Opozycja chce, by NIK zajęła się kampanią billboardową z żarówką

Źródło:
TVN24
Kontrowersje wokół antyunijnej kampanii na temat cen prądu
Kontrowersje wokół antyunijnej kampanii na temat cen prąduTVN24
wideo 2/3
Kontrowersje wokół antyunijnej kampanii na temat cen prąduTVN24

Posłowie opozycji chcą, żeby Najwyższa Izba Kontroli zajęła się nową antyunijną kampanią dotyczącą cen prądu. Ich zdaniem należy zbadać sprawę wysokich marży spółek energetycznych, nieproporcjonalnych do podwyżek cen prądu. Podobnie jak kwestię odnawialnych źródeł energii, w które Polska nie za bardzo inwestuje i nie za bardzo wierzy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

O kampanii billboardowej z żarówką i informacjach w niej zawartych powiedziano już wiele, ale bardziej istotne jest to, czego na tych plakatach nie ma. - Zauważyliśmy, że marża wytwórców prądu typowych polskich elektrowni węglowych stała się niesłychanie wysoka - zwraca uwagę główny ekspert Fundacji Instrat Bernard Swoczyna.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Tylko w grudniu ponad 4 miliardy złotych mogli zarobić na nas wytwórcy prądu z węgla - wynika z raportu fundacji Instrat. Koszty, które ponoszą elektrownie ostatnio wzrosły, więc naturalne, że cena prądu też idzie w górę. Pytanie, czy powinna ona, a wraz z nią marża, aż tak poszybować?

Kampania z żarówką miała kosztować 12 milionów złotychTVN24

Sprawę analizuje Urząd Regulacji Energetyki, ale pytani przez dziennikarzy rządzący zmierzają z odpowiedzią w znanym kierunku. - Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wywołuje konkretne efekty, jeśli chodzi o ceny. Tego chyba już nikt nie podważa - przekonuje rzecznik rządu Piotr Mueller.

Opozycja chce, by NIK zajęła się kampanią billboardową z żarówką

Sens i uczciwość tej - kosztującej według Wirtualnej Polski 12 milionów złotych - kampanii podważa jednak opozycja. Chce, by przyjrzała się jej Najwyższa Izba Kontroli. - Uznali, że trzeba Unię Europejską obrzydzić, że trzeba pokazać Unię Europejską w jak najgorszym świetle i jednocześnie nie zwracając uwagę na to, że te podwyżki cen wiążą się z nieudolną polityką polskiego rządu - wyjaśnia Jan Strzeżek z Porozumienia.

Kluczowy jest tu system ETS, czyli europejskiej giełdy, na której handluje się prawami do emisji CO2. Polska, jeśli chce wyemitować więcej, niż ma do tego prawo, musi odkupić taką możliwość od innego kraju. I to nie podoba się rządzącym. Ale może też takie prawo sama odsprzedać i, jak się okazuje, może na tym nieźle zarobić. Połowę rocznej kwoty Unia Europejska każe nam zainwestować w ograniczanie emisji, co jak deklaruje rząd, robimy.

- W ubiegłym tygodniu podpisywaliśmy kolejne umowy na elektrownie gazowe, na kogeneracje, na dostarczenie ciepła - wylicza minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Opozycja chce kontroli NIK ws. kampanii z żarówkąTVN24

Gdzie trafiają pieniądze z ETS

Jak przekonują eksperci od energetyki, głównie deklarujemy, że to robimy. - Na pewno moglibyśmy te pieniądze wykorzystywać znacznie lepiej - uważa dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii. - Te pieniądze trafiają do budżetu, więc my później ex post deklarujemy, jakie to są kwoty. Jeżeli mielibyśmy strategię dobrego zarzadzania tymi środkami to bylibyśmy przygotowani na to, że ceny uprawnień wzrosły - dodaje.

Jak wydaje pieniądze polski rząd? W 2019 roku 4,6 mld złotych z 10,9 mld złotych dochodu z ETS została spożytkowana - o czym zdecydowali politycy PiS - na "zamrożenie" cen energii dla odbiorców. 1,2 mld złotych został przekierowany do funduszu, który dofinansowuje między innymi fotowoltaikę, a pozostałe 8 milionów na funkcjonowanie jeszcze jednego środowiskowego urzędu.

Druga połowa dochodu, czyli 5 mld złotych, trafiła natomiast do budżetu państwa, choć polski rząd poinformował Unię Europejską, że taką samą kwotę wydał też na inne działania proklimatyczne.

Dochody z systemu ETS powinny być inwestowane w odnawialne źródła energii

Bruksela do polskich rozliczeń nie ma zastrzeżeń, bo jej wytyczne inwestycyjne nie są konkretne. Teoretycznie bowiem Polska mogła wydawać tyle samo pieniędzy z budżetu na środowisko, niezależnie od dochodów z systemu ETS.

- To jest odpowiedzialność rządu krajowego, jak będzie te środki wykorzystywał i co będzie robić - wyjaśnia sozolog prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Rząd polski zmarnował ostatnie siedem lat - dodaje.

O tym, że warto inwestować te - i inne środki - w odnawialne źródła energii, mogli przekonać się na Litwie, gdzie dzięki bardziej wietrznej niż zwykle pogodzie prąd w ciągu miesiąca potaniał o 31 procent. - Mimo że nie posiadają takiego węgla jak Polska, mimo że mają inny miks energetyczny, to ceny zrównały się z polskimi - zauważa były wicepremier i minister gospodarski Janusz Piechociński.

Autorka/Autor:Dawid Rydzek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP