Lasy Państwowe chcą zakazu wywozu drewna z Polski poza Unię Europejską od 1 stycznia 2025. Takie obostrzenie miałoby obowiązywać przez 3 lata. Dyrektor generalny LP Witold Koss powiedział, że ich propozycja przewiduje też uznanie drewna za surowiec strategiczny.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych przekazał, że zwrócił się do resortu klimatu i środowiska z propozycją zmian w prawie, których efektem byłoby ograniczenie wywozu poza Unię Europejską nieprzetworzonego drewna z Polski. Witold Koss wyjaśnił, że propozycja zakłada zmiany w ustawie o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, a także w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. - Otrzymaliśmy deklarację ze strony ministerstwa, że w trybie pilnym zajmą się tą sprawą. Jeśli będzie zgoda, zmiany w prawie powinny wejść w życie jak najszybciej, tak by mogły zacząć obowiązywać od 2025 roku - przekazał Koss. Dodał, że od przyszłego roku wejdą w życie nowe zasady sprzedaży drewna.
Drewno surowcem strategicznym Polski
Koss poinformował, że propozycja LP zakłada m.in. uznanie drewna za surowiec strategiczny. Wnioskodawcy zaproponowali też, by na trzy lata - od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. - wprowadzić zakaz wywozu drewna z Polski poza terytorium państw UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Za złamanie takiego zakazu miałyby obowiązywać kary ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości do 5 mln euro. Lasy Państwowe zwróciły uwagę, że polski przemysł drzewny od lat narzeka za deficyt surowca, wynoszący 3-4 mln m sześc. rocznie; niedobór pokrywany jest przez import. Koss podkreślił, że Lasy Państwowe nie eksportują drewna z Polski. - Robią to pośrednicy, którzy zgodnie z prawem kupują surowiec od LP, po czym sprzedają go m.in. do państw trzecich. Nie mamy żadnych podstaw prawnych, by im tego zabronić - dodał.
Gigantyczna skala eksportu
Lasy Państwowe niedawno informowały, że z Polski w latach 2019-2023 za granicę sprzedano 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ub.r. było to 2,2 mln ton. Powołując się na wyliczenia GUS Lasy Państwowe podały, że w latach 2019-2023 najwięcej nieprzetworzonego drewna wyeksportowano do Niemiec - 5,3 mln ton; stanowiło to 37 proc. eksportu w tym czasie. Na dalszym miejscu znalazły się "inne kraje", do których wysłano 5,1 mln ton drewna (35 proc.), a na kolejnym - Chiny. Do Państwa Środka w latach 2019-2023 trafiło 4 mln ton drewna, czyli 28 proc. eksportu. W połowie marca br. szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała o przygotowaniu przez ministerstwo dziewięciu rekomendacji, które mają ograniczyć eksport nieprzetworzonego drewna z Polski. Jedną z nich jest skierowanie większej puli drewna do stałych i wieloletnich klientów Lasów Państwowych - tych, którzy mają historię zakupową. Chodzi również o większe premiowanie przy sprzedaży drewna tych przedsiębiorców, którzy będą go w większym zakresie przetwarzać w Polsce.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock