Michał Domagała został powołany do rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Decyzję w tej sprawie podjął minister aktywów państwowych Borys Budka, który reprezentuje Skarb Państwa. Na wniosek szefa MAP do dużych zmian doszło również w radzie nadzorczej Tauronu.
Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. przekazał, że do spółki wpłynęło oświadczenie ministra Budki o powołaniu Michała Domagały do składu rady nadzorczej PGE z dniem 25 stycznia 2024 r. "Przedmiotowe oświadczenie zostało złożone stosownie do § 20 ust. 5 statutu spółki, który przyznaje Skarbowi Państwa prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej PGE w drodze pisemnego oświadczenia składanego zarządowi spółki" - czytamy w raporcie giełdowym.
Skarb Państwa ma 60,86 proc. udziałów w PGE Polskiej Grupie Energetycznej.
Podkreślono przy tym, że Michał Domagała złożył oświadczenie, iż jego działalność prowadzona poza PGE nie jest konkurencyjna w stosunku do działalności spółki.
Walne zgromadzenie PGE
W najbliższą środę, 31 stycznia, zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PGE Polska Grupa Energetyczna. Podczas obrad zaplanowano kolejne zmiany w radzie nadzorczej spółki, co może się finalnie skończyć także odwołaniem członków zarządu.
Czytaj także: Szykuje się rewolucja w spółkach Skarbu Państwa
Zgodnie ze statutem PGE zarząd lub poszczególnych członków zarządu, w tym prezesa oraz wiceprezesów, powołuje i odwołuje rada nadzorcza. W radzie nadzorczej PGE zasiada m.in. Janina Goss, przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, która niedawno została odwołana ze składu rady nadzorczej Orlenu.
Prezesem zarządu PGE od 20 lutego 2020 roku jest Wojciech Dąbrowski.
Zmiany w radzie nadzorczej Tauronu
W czwartek doszło również do zmian w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Czterech dotychczasowych członków zostało odwołanych przez ministra Borysa Budkę.
"Tauron Polska Energia S.A. informuje, że w dniu 25 stycznia 2024 r. otrzymał od akcjonariusza Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra Aktywów Państwowych oświadczenia o: odwołaniu w dniu 25 stycznia 2024 r., (…) następujących osób ze składu Rady Nadzorczej Emitenta: pana Dariusza Hryniów, pana Ryszarda Madziara, pana Piotra Tutaka, pana Marcina Wawrzyniaka. W oświadczeniach nie wskazano przyczyn odwołania" - podał Tauron w raporcie giełdowym.
W ich miejsce powołano czworo nowych członków z ramienia MAP. To Natalia Klima-Piotrowska, Katarzyna Masłowska, Karolina Mucha-Kuś oraz Sławomir Smyczek.
Odwołany Piotr Tutak był dotychczasowym przewodniczącym rady nadzorczej Taurona. W składzie rady nadzorczej pozostali Leszek Koziorowski, Grzegorz Peczkis i Teresa Famulska.
W strukturze akcjonariatu Tauronu Polska Energia Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów.
Zgodnie ze statutem spółki Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania połowy członków rady nadzorczej pod warunkiem, że posiada ponad 25 proc. ogółu głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostałych akcjonariuszy obowiązuje limit liczby głosów na walnym zgromadzeniu wynoszący 10 proc. nawet w sytuacji, w której posiadają oni większy udział w kapitale zakładowym.
Według statutu członków zarządu lub cały zarząd powołuje i odwołuje rada nadzorcza, powierzając funkcje prezesa i wiceprezesów. Prezesem zarządu Tauron Polska Energia jest Paweł Szczeszek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock