Opozycja chce, by NIK zajęła się kampanią billboardową z żarówką

Źródło:
TVN24
Kontrowersje wokół antyunijnej kampanii na temat cen prądu
Kontrowersje wokół antyunijnej kampanii na temat cen prąduTVN24
wideo 2/3
Kontrowersje wokół antyunijnej kampanii na temat cen prąduTVN24

Posłowie opozycji chcą, żeby Najwyższa Izba Kontroli zajęła się nową antyunijną kampanią dotyczącą cen prądu. Ich zdaniem należy zbadać sprawę wysokich marży spółek energetycznych, nieproporcjonalnych do podwyżek cen prądu. Podobnie jak kwestię odnawialnych źródeł energii, w które Polska nie za bardzo inwestuje i nie za bardzo wierzy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

O kampanii billboardowej z żarówką i informacjach w niej zawartych powiedziano już wiele, ale bardziej istotne jest to, czego na tych plakatach nie ma. - Zauważyliśmy, że marża wytwórców prądu typowych polskich elektrowni węglowych stała się niesłychanie wysoka - zwraca uwagę główny ekspert Fundacji Instrat Bernard Swoczyna.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Tylko w grudniu ponad 4 miliardy złotych mogli zarobić na nas wytwórcy prądu z węgla - wynika z raportu fundacji Instrat. Koszty, które ponoszą elektrownie ostatnio wzrosły, więc naturalne, że cena prądu też idzie w górę. Pytanie, czy powinna ona, a wraz z nią marża, aż tak poszybować?

Kampania z żarówką miała kosztować 12 milionów złotychTVN24

Sprawę analizuje Urząd Regulacji Energetyki, ale pytani przez dziennikarzy rządzący zmierzają z odpowiedzią w znanym kierunku. - Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wywołuje konkretne efekty, jeśli chodzi o ceny. Tego chyba już nikt nie podważa - przekonuje rzecznik rządu Piotr Mueller.

Opozycja chce, by NIK zajęła się kampanią billboardową z żarówką

Sens i uczciwość tej - kosztującej według Wirtualnej Polski 12 milionów złotych - kampanii podważa jednak opozycja. Chce, by przyjrzała się jej Najwyższa Izba Kontroli. - Uznali, że trzeba Unię Europejską obrzydzić, że trzeba pokazać Unię Europejską w jak najgorszym świetle i jednocześnie nie zwracając uwagę na to, że te podwyżki cen wiążą się z nieudolną polityką polskiego rządu - wyjaśnia Jan Strzeżek z Porozumienia.

Kluczowy jest tu system ETS, czyli europejskiej giełdy, na której handluje się prawami do emisji CO2. Polska, jeśli chce wyemitować więcej, niż ma do tego prawo, musi odkupić taką możliwość od innego kraju. I to nie podoba się rządzącym. Ale może też takie prawo sama odsprzedać i, jak się okazuje, może na tym nieźle zarobić. Połowę rocznej kwoty Unia Europejska każe nam zainwestować w ograniczanie emisji, co jak deklaruje rząd, robimy.

- W ubiegłym tygodniu podpisywaliśmy kolejne umowy na elektrownie gazowe, na kogeneracje, na dostarczenie ciepła - wylicza minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Opozycja chce kontroli NIK ws. kampanii z żarówkąTVN24

Gdzie trafiają pieniądze z ETS

Jak przekonują eksperci od energetyki, głównie deklarujemy, że to robimy. - Na pewno moglibyśmy te pieniądze wykorzystywać znacznie lepiej - uważa dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii. - Te pieniądze trafiają do budżetu, więc my później ex post deklarujemy, jakie to są kwoty. Jeżeli mielibyśmy strategię dobrego zarzadzania tymi środkami to bylibyśmy przygotowani na to, że ceny uprawnień wzrosły - dodaje.

Jak wydaje pieniądze polski rząd? W 2019 roku 4,6 mld złotych z 10,9 mld złotych dochodu z ETS została spożytkowana - o czym zdecydowali politycy PiS - na "zamrożenie" cen energii dla odbiorców. 1,2 mld złotych został przekierowany do funduszu, który dofinansowuje między innymi fotowoltaikę, a pozostałe 8 milionów na funkcjonowanie jeszcze jednego środowiskowego urzędu.

Druga połowa dochodu, czyli 5 mld złotych, trafiła natomiast do budżetu państwa, choć polski rząd poinformował Unię Europejską, że taką samą kwotę wydał też na inne działania proklimatyczne.

Dochody z systemu ETS powinny być inwestowane w odnawialne źródła energii

Bruksela do polskich rozliczeń nie ma zastrzeżeń, bo jej wytyczne inwestycyjne nie są konkretne. Teoretycznie bowiem Polska mogła wydawać tyle samo pieniędzy z budżetu na środowisko, niezależnie od dochodów z systemu ETS.

- To jest odpowiedzialność rządu krajowego, jak będzie te środki wykorzystywał i co będzie robić - wyjaśnia sozolog prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Rząd polski zmarnował ostatnie siedem lat - dodaje.

O tym, że warto inwestować te - i inne środki - w odnawialne źródła energii, mogli przekonać się na Litwie, gdzie dzięki bardziej wietrznej niż zwykle pogodzie prąd w ciągu miesiąca potaniał o 31 procent. - Mimo że nie posiadają takiego węgla jak Polska, mimo że mają inny miks energetyczny, to ceny zrównały się z polskimi - zauważa były wicepremier i minister gospodarski Janusz Piechociński.

Autorka/Autor:Dawid Rydzek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór na operatorów gminnych Czystego Powietrza - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak. Jak podkreśliła, osoby te mają być "aniołami stróżami" najuboższych, chroniącymi ich przed naciągaczami i nieuczciwymi praktykami wykonawców.

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Źródło:
PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Po piątkowym losowaniu loterii Mega Millions w USA szczęśliwy gracz może otrzymać spóźniony prezent świąteczny w wysokości 1,15 miliarda dolarów - przekazał portal stacji CNN. To siódmy raz w historii gry, kiedy kumulacja przekroczyła próg miliarda dolarów.

Ponad miliard dolarów do wygrania

Ponad miliard dolarów do wygrania

Źródło:
CNN

Linie Japan Airlines przywróciły pracę systemu informatycznego, w tym sprzedaż biletów, po czwartkowej awarii spowodowanej atakiem hakerów - przekazała agencja Kyodo. W wyniku cyberataku doszło do opóźnienia ponad 20 lotów krajowych i międzynarodowych.

Atak hakerski na japońskie linie lotnicze

Atak hakerski na japońskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Od środy 25 grudnia sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń zewnętrznych do organów publicznych, w tym do Rzecznika Praw Obywatelskich. Status sygnalisty jest przyznawany w momencie dokonania zgłoszenia, a tożsamość takiej osoby musi być zachowana w tajemnicy.

Nowe uprawnienie pracowników

Nowe uprawnienie pracowników

Źródło:
PAP

W środę doszło do awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 pomiędzy Finlandią a Estonią. Premier Finlandii Petteri Orpo poinformował, że jego kraj bada sprawę.

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października, wniosek powinni złożyć najpóźniej 2 stycznia 2025 roku - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Usterka techniczna sparaliżowała w środę kolej w Norwegii. Operator infrastruktury kolejowej w Norwegii, Bane Nor, poinformował, że awaria systemu GSM-R została usunięta i pociągi wracają na tory. Jednak opóźnienia i odwołania połączeń na wielu trasach mogą potrwać jeszcze przez wiele godzin.

Po paraliżu pociągi wracają na tory

Po paraliżu pociągi wracają na tory

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dlaczego Ryszard Petru mógł się przed kamerami pobawić w sklep? Bo miał wolną od pracy Wigilię - napisała w mediach społecznościowych ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W okresie świąteczno-noworocznym Polacy wyjeżdżają głównie na południe Europy, a także do Afryki i Azji - wynika z danych przekazanych przez firmy z branży turystycznej. W ocenie firm część rodaków od lat chętnie spędza Boże Narodzenie poza Polską.

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Źródło:
PAP

Walka z fałszywymi recenzjami restauracji i hoteli w internecie - taki jest cel przygotowanego we Włoszech projektu ustawy. Zasady wystawiania opinii znajdą się w specjalnym regulaminie. Zadowolenie z tej inicjatywy wyraziła organizacja obrony praw konsumentów.

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował we wtorek o otrzymaniu od USA pierwszego miliarda dolarów z 20 miliardów dolarów pożyczki, zabezpieczonej wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP

Wszystkie samoloty linii American Airlines zostały dopuszczone do lotów po godzinnym wstrzymaniu rejsów – podała we wtorek agencja AP. Uziemienie spowodowane było problemami technicznymi. Amerykański przewoźnik nie podał jednak, jaka dokładnie usterka była przyczyną.

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podkreślił, że podniesienie opłat adwokackich nie podnosi kosztów za usługi prawnicze.

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 23 grudnia o godzinie 22.07, na profilu Narodowego Banku Polskiego na portalu X pojawił się wpis z przeprosinami. Bank centralny przeprasza członka Rady Polityki Pieniężnej profesora Przemysława Litwiniuka. Chodzi o serię wpisów po wywiadzie prof. Litwiniuka w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Wówczas profesor skrytykował cud paliwowy na stacjach Orlenu, a NBP oskarżył go o "brutalne wzięcie udziału w kampanii wyborczej" oraz "całkowicie zmyśloną" wypowiedź.

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

Źródło:
tvn24.pl

Będzie przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2. We wtorek rząd przyjął projekt, który "przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku".

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

KIA powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że w samochodach KIA Sportage wyprodukowanych na Słowacji między wrześniem 2022 a czerwcem 2023 roku może dojść do uszkodzenia pompy podciśnieniowej. Kampanią naprawczą objęto z tego powodu blisko 3 tysiące pojazdów na polskim rynku.

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Źródło:
PAP

Apple zbliża się do historycznej wyceny giełdowej na poziomie 4 bilionów dolarów. Wzrost wartości spółki napędzają inwestorzy ucieszeni postępem w zakresie długo oczekiwanych ulepszeń sztucznej inteligencji przez firmę. Liczą, że ożywi to powolną sprzedaż iPhone'a.

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Źródło:
Reuters

Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Źródło:
TVN24

Brazyliskie władze wstrzymały budowę fabryki chińskiego giganta aut elektrycznych BYD. Jako powód wskazano złe warunki, w których żyli pracownicy ją wznoszący. Porównano je do "niewolnictwa".

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

Źródło:
BBC

Porównywarka cen Ceneo złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o odszkodowanie przeciwko Google w wysokości ponad 2,3 miliarda złotych. Zdaniem spółki amerykański gigant prowadził działania antykonkurencyjne, polegające na preferowaniu własnej usługi porównywania cen w wynikach wyszukiwania. "Zdecydowanie nie zgadzamy się z tym pozwem i rozważamy nasze możliwości" - stwierdziła firma Google w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP