Nowy system sprzedaży drewna. Dyrektor Lasów Państwowych wyjaśnia

Źródło:
PAP
Lasy Państwowe przedstawiły wyniki audytu
Lasy Państwowe przedstawiły wyniki audytu TVN24
wideo 2/5
Lasy Państwowe przedstawiły wyniki audytu TVN24

Ilość drewna, jaka trafi do sprzedaży w przyszłym roku, może być niższa - stwierdził Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Jak dodał, zacznie wówczas obowiązywać także nowy system sprzedaży drewna, który ma ograniczyć wywóz surowca poza Unię Europejską.

Szef Lasów Państwowych potwierdził, że od przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy system sprzedaży drewna. Jak podkreślił, proponowane zmiany w "większości zostały poparte przez przemysł drzewny". Dodał, że nowy system to także efekt wytycznych resortu klimatu i środowiska, które mają m.in. promować lokalny przerób drewna.

Witold Koss podkreślił, że celem MKiŚ jak i samych Lasów Państwowych jest ograniczenie wywozu polskiego drewna poza Unię Europejską. Dlatego dyrektor generalny Lasów Państwowych zwrócił się do ministerstwa z apelem o wprowadzenie zakazu przez trzy lata (od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r.). - Otrzymaliśmy deklarację ze strony ministerstwa, że w trybie pilnym zajmie się tą sprawą. Jeśli będzie zgoda, zmiany w prawie powinny wejść w życie jak najszybciej, tak by mogły zacząć obowiązywać od 2025 roku - przekazał Koss.

Historia zakupów drewna

Kolejny pomysł LP dotyczy wprowadzenia dodatkowej grupy GTU (kodu grup towarów - red.) do rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju ws. szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Obecnie w rozporządzeniu jest 13 grup GTU. Jeśli Minister Finansów wyrazi zgodę, to drewno byłoby 14. grupą. Lasy Państwowe tłumaczą, że pozwoli to powiązać nieprzetworzone drewno z zapisami rozporządzenia PE ws. udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów.

- W takiej sytuacji (objęcia drewna surowego grupą GTU - red.) przedsiębiorca kupujący na Portalu Leśno-Drzewnym będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia, czy przerabia drewno w Polsce i zobowiązuje się również do przyjęcia naszej kontroli (...). Po kodzie będziemy mogli sprawdzić, jaka ilość drewna nie została przerobiona, a jaka została sprzedana dalej. Wówczas będziemy mogli korygować, redukować historię zakupów danego klienta, jeśli takie drewno wyjedzie poza UE. Jeśli ktoś np. kupował 10 tys. m sześc. drewna i taką ma historię, potem sprzedał 5 tys. m sześc. do państw poza UE, to przy przyszłorocznej procedurze (zamawiania i kupowania drewna od LP - red.), ta historia zostanie pomniejszona o 5 tys. m sześc. - wyjaśnił dyrektor generalny.

Historia zakupów jest istotnym elementem w systemie sprzedaży drewna przez LP, ponieważ daje pierwszeństwo w kupnie surowca, który jest też wtedy tańszy. Koss podkreślił, że wprowadzenie proponowanego przez LP rozwiązania ma pozwolić na ograniczenie sprzedaży drewna firmom, które potem odsprzedają takie nieprzetworzone drewno dalej, np. do państw poza UE.

Podaż drewna w Polsce może być niższa

Szef LP pytany o przyszłoroczną podaż drewna przyznał, że może być ona niższa. W kwietniu LP informowały, że planują pozyskać w 2024 r. 40 mln m sześc. drewna, czyli praktycznie tyle samo ile pozyskano w 2023 r. - Według naszych symulacji podaż może być trochę mniejsza i jest to spowodowane wieloma przyczynami, m.in. związanymi z objęciem ochroną większej ilości lasów. Kilkadziesiąt nadleśnictw nie ma też zatwierdzonych planów urządzenia lasu. Dlatego nasze plany na przyszły rok są bardzo ostrożne - powiedział Koss. Jednocześnie zwrócił uwagę, że liczy na to, że uszczelnienie eksportu pozwoli na to, iż więcej surowca zostanie w kraju.

Dyrektor generalny poinformował ponadto, że w 2025 roku mają być przeprowadzone dwie tury sprzedaży, a nie trzy, jak to jest w 2024 r. - Dzięki temu rozwiązaniu chcemy mieć możliwość ewentualnej reakcji, jeśli coś niedobrego by się działo - dodał Koss.

Szef LP poinformował, że z branżą drzewną wynegocjowano, iż w przyszłym roku pula drewna w ramach sprzedaży ofertowej dla kupujących z historią zwiększy się z 70 do 75 proc.

- Planujemy też zwiększyć udział kryteriów pozacenowych z 20 do 25 proc. np. przeróbki drewna w Polsce. Korowanie wejdzie jako minimalny zakres przerobu. Wyeliminujemy też sortowanie i konfekcjonowanie jako uznawany przez nas przerób. Szczególnie ta ostatnia kategoria mogła służyć jako wytrych, do obchodzenia systemu - poinformował Witold Koss. Kryteriami pozacenowymi są: udział przerobionego drewna, głębokość przerobu oraz geografia zakupu.

Przeczytaj także: Lasy Państwowe chcą ograniczyć wywóz polskiego drewna

Zmiany dla przedsiębiorców

Kolejną zmianą, jaka ma pojawić się w systemie sprzedaży drewna, ma dotyczyć promocji przedsiębiorców, którzy przerabiają surowiec blisko jego zakupu. Dyrektor poinformował, że Lasy Państwowe pracują nad tym rozwiązaniem, choć kiedy ten pomysł został przedstawiony podczas jednego spotkań z branżą, wywołał sprzeciw części przedsiębiorców. - Największe wątpliwości zgłaszały duże firmy, które zabezpieczając się w surowiec, np. dębinę, kupują ją w całym kraju. Takie firmy nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb miejscowo. Dlatego dopracowujemy naszą propozycję. Mamy projekt w tej sprawie i trafi on do ustaleń - przekazał dyrektor generalny LP.

Witold Koss dodał, że zmieni się również sposób składania ofert przez branżę w ramach sprzedaży ofertowej. - Dotychczas klient mógł złożyć ofertę na 100 proc. swojej historii i dochodziło do sytuacji, że zamawiano w ten sposób więcej drewna, niż było na stanie. Ograniczymy takie zamówienia do 75 proc. historii. W efekcie powstaje bufor 25 proc., który będziemy mogli też przeznaczyć na wolny rynek na portalu e-drewno, z której korzystają podmioty, które nie mają historii zakupowej - wyjaśnił.

Większość pozyskiwanego przez LP drewna przeznaczana jest dla przedsiębiorców i kupowana za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego (70 proc. oferowanej miąższości) oraz w systemie sprzedaży aukcyjnej (30 proc.); stanowi to ok. 80 proc. oferty Lasów Państwowych. Natomiast pozostałe 20 proc. trafia do sprzedaży detalicznej, głównie do odbiorców indywidualnych.

Do zakupów w ramach Portalu Leśno-Drzewnego (PLD) mają dostęp przedsiębiorcy, którzy posiadają tzw. historię zakupów, czyli nabywali drewno od LP w poprzednich latach. Na aukcjach systemowych drewno mogą kupować wszyscy przedsiębiorcy, także podmioty nowe, które nie mają historii zakupów. Trafia na nie też drewno, którego nie udało się sprzedać w ramach Portalu Leśno-Drzewnego.

Przedsiębiorcy mogą też nabywać surowiec na aukcjach e-drewno, które odbywają się na bieżąco, jednak oferty nadleśnictw są tu incydentalne i często dotyczą niewielkich mas surowca. Sprzedaje się tu także tzw. pozostałości drzewne (przeznaczone do produkcji tzw. zrębki) oraz surowiec nieprzewidziany wcześniej w planach pozyskania, a pochodzący z cięć sanitarnych lub cięć prowadzonych w ramach usuwania skutków klęsk - np. silnych wiatrów czy nawałnic.

Autorka/Autor:BC/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do rodziców pisma informujące o nowym programie "Aktywny Rodzic". Od 1 października tego roku będzie można składać wnioski o świadczenie.

ZUS wysyła pisma do rodziców

ZUS wysyła pisma do rodziców

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku tak zwane czternaste emerytury trafią do seniorów we wrześniu. Ale niektórzy otrzymają je wcześniej, bo pod koniec tego miesiąca - przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. "Czternastkę" w tym roku otrzyma prawie dziewięć milionów emerytów i rencistów.

Wypłata "czternastek" coraz bliżej. ZUS podaje terminy

Wypłata "czternastek" coraz bliżej. ZUS podaje terminy

Źródło:
PAP

Esprit sprzedał prawa do swojej europejskiej marki brytyjskiej grupie inwestycyjnej Alteri - podaje branżowy portal retaildetail.eu. Nie uchroni to jednak ani pracowników przed zwolnieniami, ani sklepów przed zamknięciami.

Esprit znalazł kupca. Wiadomo, co z pracownikami i sklepami

Esprit znalazł kupca. Wiadomo, co z pracownikami i sklepami

Źródło:
retaildetail.eu, tvn24.pl

Polsko-niemieckie przejście graniczne Rosówek-Rosow zostało czasowo zamknięte dla ruchu samochodowego. Powodem jest remont odcinka drogi federalnej B2 w Niemczech, który ma potrwać do 27 października.

Przejście graniczne z Niemcami zamknięte dla samochodów

Przejście graniczne z Niemcami zamknięte dla samochodów

Źródło:
PAP

W Polsce padła duża wygrana w grze Eurojackpot. Do szczęśliwca trafi aż 4,7 miliona złotych. Wiemy, gdzie zakupiono zwycięski los.

Prawie 5 milionów w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 5 milionów w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

10 koni za łączną kwotę prawie 640 tysięcy euro sprzedano w niedzielę na 55. aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Najwyższą cenę na licytacji - 145 tysięcy euro - osiągnęła klacz ze stadniny w Michałowie.

Aukcja Pride of Poland. Sprzedano konie za 640 tysięcy euro

Aukcja Pride of Poland. Sprzedano konie za 640 tysięcy euro

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Acurenal. Powodem decyzji jest wynik poza specyfikacją jakościową.

Dwie serie leku na nadciśnienie wstrzymane w obrocie

Dwie serie leku na nadciśnienie wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Perspektywy systemu emerytalnego nie są tragiczne. Palącym problemem są jednak niskie świadczenia pań i rosnąca przepaść względem panów - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Palący problem z emeryturami. "Znaczne pogorszenie sytuacji finansowej"

Palący problem z emeryturami. "Znaczne pogorszenie sytuacji finansowej"

Źródło:
PAP

Miało być tanio i ekologicznie. Włodarze Paryża i MKOL zapowiadali duże zmiany w organizacji igrzysk, ale planowany budżet został już przekroczony o ponad 100 proc. Do tego sportowcy narzekają na niewygody, a turystów jest mniej, niż w poprzednich latach.

IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Źródło:
tvn24.pl

W Turcji przywrócono w weekend dostęp do portalu społecznościowego Instagram - przekazał w niedzielę serwis Daily Sabah. Firma obiecała współpracę z władzami, by spełnić wymagania dotyczące "przestępstw" oraz "cenzury" nakładanej na użytkowników.

Nie mieli Instagrama przez tydzień. Władze zdjęły zakaz

Nie mieli Instagrama przez tydzień. Władze zdjęły zakaz

Źródło:
PAP

Ogólnopolska kontrola oliw z oliwek najwyższej jakości wykazała nieprawidłowości w 38 z 56 podmiotów - informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Produkty były kwestionowane ze względu na m.in. błędy w znakowaniu, brak aromatu owoców czy zawyżanie kategorii produktu.

Tak producenci oszukują klientów. Niepokojące wyniki kontroli oliwy

Tak producenci oszukują klientów. Niepokojące wyniki kontroli oliwy

Źródło:
tvn24.pl

Bądź turystą na medal - zaapelowała do polskich turystów ambasada RP w Rzymie. We wpisie zamieszczonym na portalu X przypomniano radach i zaleceniach dotyczących kwestii bezpieczeństwa w trakcie podróży po Włoszech.

Apel ambasady w Rzymie. Turyści muszą na to uważać

Apel ambasady w Rzymie. Turyści muszą na to uważać

Źródło:
PAP

Nie będzie zmian dotyczących wieku emerytalnego. W 2015 roku wyborcy jasno i wyraźnie powiedzieli, za czym się opowiadają - przekazał wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. To odpowiedź na słowa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która stwierdziła ostatnio, że podniesienie progu będzie w przyszłości potrzebne.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Kosiniak-Kamysz: Głos suwerena jest najważniejszy

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Kosiniak-Kamysz: Głos suwerena jest najważniejszy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do konsultacji trafił właśnie projekt Ministerstwa Zdrowia zakładający reformę sieci szpitali, a także wdrożenie rozwiązań, które ułatwią proces połączenia jednostek. Proponowane zmiany według ministerstwa mogą przyczynić się między innymi do zmniejszenia liczby szpitali utrzymujących stałą gotowość do udzielania świadczeń w trybie ostrym.

Ministerstwo chce zreformować sieci szpitali

Ministerstwo chce zreformować sieci szpitali

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach nieznacznie potaniała benzyna, a cena diesla utrzymała się na ubiegłotygodniowym poziomie. Przed długim sierpniowym weekendem możemy liczyć na niższe koszty tankowania – czytamy w piątkowej informacji portalu e-petrol. Z kolei ceny benzyny i oleju napędowego w ciągu tygodnia powinny spaść średnio o ok. 5 gr. na litrze, ale średnia cena autogazu może wzrosnąć o 4 gr. na litrze - ocenili w piątek analitycy Refleksu.

Możliwe lekkie obniżki cen paliw na stacjach

Możliwe lekkie obniżki cen paliw na stacjach

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto oraz Lotto Plus nie padły główne wygrane. Oznacza to, że w kolejnym losowaniu można będzie wygrać osiem milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 sierpnia 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Deweloperzy chyba uwierzyli w tę kolejną falę popytową, dzięki nowemu programowi Kredyt na start. I teraz sytuacja jest bardzo korzystna dla kupujących mieszkania, dlatego że wprowadzili oni na rynek więcej mieszkań - mówił w programie "Dzień na Świecie" na antenie TVN24 BiS ekspert portalu rynekpierwotny.pl Marek Wielgo. Podkreślił też, że zapowiadane wsparcie będzie korzystne, ale głównie dla rodzin wielodzietnych.

Falstart deweloperów. "To korzystna sytuacja dla kupujących"

Falstart deweloperów. "To korzystna sytuacja dla kupujących"

Źródło:
TVN24 BiS

Gdyby jeszcze raz się urodził, to wybrałby inny zawód. Jak mówi - klawiszowy. Firmę krawiecką ma już zarejestrowaną od ponad pół wieku. - To oficjalnie, w papierach. Urzęduję jeszcze dłużej - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl 90-letni Wacław Dominiak, krawiec z Warszawy. Znajomi, ze względu na wiek, namawiają go, aby rzucił pracę. – Ale co ja będę sam robić w domu? - pyta.

Ciuchy-trupy i ładne dresiki. "Zaczynałem od zera i dojechałem do zera"

Ciuchy-trupy i ładne dresiki. "Zaczynałem od zera i dojechałem do zera"

Źródło:
tvn24.pl

Podwojenie we Włoszech podatku liniowego od zagranicznych dochodów może ograniczyć atrakcyjność tego kraju jako schronienia podatkowego - oceniają doradcy podatkowi cytowani przez Reutersa. Jak dodają, bogaczy nadal będą jednak przyciągać korzystne regulacje spadkowe.

Dwukrotnie podnieśli podatek, mimo to najbogatsi wciąż wybierają ten kraj

Dwukrotnie podnieśli podatek, mimo to najbogatsi wciąż wybierają ten kraj

Źródło:
Reuters

Rosyjski miliarder Oleg Deripaska został skrytykowany przez zwolenników wojny w Ukrainie po wygłoszeniu w piątek antywojennego oświadczenia. Biznesmen opisał trwający konflikt jako "szalony" i wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni - donosi Reuters.

Rosyjski miliarder skrytykowany za antywojenne wystąpienie. "To cios w plecy"

Rosyjski miliarder skrytykowany za antywojenne wystąpienie. "To cios w plecy"

Źródło:
Reuters

Poparcie dla przyjęcia euro w Polsce wyraża obecnie 30,7 procent Polaków, co oznacza spadek o 4,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej. Dużą zmianę nastawienia odnotowano wśród kobiet.

Co dalej z euro nad Wisłą? Polacy mniej entuzjastyczni

Co dalej z euro nad Wisłą? Polacy mniej entuzjastyczni

Źródło:
PAP

Brat premiera Hiszpanii nie potrafi wyjaśnić skarbówce pochodzenia swej fortuny, której dorobił się w trakcie przebywania na rocznym urlopie - donoszą madryckie media, powołując się na śledztwo wszczęte przez służby. W 2021 roku majątek Davida Sancheza wzrósł kilkakrotnie.

Brat premiera zdobył fortunę, ale nie wie skąd

Brat premiera zdobył fortunę, ale nie wie skąd

Źródło:
PAP