Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.
"Na kampanijnym szlaku, Bachórz w gminie Dynów. Działamy dla Polski. Ze szczególnymi pozdrowieniami dla tych, którzy szukają mnie na Węgrzech, w Albanii czy Dubaju" - czytamy we wpisie Daniela Obajtka opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter).
- To nie jest Budapeszt - powiedział były prezes Orlenu w materiale wideo. - To nie jest też Viktor Orban - ironizował natomiast wójt Bachorza Wojciech Piech.
Następnie kandydat do europarlamentu pogratulował samorządowcowi "wspaniałej gminy". Na końcu nagrania pojawił się zmontowany fragment z jąkającym się posłem KO Michałem Szczerbą. To on właśnie jako pierwszy podał opinii publicznej informację, że Daniel Obajtek przebywa na Węgrzech.
Szczerba: Objatek schronił się u Orbana
W zeszłym tygodniu w rozmowie z reporterką TVN24 Michał Szczerba powiedział, że "Daniel Obajtek jest poza granicami kraju od dłuższego czasu". - Jak się domyślamy, mogą to być określone kierunki - stwierdził.
Jak dodał, w związku z tym, że prowadzone jest śledztwo w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu Obajtek "mógł być w dwóch krajach, jeden to Arabia Saudyjska, drugi to Węgry". - Daniel Obajtek jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - powiedział poseł KO.
Daniel Obajtek otwiera podkarpacką listę PiS
Daniel Obajtek otrzymał na Podkarpaciu "jedynkę" na listach Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "To dla mnie zaszczyt być liderem listy PiS na Podkarpaciu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego" - pisał w mediach społecznościowych Daniel Obajtek.
Były prezes Orlenu nie pojawił się jednak na konwencji partii w Kielcach, podczas której zaprezentowano kandydatów do PE. W wydarzeniu nie wziął udziału także były prezes TVP Jacek Kurski.
Kontrowersyjna prezesura Obajtka
Daniel Obajtek objął stanowisko prezesa Orlenu w lutym 2018 roku. W czasie, gdy zarządzał polskim koncernem naftowym, narosło wokół niego dużo kontrowersji. Dotyczyły między innymi majątku prezesa Orlenu. Niektórzy twierdzili również, że brakuje mu odpowiednich kompetencji do kierowania tak dużą państwową spółką.
Wątpliwości wzbudzała także fuzja Orlenu z Lotosem, w wyniku której koncern musiał odprzedać między innymi udziały w Rafinerii Gdańskiej. Do transakcji Orlen wybrał giganta naftowego, pochodzącą z Arabii Saudyjskiej firmę Saudi Aramco.
Prokuratura Okręgowa w Płocku (Mazowieckie) wszczęła śledztwo dotyczące połączenia Orlenu z Grupą Lotos. Chodzi m.in. o podejrzenie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu Orlenu oraz inne osoby i wyrządzenia szkody nie mniejszej niż 4 mld zł.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość