Niedziele handlowe w grudniu. Jest decyzja posłów

Źródło:
PAP
Michał Jaros (KO) o nowych przepisach dotyczących handlu w niedziele
Michał Jaros (KO) o nowych przepisach dotyczących handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/8
Michał Jaros (KO) o nowych przepisach dotyczących handlu w niedzieleTVN24

Sejm ponownie skierował do komisji gospodarki i rozwoju projekt ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię, autorstwa Polski 2050. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia, natomiast w dwie niedzielę poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia, sklepy byłyby otwarte. Komisja po południu przyjęła poprawkę do projektu. Ograniczeniem nie będą objęte między innymi stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pełniące usługi pocztowe.

Poprawkę do projektu nowelizacji o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, podczas drugiego czytania, zgłosili posłowie Polski 2050, czyli autorzy projektu. Poprawka zakłada, że zakazem handlu 24 grudnia nie będą objęte 32 rodzaje punktów usługowo-handlowych, takie jak m.in. stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pełniące usługi pocztowe. Lista wykluczeń - jak zaznaczyła Izabela Bodnar (Polska 2050) - pokrywa się z wykluczeniami w obowiązującej ustawie o zakazie niedzielnego handlu.

W poniedziałek sejmowa komisja gospodarki i rozwoju, pod kierownictwem Ryszarda Petru (Polska 2050), odrzuciła rządowy projekt, natomiast przyjęła rozwiązanie zaproponowanie przez Polskę 2050.

"Zniesienie zakazu priorytetem"

We wtorek przedstawiająca projekt Izabela Bodnar wskazała, że wprowadzenie dwóch niedziel handlowych (10 i 17 grudnia) "znacząco wpłynie na poprawę organizacji życia Polaków" i umożliwi im właściwą celebrację Świąt Bożego Narodzenia. Dodała, że takiego rozwiązania potrzebują też przedsiębiorcy i gospodarka.

Pozytywnie o projekcie Polski 2050 wypowiadali się posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zastrzegli jednak, że nowelizacja będzie tylko "preludium do liberalizacji handlu", bo istnieje potrzeba przywrócenia rozwiązań w handlu sprzed 2018 roku.

- Zniesienie zakazu handlu w niedzielę będzie dla nas priorytetem - zapowiedział Michał Jaros (KO). - Dodam, że stacje zamieniły się w sklepy spożywcze. Proszę sobie pojechać na jedną ze stacji. (..) Proponowane przez nas postulaty zakończą dyskryminację osób w placówkach, które nie są objęte zakazem handlu. Kluczowe jest zapewnienie osób, które decydują się na pracę w niedzielę, że ta decyzja nie jest tylko doceniania, ale przede wszystkim opłacalna - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej.

Dodał, że jego klub popiera projekt zgłoszony przez Polskę 2050 - Trzecia Droga. - Temat zakazu handlu będzie naszym priorytetem i będzie dalej pogłębiany w dyskusji w tej kadencji Sejmu - mówił.

Z kolei Klaudia Jachira (KO) mówiła, że to sami pracownicy powinni decydować, czy chcą pracować w niedzielę. Grzegorz Rusiecki (KO) zauważył natomiast, że poprzedni rząd złożył projekt zbyt późno i "wiele sklepów ma już rozpisane grafiki z dyżurami w Wigilię". - PiS chciało zafundować pracownikom handlu pracę w Wigilię - podkreślił inny przedstawiciel KO Jakub Rutnicki.

Maria Janyska z Koalicji Obywatelskiej powiedziała natomiast, że propozycja PiS "wprowadza reżim czasowy, tak jak w Wigilię". - W niedzielę, nie wiadomo dlaczego, czym różni się ta niedziela od innych, w którym dopuszczony jest handel? - zastanawiała się.

- Absolutnie trzeba to zmienić i dać możliwość robienia konsumentom zakupów w takich samych godzinach, jak w każdą inną niedzielę - przekonywała posłanka. Przypomniała, że KO w poprzedniej kadencji proponowała rozwiązania, które zagwarantowałaby dwie wolne niedziele handlowe w miesiącu.

Lewica: każda Wigilia powinna być dniem wolnym

Zabierający głos w sejmowej dyskusji przedstawiciele Lewicy poparli projekt Polski 2050.

Z kolei Adrian Zandberg (Lewica) mówił, że Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy dla pracowników wszystkich sektorów. - Dzisiaj firmy oczekują od pracowników, że wezmą dzień wolny. Nie ma co udawać, że Wigilia jest dniem wolnym - mówił.

Maciej Koneczny z Lewicy mówił, że "ważne jest, aby naprawić niedopatrzenie, w wyniku którego Polki i Polacy, pomimo tego, że Wigilia wypada w niedzielę, musieliby ten dzień spędzić w pracy". - Wigilia jak mało który dzień, mało które święto, jest obchodzona przez wszystkich, niezależnie od wyznania, jest to święto rodzinne, które obchodzimy wspólnie, często jadąc przez pół kraju, aby spotkać się z bliskimi. Dlatego jest to tak ważne, aby również pracownicy handlu mogli ten dzień w spokoju spędzić z bliskimi i przygotować się do wieczornej kolacji - powiedział.

- Rząd PiS, procedując ustawę w 2018 roku, zapomniał o tym, że niedziela wypaść może w taki dzień, jak w Wigilię. Od wczoraj naprawiamy więc ten błąd, aby Polacy mieli w tym roku wolną Wigilię, aby była ona objęta zakazem handlu. Natomiast rekomendujemy, aby dwie poprzedzające niedziele były dniami handlowymi - powiedziała z kolei Małgorzata Sroka z PSL-Trzecia Droga.

- Rzeczywiście jest to tylko początkiem dyskusji, która nas czeka w tej kadencji Sejmu. Dyskusja, o tym, jak powinny wyglądać niedziele, czy wszystkie, czy w połowie, powinny być niedzielami handlowymi. Przedsiębiorcy, ale także konsumenci, w każdym badaniu mówią jasno, że oczekują, aby powróciły reguły, które jeszcze były na początku 2018 roku - podkreślała.

Problem mniejszych placówek

Z kolei posłowie Konfederacji zwrócili uwagę na to, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę w obecnym kształcie sprzyja dużym sieciom handlowym, które potrafią "obchodzić" przepisy, za to małe rodzinne sklepy padają. - Czas dokonać przeglądu tej ustawy, bo niedługo polskie małe rodzinne sklepy będą tak rzadkie, jak białe słonie - mówił przedstawiciel Konfederacji Przemysław Wipler.

Jak zauważyła Urszula Rusecka (PiS)- oba procedowane przez Sejm projekty zakładały, że tegoroczna Wigilia ma być dniem wolnym od pracy. Różniły się jednak liczbą niedziel handlowych przypadających przed Świętami Bożego Narodzenia. Rządowy zakładał, że sklepy mają być otwarte 10 grudnia br. do godz. 14.00, natomiast ten przygotowany przez Polskę 2050 - by handel odbywał się w dwie niedziele poprzedzające Wigilię, czyli 10 i 17 grudnia w pełnym zakresie godzin.

Rusecka przypomniała, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę z 2018 roku była inicjatywą NSZZ "Solidarność" i chodziło w niej o stworzenie lepszych warunków życia pracownikom sklepów i ich rodzinom.

- Ograniczenie handlu w niedziele, nie zakaz, zostało wprowadzone przez PiS w sposób ewolucyjny. Było to spełnienie oczekiwań pracowników handlu - podkreślała. Zwróciła uwagę, że zakaz handlu występuje w wielu krajach europejskich, jak Francja czy Niemcy. - Nie spełniły się czarne scenariusze, że (..) będzie bezrobocie, że zmaleją wpływy do budżetu - wymieniała.

Projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia. Wskazano, że tak krótki termin vacatio legis podyktowany jest potrzebą jak najszybszego wejścia w życie projektowanych przepisów.

Zakaz handlu

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada 17 grudnia br. W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Oświadczenie Joanny Kuciel-Frydryszak, autorki bestsellerowych "Chłopek", która zagroziła wydawcy książki sądem w związku z dysproporcją w zarobkach, wywołała gorącą dyskusję o stanie portfeli polskich twórców. Kolejną, bo o problemach autorów wiadomo od lat. - Cała grupa społeczna coraz głośniej domaga się poprawy warunków pracy i płacy - mówi w rozmowie z tvn24.pl Grzegorz Jankowicz z Instytutu Książki.

"Idiotycznie tajny rynek"

"Idiotycznie tajny rynek"

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone mierzą się z wysokimi cenami jaj z powodu ich niskiej dostępności. W lutym USA, zwróciły się w tej sprawie do Polski i Litwy. Minister rolnictwa USA Brooke Rollins poinformowała, że Stany Zjednoczone będą importować jaja z Korei Południowej i Turcji.

Na ratunek w jajecznym kryzysie. Korea Południowa i Turcja mają pomóc

Na ratunek w jajecznym kryzysie. Korea Południowa i Turcja mają pomóc

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Usługa wynajmu samochodu na krótki czas za pośrednictwem aplikacji (car-sharing) staje się coraz bardziej popularna w Europie i na świecie. Ale nie w Polsce. Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w ciągu 7 lat usługi, rynek w naszym kraju odnotował pięciokrotnie więcej nieudanych niż udanych debiutów w tej branży. W tym tygodniu o zawieszeniu poinformowała firma Panek.

Polacy niechętni tej usłudze. Kolejne firmy zawieszają działalność

Polacy niechętni tej usłudze. Kolejne firmy zawieszają działalność

Źródło:
PAP

Agencja Moody’s oceniła wiarygodność kredytową Polski w obliczu ostatnich wydarzeń. Uznano, że zagrożenia są "łagodzone przez członkostwo Polski w NATO i znacznie zwiększone zdolności do samoobrony". Ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna.

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Deweloperzy i inwestorzy indywidualni rozpoczęli w lutym mniejszą liczbę budów nowych mieszkań niż przed rokiem - wskazali autorzy raportu Otodom. Spadki widać także w liczbie oddanych lokali. To konsekwencje między innymi skokowego wzrostu kosztów kredytów z 2023 roku. Efekty tego spowolnienia na rynku nieruchomości będziemy obserwować jeszcze w kolejnych miesiącach.

"Wyraźne spowolnienie" w mieszkaniówce. Brak oznak poprawy

"Wyraźne spowolnienie" w mieszkaniówce. Brak oznak poprawy

Źródło:
PAP

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

W minionym roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono łącznie 1,4 miliona umów o dzieło, co jest najniższym wynikiem od 4 lat. Jednak sytuacja ta nie dotyczy cudzoziemców. Bowiem w ich przypadku wzrosła liczba zawieranych umów o dzieło.

Coraz mniej takich umów. Wyjątkiem cudzoziemcy

Coraz mniej takich umów. Wyjątkiem cudzoziemcy

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 450 milionów złotych. W Polsce najwyższe wygrane to te piątego stopnia, 29 osób wygrało ponad 37 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

Ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomów, które ostatni raz notowane były w połowie października 2024 roku - podał Reflex. Z kolei według e-petrol.pl pod koniec marca ceny paliw na stacjach będą jeszcze spadać, ale widoczny jest już koniec tego trendu.

Takich cen nie było od miesięcy

Takich cen nie było od miesięcy

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z przelewami, bankowością mobilną, a także płatnościami BLIK.

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

Granice Polski zostaną zamknięte na import wybranych produktów ze Słowacji w związku z ogniskami pryszczycy - wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa. Dotyczy to między innymi mleka oraz mięsa.

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Źródło:
PAP

Wykryto bakterię salmonelli w jednej z partii sezamu łuskanego. Chodzi o produkt pochodzący z Indii - podał Główny Inspektorat Sanitarny. GIS przypomniał, że w razie wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Twierdzenia z ust Lewicy, że program dotyczący budownictwa społecznego to ich pomysł, są nieprawdziwe - stwierdził minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Anna-Maria Żukowska z Lewicy zareagowała na te słowa i zwróciła się bezpośrednio do szefa resortu rozwoju: "Jesteś bezczelny".

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Źródło:
tvn24.pl

Taryfikator mandatów może zostać zmieniony. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazała na analizę zakładającą podwyższenie wysokości grzywien. Policja chce obniżenia progu, od którego płacone są maksymalne kary za przekroczenie prędkości.

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

Źródło:
PAP

W piątek Rada Federacji przegłosowała zmianę niemieckiej konstytucji, znosząc limit wydatków na obronność i bezpieczeństwo, a także otwierając drogę do większych inwestycji w infrastrukturę.

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Źródło:
PAP

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Źródło:
PAP

Rafał Brzoska zaprezentował w Sejmie propozycje deregulacji, które zostały podzielone na siedem bloków. Dotyczą one między innymi cyfryzacji czy prawa podatkowego. Inicjator prac zespołu zaznaczył, że w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Źródło:
PAP

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP