla wiodącego operatora telekomunikacyjnego" - dodano.
Co z zarządem PGE?
Zmiany w radzie nadzorczej mogą się finalnie skończyć także odwołaniem członków zarządu, w tym prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego.
Zgodnie ze statutem PGE zarząd lub poszczególnych członków zarządu, w tym prezesa oraz wiceprezesów, powołuje i odwołuje rada nadzorcza. W radzie nadzorczej PGE zasiada m.in. Janina Goss, przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, która niedawno została odwołana ze składu rady nadzorczej Orlenu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock