Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
"Struktura właścicielska TVN Warner Bros. Discovery nie budzi żadnych wątpliwości. Potwierdzają to wyroki sądów, liczne opinie prawne i decyzje KRRiT przyznające koncesje kanałom naszej grupy" - napisano w oświadczeniu.
"Brak przedłużenia koncesji dla TVN Style i wypowiedzi szefa KRRiT są kolejnym bezprawnym atakiem na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje" - dodano.
Koncesje dla kanałów TVN Warner Bros. Discovery
KRRiT ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style, największej kobiecej telewizji w kraju, pomimo tego, że odpowiedni wniosek wpłynął w lipcu 2023 roku. Na posiedzeniu rady 22 maja 2024 r. głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN SA na nadawanie programu TVN Style pozostało nierozstrzygnięte.
Tymczasem w kwietniu 2023 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała spółce TVN na dalsze 10 lat koncesję na emisję satelitarną kanału HGTV. Funkcję przewodniczącego KRRiT pełnił już wówczas Maciej Świrski. Kilka miesięcy później, w listopadzie 2023 roku zdecydowano o przedłużeniu koncesji dla stacji TVN, TVN International i TVN Turbo. Stało się to jednak po niemal roku od złożenia wniosku i to pomimo kodeksowych 60 dni na podjęcie decyzji. Tłumaczono to wówczas "wątpliwościami co do struktury właścicielskiej TVN".
Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, mówiła w listopadzie w rozmowie z TVN24, że uchwała została przyjęta "jednogłośnie, żaden z członków nie miał wątpliwości". - Ta koncesja została przyznana na kolejnych 10 lat - dodała.
- Bardzo szybko odbyło się głosowanie. Na podstawie złożonych wniosków i dotychczasowego przebiegu postępowania uznano, że koncesję należy uchwalić - poinformowała rzeczniczka KRRiT.
TVN24 na przedłużenie koncesji musiał z kolei czekać półtora roku. Decyzję podjęto dopiero we wrześniu 2021 roku. Odpowiedni wniosek trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym 2020 roku. Wcześniej niektórzy członkowie KRRiT między innymi analizowali strukturę własnościową i zastanawiali się, jakie konsekwencje grożą im w przypadku braku decyzji o przyznaniu koncesji.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP