Dzisiaj mamy niedzielę handlową i nie obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że wszystkie sklepy mogą być otwarte. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie długo poczekać - wypadnie ona dopiero w grudniu.
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku wszystkie sklepy będą mogły być jeszcze otwarte w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie - 12 i 19 grudnia.
Niedziela 29 sierpnia - czy sklepy są czynne?
Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni. W placówkach handlowych obowiązuje również limit osób - jedna osoba na 10 m kw.
Niedziele z zakazem handlu - sieci zapowiadają otwarcie
Lidl zapowiedział w tym tygodniu, że otworzy część sklepów w niedziele niehandlowe. Nastąpi to od 5 września "w związku z rozwojem usług pocztowych" - poinformowano w komunikacie.
Z kolei Carrefour Polska podpisał umowę ramową o współpracy z firmą PointPack, która oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. Czy to oznacza, że sklepy należące do sieci będą otwarte również w niedziele niehandlowe? Tego na razie nie wiadomo.
Wcześniej Pointpack informował m.in. o podpisaniu umowy o współpracy ze spółką Żabka Polska i Pocztą Polską, a także porozumienia z General Logistics System Poland i Eurocash.
Część sklepów w niedziele objęte ograniczeniami w handlu otwiera także Biedronka. Na początku lipca poinformowano o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki. "Z tego powodu w niedziele niehandlowe możemy zrobić zakupy w niektórych sklepach należących do sieci" - podano.
Z kolei w ostatnich dniach Kaufland zdecydował o otwarciu sklepów w niedziele niehandlowe. Placówki będą otwarte począwszy od niedzieli, 5 września.
Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.
W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Usługi pocztowe są świadczone też w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.
W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.
Zakaz handlu w niedziele - projekt PiS
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagają się zmian w przepisach. W związku z tym do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Proponowane rozwiązania zostały przygotowane przez grupę posłów PiS, przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Janusz Śniadek.
Jedna z proponowanych zmian polega na przesądzeniu, iż z wyłączenia spod zakazu handlu mogą korzystać placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, a nie - jak to wynika z obecnie obowiązującej ustawy – wszystkie placówki pocztowe.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock