Od 11 lutego 2025 r. nowym prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT jest Michał Fijoł - poinformowała spółka w komunikacie. Tym samym były prezes wraca kierowania polskim przewoźnikiem.
26 listopada 2024 r. Fijoł został odwołany ze stanowiska prezesa przez radę nadzorczą. Następnego dnia nadzór właścicielski nad Polską Grupą Lotniczą i PLL LOT został przeniesiony z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. Od 2 grudnia 2024 r. Michał Fijoł pełnił funkcję prokurenta PLL LOT.
Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.
Jak poinformowano, w dalszym ciągu prowadzone jest postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych PLL LOT.
Karuzela kadrowa w PLL LOT
26 listopada 2024 r. Fijoł został odwołany ze stanowiska prezesa przez radę nadzorczą. Następnego dnia nadzór właścicielski nad Polską Grupą Lotniczą i PLL LOT został, na mocy odpowiedniego rozporządzenia, przeniesiony z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. 27 listopada minister aktywów Jakub Jaworowski oświadczył, że sprawa odwołania prezesa Fijoła jest bulwersująca i zadeklarował współpracę w celu jej wyjaśnienia. Fijoła broniła również strona związkowa - wspólne oświadczenie wydały OPZZ Konfederacja Pracy – Personel Pokładowy, NSZZ Solidarność KM 205 – Pracownicy naziemni, Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych i Związek Zawodowy PLL LOT. 29 listopada zdymisjonowany został wiceminister aktywów Jacek Bartmiński, nadzorujący m.in. PLL LOT. 2 grudnia Michał Fijoł został prokurentem LOT-u, natomiast 17 grudnia Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło konkurs na prezesa oraz członka zarządu.
W dniu przeniesienia nadzoru nad PGL do MI, minister infrastruktury odwołał czterech członków rady nadzorczej i powołał nowych. Następnego dnia nowa rada odwołała dwóch członków zarządu PGL, a do pełnienia funkcji prezesa delegowała nowego przewodniczącego rady Łukasza Chaberskiego. 18 grudnia MI ogłosiło konkurs na prezesa PGL oraz członka zarządu.
Polskie Linie Lotnicze LOT są 11. najstarszą linią lotniczą na świecie; działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Linie mają 15 samolotów szerokokadłubowych Boeing 787 Dreamliner, które obsługują połączenia dalekiego zasięgu. Przewoźnik obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic.
Kim jest Michał Fijoł?
Michał Fijoł na szefa LOT-u został powołany w połowie czerwca 2023 roku. Wcześniej, przez blisko siedem lat odpowiadał w zarządzie za sprawy handlowe. Fijoł związał się z PLL LOT na początku 2016 r. Najpierw pracował jako pełnomocnik zarządu ds. handlowych, a od 2017 r. pełnił stanowisko członka zarządu ds. handlowych. Ukończył studia doktoranckie na kierunku ekonomia w Szkole Głównej Handlowej. Studiował również na Uniwersytecie w Osnabrück w Niemczech i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu. Przed dołączeniem do zespołu PLL LOT, pracował dla międzynarodowych korporacji w obszarach marketingu i sprzedaży.
Zdaniem Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych (ZDG) TOR wybór Fijoła na prezesa spółki oznacza, "koniec bezkrólewia i niepotrzebnego zamieszania w LOT". "Świat lotniczy pędzi do przodu i nawet te niecałe 3 miesiące trzeba nadrobić chociażby w kontekście zakupu i modernizacji floty. Budowa masy LOT pod Centralny Port Komunikacyjny nie może sobie pozwolić na takie pauzy" - przekazał Furgalski.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PLL LOT