Premier Mateusz Morawiecki w połowie 2022 roku wydał decyzję zobowiązującą PGE Paliwa do zakupu około 3 milionów ton węgla. Zadanie miało zostać sfinansowane z budżetu państwa na podstawie umowy zawartej z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. Przez kilkanaście miesięcy nie doszło jednak do parafowania umowy. Wyjaśnienia w tej sprawie przedstawiła szefowa resortu klimatu.
Premier Mateusz Morawiecki w lipcu 2022 roku wydał decyzję zobowiązującą PGE Paliwa oraz Węglokoks do kupienia i sprowadzenia milionów ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych. Było to pokłosie niskiej dostępności węgla przed sezonem grzewczym. Na początku kwietnia ubiegłego roku polski rząd w związku z agresją Moskwy na Ukrainę wprowadził embargo na dostawy węgla z Rosji.
Spółka PGE Paliwa zapewniała, że przystąpiła do realizacji działania w dniu otrzymania decyzji szefa rządu. Grupa posłów w interpelacji skierowanej do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy zwróciła uwagę, że zgodnie z treścią decyzji premiera Morawieckiego finansowanie realizacji poleceń miało nastąpić "ze środków budżetu państwa oraz funduszy celowych na podstawie umów zawartych przez Skarb Państwa – Ministra Klimatu i Środowiska".
Parlamentarzyści zapytali, kiedy resort podpisał umowę z PGE Paliwa i jaką kwotę otrzymała spółka kontrolowana przez Skarb Państwa.
Minister Moskwa o zakupie węgla przez PGE Paliwa
Anna Moskwa przekazała w odpowiedzi datowanej na 21 sierpnia, że do tej pory nie zawarto umowy ze spółką PGE Paliwa "z uwagi na trwające prace nad jej treścią i zmienne okoliczności". "Propozycje treści umowy były skonsultowane w gronie międzyresortowym, w tym KPRM, MF, MAP, MKiŚ oraz PGRP i UOKiK, a następnie przedstawione spółce PGE Paliwa Sp. z o.o." - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Minister klimatu zapewniła, że "stadium prac nad treścią umowy znajduje się na zaawansowanym, końcowym etapie".
Poinformowała też, że "spółce PGE Paliwa Sp. z o.o. nie zostały dotychczas przekazane środki na realizację poleceń zawartych w ww. decyzji z uwagi na trwające prace nad treścią umowy".
"Nadzwyczajne warunki"
Szefowa MKiŚ zwróciła przy tym uwagę, że "proces zakupu węgla przez spółkę PGE Paliwa Sp. z o. o. przebiegał w nadzwyczajnych warunkach, tj. w czasie agresji Rosji na Ukrainę, a w konsekwencji - ze względu na wyjątkową sytuację geopolityczną, o której wspomniano powyżej, rynek surowców, w tym węgla kamiennego, był bardzo zaburzony".
"Celem zapewnienia surowca w obliczu zbliżającej się zimy, Rząd RP podejmował wszelkie niezbędne działania zaradcze, czego elementem są również wydane polecenia wobec spółki PGE Paliwa Sp. z o. o. dot. importu węgla. Rezultatem tych działań, w celu zapewnienia przed sezonem grzewczym odpowiedniej ilości surowca dla gospodarstw domowych, były kolejne regulacje powiązane pośrednio lub bezpośrednio z realizacją poleceń wobec spółki PGE Paliwa Sp. z o. o." - wyjaśniła minister Moskwa.
"Z uwagi na powyższe, konieczne są dalsze prace nad treścią umowy ze spółką PGE Paliwa Sp. z o.o." - podsumowała.
O spółce
PGE Paliwa należy do PGE Polskiej Grupy Energetycznej, w której 60,86 proc. akcji należy do państwa.
PGE Paliwa specjalizuje się w dostawach węgla na polskim rynku energii. Świadczy także usługi związane z logistyką dostaw. Jej klientami są zakłady energetyczne, ciepłownicze, odbiorcy przemysłowi oraz firmy pośredniczące w handlu węglem zlokalizowane w całej Polsce.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock