Największą polską firmą jest Orlen - wynika z zestawienia opracowanego przez tygodnik "Wprost". Podium uzupełniają Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). W czołówce zestawienia dominują spółki kontrolowane przez państwo - w pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna firma prywatna.
Ranking "Wprost" został opublikowany już po raz 10. Zestawienie obejmuje 200 największych polskich firm pod względem przychodów. "Mamy rekord. Czołówka naszego biznesu zgromadziła ponad półtora biliona złotych przychodów" - czytamy we "Wprost".
Dodano, że w rankingu zadebiutowała rekordowa liczba 11 nowych firm. Tygodnik zwrócił również uwagę, że "skończyła się w Polsce epoka milionów, a zaczęła era miliardów, bo żeby w tym roku na listę wejść, trzeba było mieć już ponad miliard złotych przychodów, a nie kilkaset milionów jak przez te ostatnie lata".
Dominacja państwowych spółek
W zestawieniu dominują spółki państwowe. "Pierwsze miejsce nie może być zaskoczeniem. Ranking po raz kolejny wygrał Orlen. Przez kilka ostatnich lat ze spółki paliwowej przerodził się w multienergetyczny koncern, wchłaniając po drodze takich gigantów jak PGNiG, Grupę Lotos czy Energę. Z 372 mld zł przychodów za zeszły rok żadna inna polska firma nie ma do Orlenu nawet podejścia" - opisuje "Wprost".
"Drugie miejsce przypadło PGE, największemu wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej w kraju. W ciągu roku spółka powiększyła swoje przychody prawie o jedną trzecią do ponad 73 mld zł. Ale żeby na podium nie było tak nudno, to na trzecie miejsce awansował PZU. Państwowy ubezpieczyciel ma za sobą rekordowy rok. Spółka wypracowała największy w historii zysk netto. Zwiększyła przychody praktycznie w każdym sektorze swojej działalności" - czytamy.
Tuż za podium uplasował się Totalizator Sportowy, a potem dwie kolejne spółki energetyczne: Enea i Tauron, a za nimi, na 7. miejscu, bank PKO BP. "W pierwszej dziesiątce jedyną prywatną firmą jest Cinkciarz.pl, który z małego kantoru w Zielonej Górze, przerodził się w największa platformę do wymiany walut w naszej części Europy" - zwraca uwagę Wprost.
Prywatne firmy
"Wprost" zauważa, że dopiero w drugiej dziesiątce pojawia się więcej prywatnych firm. Jest Dino Tomasza Biernackiego, na 13. miejscu, mamy AB, gigantycznego dystrybutora sprzętu IT, RTV czy AGD. Tuż za nim PPHU Specjał, sprzedawcę dóbr szybko zbywalnych, w które zaopatruje największe sieci handlowe w kraju - wskazuje tygodnik.
"Na 15. miejscu Inter Cars Macieja Oleksowicza, hegemona w sprzedaży części zamiennych. Za nim (miejsce 16.) LPP, odzieżowy gigant z Trójmiasta od takich marek jak Reserved, Cropp czy Mohito. Jest Asseco (17.), piąta największa firma IT w Europie z siedzibą w Rzeszowie. Jest sieć sklepów Lewiatan (18.), jest Pelion (19.) od dystrybucji farmaceutyków, jest grupa Terg (20.), bo pod tą mało znaną nazwą kryje się popularna przecież sieć sklepów z elektroniką Media Expert" - czytamy.
Oto największe polskie firmy:
1. Orlen S.A. 2. PGE Polska Grupa Energetyczna 3. PZU Ubezpieczenia 4. Totalizator Sportowy 5. ENEA 6. Tauron Polska Energia 7. PKO BP 8. Cinkciarz.pl 9. KGHM Polska Miedź 10. Energa
Źródło: Wprost
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock