Miliard złotych na instalacje fotowoltaiczne. Rząd zaprezentował nowy program

TVN24 Biznes

Morawiecki o dopłatach do prosumenckich instalacji fotowoltaicznychtvn24
wideo 2/6

Miliard złotych - tyle wyniesie budżet nowego programu Mój Prąd, który będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna dopłata do jednej instalacji fotowoltaicznej ma wynieść 5 tysięcy złotych.

Rząd liczy, że program przyczyni się do powstania 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy zainstalowanej rzędu 1000 megawatów (MW), szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych. Obecnie w Polsce jest około 65 tysięcy takich instalacji.

Według premiera Mateusza Morawieckiego nowy program ma odpowiadać wymaganiom unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, a także globalnym zobowiązaniom zawartym w Porozumieniu paryskim. - Chcemy, żeby energia oparta na PV rozwijała się w dwucyfrowym tempie - oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Program Mój Prąd

Program Mój Prąd będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie wypłacał wsparcie - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak dodał, maksymalne wsparcie na gospodarstwo domowe to 5 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 50 procent kosztów budowy instalacji.

Jak podało Ministerstwo Energii, programem zostaną objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kilowatów (kW). Instalacja nie może być zakończona na dzień ogłoszenia konkursu, ale musi być zakończona na dzień składania wniosku o dofinansowanie. - Taka instalacja kosztuje 15-18 tysięcy złotych, zatem 5 tysięcy to wsparcie bardzo znaczące - oświadczył na konferencji minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Zaznaczył, że jedynym warunkiem uzyskania takiego wsparcia będzie potwierdzenie zainstalowania przez operatora sieci dystrybucyjnej specjalnego licznika dwukierunkowego, który umożliwia rozliczanie zarówno pobranej, jak i oddanej do sieci energii. - Decydować będzie kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu 1 miliarda złotych, czyli 200 tysięcy prosumentów otrzyma wsparcie - dodał minister. Tchórzewski wyraził nadzieję, że nastąpi to szybko, bo zainteresowanie jest duże. - Zachęcam do korzystania - stwierdził szef ME. Minister podkreślił, że prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 roku ulgi w PIT, jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: